moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwają przygotowania do kieleckich targów

Wystawa polskich sił zbrojnych na targach zbrojeniowych w Kielcach zajmie około 12,5 tys. mkw. – Przygotowania do niej to nie lada wyzwanie – mówi ppłk Piotr Pankowski, dowódca Zgrupowania Zadaniowego Sił Zbrojnych Kielce 2017. Jubileuszowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnegorozpoczyna się już w poniedziałek.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach odbędzie się po raz dwudziesty piąty. Natomiast osiemnasty raz podczas targów zostanie zorganizowana wystawa sił zbrojnych. W tym roku pod hasłem „Innowacyjność, technika, skuteczność”. Jej przygotowanie dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych powierzył szefowi Inspektoratu Wsparcia. Prace trwają już od kilku dni.

Grunt to organizacja

70 żołnierzy  z batalionów 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej przyjechało do Kielc w ubiegłym tygodniu. Na czas przygotowań do targów utworzyli zgrupowanie zadaniowe sił zbrojnych. Pracę rozpoczęli od rozwinięcia stanowisk dowodzenia: dowódcy zgrupowania oraz szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Przygotowali też część socjalną, w tym kuchnie i kasyno kontenerowe.  – To było niezbędne, byśmy mogli zacząć działać oraz przyjąć żołnierzy, którzy będą brali udział w przygotowaniu wystawy oraz sprzęt – mówippłk Piotr Pankowski, dowódca Zgrupowania Zadaniowego Sił Zbrojnych Kielce 2017, któryna co dzień dowodzi 16 Żuławskim Batalionem Remontowym w Elblągu.

Równolegle trwały prace nad przygotowaniem pierwszych stoisk wystawowych w halach A i B oraz na zewnątrz. – Łączna powierzchnia hal to około 10,5 tys. mkw. Kolejne 2 tysiące zajmie zewnętrzna wystawa, na której prezentowany będzie głównie sprzęt ciężki, w tym czołgi, wozy bojowe, stacje radiolokacyjne – dodaje ppłk Pankowski. Polskie siły zbrojne chcą pokazać swój najnowocześniejszy potencjał, w sumie ponad 200 jednostek sprzętu.

Oficer podkreśla, że wojskowe wyposażenie dociera sukcesywnie. – Przyjechali do nas specjaliści z jednostek, którzy pod naszym nadzorem rozstawiają ciężki sprzęt. To zadanie tylko pozornie łatwe, bo trzeba pamiętać przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa. Poszczególne egzemplarze muszą być ustawione tak, aby odwiedzającym wystawę zapewnić bezpieczny i swobodny dostęp – dodaje dowódca zgrupowania. W czasie, gdy jedni żołnierze zajmują się wystawą zewnętrzną, inni przygotowują stoiska wewnątrz hal. Zaprezentują się tu m.in. wojska obrony terytorialnej, jednostki Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, jednostki logistyczne Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej, uczelni wojskowych i muzeów. W sumie w przygotowanie, a potem prezentację sprzętu będzie zaangażowanych blisko 800 żołnierzy.

Dni otwarte dla każdego

Ppłk Pankowski zapewnia, że doświadczenie z codziennej służby w 16 Batalionie Remontowym znacznie ułatwia kierowanie przygotowaniami do wystawy.  – Podlegający mi na zgrupowaniu żołnierze na co dzień zajmują się między innymi naprawą i obsługą sprzętu, ale wystawę w Kielcach zabezpieczają co roku.  Dzięki ich doświadczeniu i zaangażowaniu wszystko idzie sprawnie – zapewnia oficer.

Prace potrwają jeszcze kilka dni. – W sobotę, na trzy dni przez rozpoczęciem MSPO, wszystko będzie musiało być dopięte na ostatni guzik – mówi ppłk Marek Chmiel, szef Zespołu Prasowego Wystawy Sił Zbrojnych.

Logistycy pozostaną w Kielcach dłużej. W tym roku po raz pierwszy w historii targów, po zakończeniu oficjalnej części, zorganizowane zostaną 9 i 10 września dni otwarte. Z tej okazji wystawę pod hasłem „Tysiąclecie Oręża Polskiego” będzie mógł bezpłatnie odwiedzić każdy zainteresowany. – Potem ponownie wkroczymy do akcji. O powodzeniu naszego zadania będę mógł powiedzieć dopiero wtedy, kiedy każdy żołnierz i sprzęt powrócą do macierzystych jednostek – podsumowuje ppłk Pankowski.

MSPO to największe targi zbrojeniowe w Polsce oraz jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Europie. Biorą w nich udział wystawcy niemal z całego świata. Tegoroczną,  jubileuszową edycję objął patronatem honorowym prezydent Andrzej Duda. Poza Polską pojawią się wystawcy m.in. z Niemiec, Francji, Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Targom będzie towarzyszyć wystawa narodowa przemysłu obronnego Korei Południowej. Dotychczas na takich ekspozycjach w Kielcach swoje produkty zbrojeniowe prezentowały: Norwegia, Francja, Włochy, Turcja, Niemcy, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4 oraz Wielka Brytania.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. szt. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


Defense Without Politics
 
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Sześć dekad pod wirnikiem
USA nie zacznie wojny z Iranem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowa misja polskich żołnierzy
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Żadnej kapitulacji
Legioniści wciąż się szkolą
Szkolenie przyszłych kaprali po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Gwiezdne wojny” Reagana
Rakiety w celu
As w potrzasku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Początek katyńskiej zbrodni
Trzy cele na ścieżce
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sztuka szukania niedoskonałości
Wirtualny dzień otwarty
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Certyfikacja na „Tarczowni”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rajd porucznika „Podkowy”
Nowy wiceminister w MON
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
PKW Orlik na półmetku
H.E.L.P. na pandemię
Nieoczekiwany test z gotowości
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Programiści w walce z koronawirusem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Walka z niewidzialnym wrogiem
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Gorąca północ
Wojskowi chemicy kontra COVID-19
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
AMW wspiera przedsiębiorców
Następca RPG-7
Poprad w kolejnej jednostce
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Iran uderza w USA
Gen. Mika jest już zdrowy!
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Misje w cieniu pandemii
Strategiczny most powietrzny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO