moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przełom w finansowaniu armii

Nie waham się powiedzieć, że jest to dokument na miarę ustaw przyjmowanych ponad 200 lat temu podczas obrad Sejmu Wielkiego, kiedy także decydowano o polskiej armii – tak Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, zachęcał członków sejmowej Komisji Obrony Narodowej do poparcia nowelizacji przepisów dotyczących finansowania wojska.

Siły Zbrojne RP liczące do 200 tys. żołnierzy, budżet obronny stopniowo podnoszony do 2,5 proc. PKB i obliczany na podstawie prognoz na dany rok, a nie jak do tej pory na bazie danych z roku ubiegłego oraz modyfikacja systemu zaliczek dla wykonawców wojskowych kontraktów aż do 33 proc. wartości umowy – to kluczowe założenia nowelizacji najważniejszych przepisów regulujących zasady finansowania armii. Wczoraj posłowie z komisji obrony rozpoczęli prace nad przygotowanymi przez MON zmianami w Ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz Prawie zamówień publicznych. 

– Nie waham się powiedzieć, że to jest projekt ustawy na miarę ustaw, które były głosowane ponad 200 lat temu. To dokument na miarę ustaw przyjmowanych przez Sejm Wielki, kiedy także decydowano o polskiej armii – mówił Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, który w MON-ie odpowiada za zakupy dla wojska. – To jest przewrót kopernikański w polskich siłach zbrojnych. W ciągu ostatnich 25 lat nie było wydarzenia podobnej rangi – zauważył.  

Wiceminister Kownacki wyjaśniał, że rządowy projekt jest nie tylko realizacją zapowiedzi i deklaracji złożonych podczas szczytu NATO w Warszawie, ale wpisuje się również w plan zrównoważonego rozwoju Polski (tzw. Plan Morawieckiego). Podkreślał, że kształt ustawy, w tym przede wszystkim skala wzrostu nakładów na armię, to wynik determinacji szefa resortu obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Rządowy projekt spotkał się z krytyką posłów opozycji. Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej, zarzucił, że proponowane regulacje nie zwiększają armii do 200 tys. żołnierzy, a zmierzają do zmniejszenia ich liczby do 130 tys. (w projekcie ustawy zapisano, że armia ma liczyć 200 tys. żołnierzy, z czego żołnierzy zawodowych ma być 130 tys.), a podwyżki budżetu obronnego zaplanowano dopiero po 2020 roku, czyli po wyborach parlamentarnych. – Będziemy głosować przeciwko tym regulacjom. Z pewnością nie możemy mówić o przewrocie kopernikańskim– komentował.

– To bardzo smutne, że opozycja nie potrafi wzbić się ponad podziały polityczne. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, w 2015 roku poparliśmy projekt nowelizacji tej samej ustawy, gdyż przyczyniała się ona do podniesienia bezpieczeństwa Polski. Ta ustawa ma dokładnie taki sam cel. Zwiększa liczebność armii i jej budżet  – odpowiadał wiceminister Bartosz Kownacki.

Ostatecznie sejmowa Komisja Obrony Narodowej przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy. Dokument musi jeszcze zostać przegłosowany przez obie izby parlamentu i podpisany przez prezydenta. Przedstawiciele PiS zapowiedzieli, że Sejm zajmie się projektem ustawy podczas trwającego teraz posiedzenia. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
 
Burzymy mity na temat szczepionki na COVID-19
Topaz w ASzWoj-u
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Trudny rok na misjach
Gotowi na ratunek
Jak to jest z awansami bez limitu?
Szkolenie pilotów wojskowych to nie eksperyment
Antena Nura wypatruje F-16
Pokazali wojskową ekstraklasę!
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Walki pod Mostami
Wojsko gotowe do akcji przeciwpowodziowej
Nurek z wiązką
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Złoty biatlon żołnierzy
Krwiodawcy w mundurach znów w akcji
Machina „Irini”
Zwycięzcy wybudują sześć strzelnic
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Kuźnie oficerskich kadr
Medalowe „oczko” żołnierzy
Pierwszy skok do kraju
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Obrady ministrów obrony NATO
Krwawa Olszynka
Ukraiński kurs na Zachód
Żołnierze sportowcy nadają ton
Amerykanie odmładzają F-16
Misje na zdalnej lekcji
Na pomoc Libańczykom
Jakie zmiany w mundurówce?
Rozpoznanie na medal
Podwodniacy na spluwaczkach
Ekstremalny trening dla „Słowika”
Laserowa artyleria US Army
Ostatnia wola bohatera
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Pancerny jak „Wojownik”
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-35 wylądują w Łasku
Armia kupuje wozy dla strażaków
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Był więźniem aresztu przy ul. Oczki
Krwawa łaźnia pod klasztorem
W kazamatach Informacji Wojskowej
Awanse generalskie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pamiętajmy o Wyklętych
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Maskowanie to nie wszystko
Czołgista pod wodą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO