moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

#OTrening dla przyszłych terytorialsów

Mobilna aplikacja #OTrening powstała z myślą o osobach, które chcą wstąpić do terytorialnej służby wojskowej. Program zawiera   plany treningów siłowych i wytrzymałościowych, które pozwalają poprawić kondycję fizyczną kandydatów. – To jeden z elementów naszego innowacyjnego podejścia do szkolenia – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Utrzymywanie sprawności fizycznej to podstawa dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Podczas trzyletniego cyklu szkoleniowego terytorialsi będą przechodzić okresowe testy sprawności, które wpłyną na ich ocenę służbową. – Sprawność fizyczna to jeden z elementów, na który zwracamy baczną uwagę od samego początku. Badamy potencjał kondycyjny żołnierza, trenuje on później we własnym zakresie, według opracowanego indywidualnego planu treningowego. Dzięki temu nie musimy później skupiać się na nadrabianiu zaległości kondycyjnych kosztem czasu przeznaczonego na zasadnicze szkolenie – mówi ppłk Artur Chapski, dowódca 23 Batalionu Obrony Terytorialnej.

Dlatego na szkoleniu podstawowym kandydaci na terytorialsów zdają test, którego celem jest określenie poziomu ich sprawności fizycznej i wytrenowania.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu? Pomóc ma w tym specjalna mobilna aplikacja #OTrening, którą na potrzeby Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej opracowali specjaliści z Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi. Narzędzie jest przeznaczone właśnie dla ochotników do terytorialnej służby wojskowej. Program jest bezpłatny i dostępny w sklepie Google Play, korzystać mogą z niego użytkownicy telefonów i tabletów z systemem Android. Dotychczas pobrało go około tysiąca osób. Obecnie trwają prace nad aplikacją przeznaczoną na inne platformy – m.in. iOS i Windows Phone.

– To jeden z elementów naszego innowacyjnego podejścia do szkolenia – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – Chcemy rozwijać różnego typu narzędzia e-learningowe, zarówno dla kandydatów, jak i naszych żołnierzy – dodaje ppłk Pietrzak.

Włącz telefon i ćwicz!

Aplikacja jest  prosta w obsłudze. Po pierwszym uruchomieniu użytkownik zostanie poproszony o przeprowadzenie tzw. testu poziomującego, który pozwala ocenić jego ogólną sprawność. Egzamin składa się z czterech ćwiczeń: podciągnięć na drążku, pompek, przysiadów i tzw. brzuszków. Wyniki trzeba wpisać do programu. Dzięki temu kandydat na terytorialsa otrzyma plan treningowy dostosowany do swojej sprawności fizycznej, a to – jak podkreślają specjaliści – jest niezwykle ważne. – Miarą użyteczności takiej aplikacji powinna być właśnie uniwersalność, czyli to, by mógł z niej skorzystać każdy, niezależnie od tego, na jakim poziomie jest  jego kondycja – ocenia Grzegorz Adamczyk, trener i instruktor sztuk walki, strzelectwa bojowego oraz taktyki i techniki interwencji policyjnej. – Dlatego takie narzędzie zawiera plany treningów o różnej skali trudności, dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych – dodaje instruktor.

Nie bez powodu. – Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że wśród ochotników są ogromne różnice pod względem sprawności fizycznej – przyznaje ppłk Chapski. – Co ciekawe, przychodzą do nas uczniowie szkół średnich, którzy niejednokrotnie są mniej sprawni niż 30- czy 40-latkowie. To niestety efekt zmian cywilizacyjnych – zaznacza dowódca 23 Batalionu Obrony Terytorialnej.

Harmonogram treningowy przygotowywali specjaliści od wychowania fizycznego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Każdego dnia przyszły terytorials powinien wykonywać konkretne ćwiczenia, a ich skala trudności systematycznie będzie rosnąć. Oprócz zadań ze wstępnego testu, w planie treningowym są również biegi, marszobiegi, chód z obciążeniem i pływanie. – Jest to klasyczna rozpiska treningowa, jaką stosuje się przy treningach indywidualnych, np. w przypadku pracy z trenerem personalnym. Ponieważ ma ona przygotować kandydatów na żołnierzy, oparta jest głównie na treningu interwałowym i wytrzymałościowym, który jest wręcz niezbędny dla każdego pracownika służb mundurowych – ocenia Paweł Latało, trener i instruktor sztuk walki.

Mobilny program także dla żołnierzy

Aplikacja wskazuje również dokładne wytyczne dotyczące rozgrzewki, zawiera opis poszczególnych ćwiczeń i umożliwia korzystanie z kalkulatora BMI (Body Mass Index). – Z założenia miała być to prosta aplikacja, która w przystępny sposób pomoże przygotować się naszym ochotnikom do służby – podkreśla ppłk Marek Pietrzak. –  Ponieważ to pierwsze takie narzędzie dla kandydatów, nie jest ono bardzo zaawansowane i nadmiernie rozbudowane. Chcemy zobaczyć, czy w ogóle się przyjmie i dopiero zdecydować, w którym ewentualnie kierunku powinniśmy je rozwijać – wyjaśnia pułkownik.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej przygotowuje również podobną aplikację przeznaczoną dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Na razie terytorialsi ćwiczą z pomocą planów treningowych, które otrzymali po pierwszych szkoleniach. – To schematy o zróżnicowanych poziomach trudności, przygotowano je na podstawie wyników wstępnego testu, jaki przeprowadzamy na samym początku. Aplikacja będzie doskonałym uzupełnieniem tych wytycznych, a przy okazji, przypominając o ćwiczeniach, będzie motywowała i dyscyplinowała – zaznacza ppłk Artur Chapski. Program dla żołnierzy TSW będzie zdecydowanie bardziej rozbudowany, niż ten przygotowany dla kandydatów. – W aplikacji pojawi się wiele nowych funkcji, a nawet materiały filmowe dokładnie instruujące, jak wykonywać niektóre ćwiczenia – zapowiada ppłk Pietrzak.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Resort Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
 
Rekompensaty na ostatniej prostej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Pancerny drapieżnik, czyli Leopard 2A5
Blue Force vs Red Force w Orzyszu
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Przygotowania do Święta Wojska Polskiego
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Dzieci wojny
Więcej niż ćwiczenia
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Kolarskie święto w stolicy
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
PGZ buduje suwerenność amunicyjną
12 tys. żołnierzy gotowych do działania
Radomski Air Show coraz bliżej
Jak Orlęta stają się Orłami?
Broń przeciwko wrogim satelitom
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Święto sportów walki w Warendorfie
Witamy na Ziemi
Cel: zbudować odporność państwa
Pucharowe zmagania Polaków
Podejrzane manewry na Bałtyku
Terytorialsi zawitają do Płocka
W drodze do amunicyjnego bezpieczeństwa
Prezydent Trump spotkał się z szefem NATO
More Than an Exercise
Polacy i Holendrzy razem dla obronności
Pieta Michniowska
Planowano zamach na Zełenskiego
Wyższe stawki dla niezawodowych
W tydzień poznali smak żołnierskiego fachu
PT-91, czyli trzy dekady twardej służby
Ostatnia niedziela…
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Umacnianie ściany wschodniej
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Czarne Pantery, ognia!
Niebezpieczne incydenty na polsko-białoruskiej granicy
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Pół tysiąca terytorialsów strzeże zachodniej granicy
Czarna Pantera celuje
Moc Czarnych Panter
BWP-1 – historia na dekady
Wołyń – pamiętamy
Korzystne zmiany w dodatkach dla sił powietrznych
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
K9 – nieoceniony sojusznik
Demony wojny nie patrzą na płeć
Tak walczyły pancerne kolosy
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
Ewakuacja Polaków z Izraela
Nabór do „Wakacji z wojskiem” 2025 trwa
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Rywalizacja snajperów
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
K9 i FlyEye na poligonie w Ustce
MSWiA: Zachodnia granica jest bezpieczna
Nowe Abramsy już w Wesołej
Warsztaty dają siłę
Pierwszy polski lot Apache’a
Kajakami po medale
Żołnierz ranny na granicy
Tłumy na zawodach w Krakowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO