moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sekretarz generalny NATO chwali Polskę

Prowadząc ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu oraz chroniąc przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckim, Polska odgrywa kluczową rolę w wysiłkach na rzecz zwiększenia wspólnego bezpieczeństwa – mówił Jens Stoltenberg po spotkaniu z premier Beatą Szydło oraz szefami MON i MSZ. Sekretarz generalny NATO przebywa w Polsce z dwudniową wizytą.

Dziś rano Jens Stoltenberg spotkał się z premier Beatą Szydło, której towarzyszyli ministrowie obrony i spraw zagranicznych. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w naszym regionie i przygotowań do szczytu NATO w 2018 roku.

W swoim wystąpieniu Stoltenberg podkreślał wagę ubiegłorocznego spotkania przywódców Sojuszu w Warszawie. Zapadły wówczas kluczowe decyzje z punktu widzenia bezpieczeństwa regionu. – Wprowadziliśmy największe wzmocnienie naszej obrony od końca zimnej wojny. Potroiliśmy udział NATO w tych działaniach, ustanowiliśmy nowe kwatery na wschodzie Sojuszu, ustanowiliśmy naszą wysuniętą wzmocnioną obecność w Polsce, Estonii, na Łotwie i Litwie – przypominał sekretarz generalny NATO. Jednocześnie podkreślał, że międzynarodowe grupy bojowe to znak jedności Sojuszu i zdecydowania. – To sygnał, że atak na jednego sojusznika, oznacza atak na cały Sojusz. Jesteśmy po to, by zapobiegać konfliktowi – dodawał Jens Stoltenberg.

Szef NATO chwalił nasz kraj. – Polska odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu naszego wspólnego bezpieczeństwa, prowadząc ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu, chroniąc przestrzeń powietrzną nad krajami bałtyckimi – mówił Stoltenberg. Podkreślał, że przekazując 2 proc. PKB na obronność, nasz kraj daje przykład innym państwom. – Bardzo się cieszę ze zobowiązania Polski na rzecz dalszego zwiększania wydatków na obronność – dodał.

Film: KPRM

Sekretarz generalny NATO odniósł się także do rozpoczynających się 14 września rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad 2017”. Ma w nich wziąć udział ponad 12 tysięcy żołnierzy. – Będziemy się uważnie przyglądać tym ćwiczeniom – zapowiedział Stoltenberg. – Wszystkie kraje mają prawo do prowadzenia manewrów swoich sił zbrojnych, ale powinny również respektować zobowiązania na rzecz przejrzystości. Wzywam Rosję do wypełniania swoich zobowiązań w ramach Dokumentu Wiedeńskiego OBWE, ponieważ wobec zwiększonej działalności wojskowej wzdłuż naszych granic przewidywalność i transparentność to kwestie bardzo ważne – zaznaczał szef Sojuszu.

Także premier Beata Szydło nawiązała do rosyjsko-białoruskich ćwiczeń. – Wydarzenia wokół naszych granic, zwłaszcza nadchodzące manewry „Zapad 2017” oraz zagrożenia związane z terroryzmem i niestabilnością na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, pokazują, że jako Sojusz powinniśmy kontynuować proces adaptacji rozpoczęty w Newport i w Warszawie – dodawała szefowa rządu. Jak zaznaczyła prezes Rady Ministrów, priorytetem dla Polski będą przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO w Brukseli i wzmocnienie sojuszniczego odstraszania oraz obrony.

Premier rządu podkreśliła, że Polska nie pozostaje bierna w budowaniu bezpieczeństwa w ramach Sojuszu. – Z satysfakcją odnotowujemy rozmieszczenie sił sojuszniczych w Polsce i państwach bałtyckich. Wspólnie z innymi krajami uczestniczymy w grupie bojowej na Łotwie i w Rumunii, jesteśmy członkiem koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim – wymieniała. Przypomniała, że na cele obronne – zgodnie z postanowieniami szczytu NATO w Newport w 2014 – już od ubiegłego roku Polska przeznacza wymagane 2% PKB. – W Sejmie jest złożony projekt ustawy, w którym zagwarantowaliśmy, iż do 2030 roku osiągniemy poziom 2,5 proc. – podkreśliła szefowa rządu.

Dzień wcześniej sekretarz generalny NATO na temat bezpieczeństwa i wyzwań stojących przed Sojuszem rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

Po spotkaniu w Warszawie Jens Stoltenberg pojechał do Orzysza. Tam, w Ośrodku Szkolenia Poligonowego, razem z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem odwiedzi żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Paulina Glińska

autor zdjęć: P. Tracz/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Legia Akademicka po raz piąty
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Ciemne strony Facebooka
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
KFOR: wyższy stopień gotowości
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Ostatnie dni kampanii 1939
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szef MON-u w Forcie Sill
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Test mobilności 12 Dywizji
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Advantages of Efficient Organization
Współpraca i wspólna pamięć
Szef MON odwiedził USA
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Na granicy stratosfery
Emerytura wypłacana w … karmie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Przeprawa przez Narew
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Course on Diplomacy
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Ziemia z misji na pamiątkę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Dołącz do sportowców w mundurach!
Polityka nie znosi próżni
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Duch Invictus jest, czas na formę
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze bez testów z WF-u
Wybierz się na wojskowe studia
W jedynym słusznym kierunku
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Polsko-tureckie obrady
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wilk na poligonie
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Ogień na alpejskich szczytach
Więcej żołnierzy na granicy
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Afganistan. Czas wracać do domu
Strzelec do zadań specjalnych
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zbrodnia w Zakroczymiu
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO