moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Warszawa pamięta o powstaniu

Punktualnie o 17.00, w godzinę wybuchu powstania warszawskiego rozległy się w Warszawie syreny alarmowe, a ruch na ulicach zatrzymał się. 73. rocznicę zrywu uczczono przed pomnikami, przy powstańczych mogiłach i przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

– Nie było w dziejach Polski, dziejach Europy, ale i chyba w dziejach cywilizacji zachodniej wydarzenia porównywalnego z powstaniem warszawskim – mówił minister obrony Antoni Macierewicz przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu powstania. Szef MON dodał, że Warszawa to symbol bohaterstwa, ofiary i niebywałego męstwa.

– Głównym motorem powstańczej walki było dążenie do odzyskania niepodległego, narodowego państwa polskiego – podkreślił Macierewicz. Stwierdził także, że niepodległość to była wartość łącząca wszystkich warszawiaków i Polaków, którzy stanęli naprzeciw niemieckiego i sowieckiego barbarzyństwa.

Ofiara krwi i męstwa

– To powstańcy warszawscy sprawili, że możemy dzisiaj z podniesionym czołem stanąć naprzeciw wszystkich trudności i możemy wierzyć, że jest szansa na skuteczną walkę na odbudowę państwa i niepodległości – zaznaczył minister. Szef MON podkreślił jednocześnie, że powstanie było niebywałą ofiarą krwi, męstwa, odwagi i determinacji, ale też straszliwych kosztów, jakie poniosła Warszawa i naród polski. – Inaczej wyglądałaby historia ostatnich osiemdziesięciu lat, gdyby pokolenie Polski Niepodległej nie zostało tak straszliwie wyniszczone, jak stało się to na skutek zbrodniczej machiny niemieckiej i sowieckiej – mówił Macierewicz, zaznaczając, że ta ofiara nie może zostać zapomniana. – Niepodległe, narodowe państwo polskie, sprawiedliwe dla wszystkich, nie dla wybranych, musi stać się źrenicą oka wszystkich Polaków – zakończył swoje wystąpienie minister.

Podczas uroczystości szef resortu obrony awansował czworo powstańców na wyższe stopnie oficerskie: na stopień podpułkownika major Halinę Jędrzejewską, na stopień kapitana poruczników: Stanisława Czechaka i Jana Drużyńskiego oraz na stopień porucznika ppor. Jana Wróblewskiego. Uroczystość zakończyła zmiana posterunku honorowego i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Tablice i pomniki

Walki powstańcze upamiętniano dziś w całej Warszawie. Prezydent Andrzej Duda złożył rano wieniec pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli. Trwająca od 5 do 7 sierpnia 1944 roku rzeź mieszkańców tej dzielnicy uznawana jest za jedną z największych zbrodni na polskiej ludności podczas II wojny światowej. Życie straciło wówczas, według różnych szacunków, od 40 do 60 tys. warszawiaków.

O starciach na Mokotowie mówiono z kolei przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944. Monument upamiętnia m.in. żołnierzy z pułku Armii Krajowej „Baszta” walczącego w tej dzielnicy. – Wiele koleżanek i kolegów tutaj zginęło, pamiętamy ich wszystkich – stwierdził Eugeniusz Tyrajski „Sęk”, wiceprezes środowiska pułku „Baszta”. Uroczystość zakończył tradycyjny marsz na ul. Dworkową do wylotu kanału, z którego wychodzili powstańcy.

Wydarzenia sprzed 73 lat uczczono również przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej obok budynku Sejmu przy ul. Wiejskiej. Do toczącej się dyskusji nad sensem powstania nawiązał Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. – Kiedy pytają mnie, po co robić powstanie, skoro poprzednie nie kończyły się zwycięstwem, odpowiadam, że po to, aby przekazać następnym pokoleniom, że walka o wolność ma sens – stwierdził weteran. Przed pomnikiem wieńce złożyli m.in.: Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu; Stanisław Karczewski, marszałek Senatu i Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Z historią powstania związany jest także areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej, w którym powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. To tutaj więziony i zamordowany został uczestnik zrywu płk Witold Pilecki. Za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość medalem „Pro Patria” odznaczono dziś córkę oficera Zofię Pilecką-Optułowicz. – Całe swoje życie poświęciłam tej pięknej postaci nie dlatego, że jest to mój ojciec, ale to rzeczywiście człowiek nie do powtórzenia – zaznaczył pani Zofia.

Godzina W

Kulminacją obchodów były uroczystości o 17.00, w godzinę wybuchu powstania, przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Kwiaty złożyli tam m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister Antoni Macierewicz, władze miasta i powstańcy. 

Punktualnie o 17.00 w hołdzie uczestnikom powstania warszawskiego rozległy się w mieście syreny alarmowe. Ruch na ulicach zatrzymał się, a warszawiacy uczcili pamięć o powstańcach minutą ciszy.

Wieczorne uroczystości zainicjowała modlitwa i złożenie kwiatów przy pomniku „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. O 20.00 na pl. Piłsudskiego rozpoczęło się natomiast tradycyjne śpiewanie piosenek powstańczych przez warszawiaków. Po zmroku na Pałacu Prezydenckim oraz na Pałacu Kultury i Nauki zaprezentowane zostaną iluminacje w barwach narodowych.

Uroczystości zakończą się o 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Tradycyjnie zapłonie tam Ognisko Pamięci, które będzie płonęło przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/MON, Maciej Biedrzycki/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
 
Arsenał Iranu
Własne interesy Europy
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Nowy wiceminister w MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Podziemna potęga
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
JWK z odznaką pamiątkową
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Ważka bliżej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Obradowała Rada Gabinetowa
Double Eagle po nowemu
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Iran uderza w USA
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Symulatory strzelań Rosomaków
Militaria na Zamku Królewskim
Stulatka hydrografia
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
For the Right Cause
Krwawe walki o Monte Cassino
Chciałem walczyć z Niemcami
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Darłowo czeka na śmigłowce
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Śmierć bohatera
Nauka zimowego pływania
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
Palmiry – miejsce kaźni
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
USA nie zacznie wojny z Iranem
Defense Without Politics
Pretorianie na Mazurach
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Security Game
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Bolko” w służbie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO