Dwa medale spadochroniarzy w Pucharze Świata

Z dwoma medalami wrócili nasi żołnierze z trzecich w tym sezonie zawodów spadochronowych o Puchar Świata. W niemieckim Peiting sierż. Rafał Zgierski wywalczył pierwsze miejsce w rywalizacji indywidualnej, a zespół Poland Military Team zajął drugą lokatę w klasyfikacji drużynowej. W klasyfikacji generalnej Zgierski i jego drużyna awansowali na medalowe pozycje.

W Peiting po raz pierwszy w tym sezonie w zawodach o Puchar Świata organizatorom udało się przeprowadzić osiem kolejek skoków. W pięciu z nich idealnie skoczył w samo centro sierż. Rafał Zgierski. Żołnierz z 6 Brygady Powietrznodesantowej tylko w drugiej, piątej i ósmej serii miał gorszy wynik – przystawił piętę zaledwie 1 cm od punktu wyznaczającego miejsce bezbłędnego lądowania. Z łącznym wynikiem 3 cm (to suma odległości od środka tarczy uzyskana we wszystkich skokach) Zgierski zdeklasował rywali. Drugie miejsce ex aequo zajęli Austriak Gernot Alic i Włoch Paolo Filippini, którzy osiągnęli wynik 7 cm. W czołowej dziesiątce znalazł się jeszcze jeden reprezentant Wojska Polskiego. Ósmą pozycję, z wynikiem 10 cm, zajął kpr. Tomasz Rapita z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu.

– Rafał pokazał wielką klasę. W trudnych warunkach skakał bardzo dobrze. Świetnie spisała się zresztą cała drużyna, zajmując drugie miejsce. W historii startów w Pucharze Świata jeszcze nigdy nie udało nam się osiągnąć tak wysokiej pozycji – mówi ppłk Wojciech Polczyk, komendant Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego w Poznaniu. Wraz z sierż. Zgierskim i kpr. Rapitą na podium w Peiting stanęli: st. chor. sztab. Andrzej Lamch, st. szer. Piotr Kut (obaj z OSWRiS) i st. kpr. Tomasz Podstawka (6 BPD). Ekipa Poland Military Team, z wynikiem 102 cm, przegrała tylko z reprezentacją Włoch. Włosi uzyskali rezultat 53 cm. Trzecie miejsce w stawce 23 drużyn zajęła wojskowa reprezentacja Szwajcarii z wynikiem 127 cm. W rywalizacji kobiet najlepiej z Polek spisała się Bogna Bielecka. Spadochroniarka z Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków wywalczyła szóstą lokatę. Wysoko w klasyfikacji master uplasował się też nasz najbardziej doświadczony zawodnik st. chor. sztab. Andrzej Lamch. Były trener kadry narodowej i obecny trener reprezentacji Wojska Polskiego w skokach na celność lądowania w Peiting został sklasyfikowany na 8. miejscu wśród weteranów.

Wzrost formy nasi spadochroniarze pokazali na zakończonych 20 lipca w Warendorfie 41. Wojskowych Mistrzostwach Świata. – W klasyfikacji generalnej w stawce 35 drużyn nasza reprezentacja zajęła 10. miejsce. To najlepszy wynik, jaki udało nam się osiągnąć w ostatnich latach – przyznaje ppłk Polczyk. – Teraz naszym głównym celem jest utrzymanie wysokich lokat w zawodach o Puchar Świata i klasyfikacji końcowej tego prestiżowego cyklu – dodaje oficer.

Dzięki świetnym skokom w Niemczech sierż. Zgierski i cała drużyna awansowali na medalowe pozycje klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W rywalizacji indywidualnej prowadzi Włoch Paolo Filippini, który w trzech seriach cyklu zdobył 205 punktów. Sierż. Zgierski jest drugi. Polak – za zwycięstwo w Peiting i drugie miejsce w zawodach w Lesce – zgromadził 180 oczek. Trzecią lokatę ze 116 pkt. zajmuje Czech Tabor Hynek. W klasyfikacji drużynowej prowadzi reprezentacja Włoch ze 640 pkt. Drugie miejsce, 470 oczek, zajmują wojskowi z Węgier. Ekipa Poland Military Team awansowała na trzecią pozycję. Polacy zgromadzili 450 punktów i mają przewagę 30 pkt. nad wojskową reprezentacją Szwajcarii oraz 35 pkt. nad wojskową reprezentacją Czech i szwajcarską drużyną PSC Triengen.

Zwycięzców tegorocznego Pucharu Świata poznamy 24 września w szwajcarskim Locarno, gdzie zakończy się szósta seria zawodów. Do rozegrania pozostały jeszcze edycje we Włoszech (11–13 sierpnia w Belluno) oraz w Austrii (8–10 września w Thalgau). Pierwsze zawody odbyły się w Rijece (Chorwacja). Wygrała je wojskowa reprezentacja Czech z wynikiem 27 cm, a piąte miejsce z 51 pkt. wywalczyła ekipa Poland Military Team. W rywalizacji indywidualnej po pięciu skokach najlepszy wynik – 2 cm – osiągnął Czech Sorf Oldrich. Z kolei najlepiej z Polaków skakał st. kpr. Tomasz Podstawka, który z wynikiem 7 cm zajął 11. miejsce. Drugie zawody z cyklu PŚ odbyły się w Lesce (Słowenia). Wygrał je Niemiec Stefan Wiesner, który po sześciu skokach uzyskał wynik 3 cm. Drugie miejsce z 4 cm zajął sierż. Rafał Zgierski. W klasyfikacji drużynowej triumfowała słoweńska drużyna Elan, a ekipa Poland Military Team zajęła 14. lokatę.