moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przełom w finansowaniu armii

Nie waham się powiedzieć, że jest to dokument na miarę ustaw przyjmowanych ponad 200 lat temu podczas obrad Sejmu Wielkiego, kiedy także decydowano o polskiej armii – tak Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, zachęcał członków sejmowej Komisji Obrony Narodowej do poparcia nowelizacji przepisów dotyczących finansowania wojska.

Siły Zbrojne RP liczące do 200 tys. żołnierzy, budżet obronny stopniowo podnoszony do 2,5 proc. PKB i obliczany na podstawie prognoz na dany rok, a nie jak do tej pory na bazie danych z roku ubiegłego oraz modyfikacja systemu zaliczek dla wykonawców wojskowych kontraktów aż do 33 proc. wartości umowy – to kluczowe założenia nowelizacji najważniejszych przepisów regulujących zasady finansowania armii. Wczoraj posłowie z komisji obrony rozpoczęli prace nad przygotowanymi przez MON zmianami w Ustawie o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP oraz Prawie zamówień publicznych. 

– Nie waham się powiedzieć, że to jest projekt ustawy na miarę ustaw, które były głosowane ponad 200 lat temu. To dokument na miarę ustaw przyjmowanych przez Sejm Wielki, kiedy także decydowano o polskiej armii – mówił Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, który w MON-ie odpowiada za zakupy dla wojska. – To jest przewrót kopernikański w polskich siłach zbrojnych. W ciągu ostatnich 25 lat nie było wydarzenia podobnej rangi – zauważył.  

REKLAMA

Wiceminister Kownacki wyjaśniał, że rządowy projekt jest nie tylko realizacją zapowiedzi i deklaracji złożonych podczas szczytu NATO w Warszawie, ale wpisuje się również w plan zrównoważonego rozwoju Polski (tzw. Plan Morawieckiego). Podkreślał, że kształt ustawy, w tym przede wszystkim skala wzrostu nakładów na armię, to wynik determinacji szefa resortu obrony narodowej, Antoniego Macierewicza.

Rządowy projekt spotkał się z krytyką posłów opozycji. Czesław Mroczek, były wiceminister obrony narodowej, zarzucił, że proponowane regulacje nie zwiększają armii do 200 tys. żołnierzy, a zmierzają do zmniejszenia ich liczby do 130 tys. (w projekcie ustawy zapisano, że armia ma liczyć 200 tys. żołnierzy, z czego żołnierzy zawodowych ma być 130 tys.), a podwyżki budżetu obronnego zaplanowano dopiero po 2020 roku, czyli po wyborach parlamentarnych. – Będziemy głosować przeciwko tym regulacjom. Z pewnością nie możemy mówić o przewrocie kopernikańskim– komentował.

– To bardzo smutne, że opozycja nie potrafi wzbić się ponad podziały polityczne. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, w 2015 roku poparliśmy projekt nowelizacji tej samej ustawy, gdyż przyczyniała się ona do podniesienia bezpieczeństwa Polski. Ta ustawa ma dokładnie taki sam cel. Zwiększa liczebność armii i jej budżet  – odpowiadał wiceminister Bartosz Kownacki.

Ostatecznie sejmowa Komisja Obrony Narodowej przyjęła rządowy projekt nowelizacji ustawy. Dokument musi jeszcze zostać przegłosowany przez obie izby parlamentu i podpisany przez prezydenta. Przedstawiciele PiS zapowiedzieli, że Sejm zajmie się projektem ustawy podczas trwającego teraz posiedzenia. Ustawa wejdzie w życie 14 dni od jej ogłoszenia.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy nowoczesny okręt II Rzeczypospolitej
Kawaleryjskie święto w Hrubieszowie
Pancerne starcie w Orzyszu
Dwa medale kajakarki na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy
Powitanie kuwejckiego kontyngentu
Eastern Flank Pillar
Frontowe miasta Legionów Polskich
Prezydent i szef MON-u na Łotwie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Unitarka terytorialsów
Francja inwestuje w obronność
Płonący tor przeszkód
Sukcesy lekkoatletów w Pucharze Świata i Diamentowej Lidze
Posłowie o „Wiśle” i PGZ
Sojusz jak wspólna pięść
Sukces Trumpa czy Kima?
Polak znaczy skazaniec
34 medale żołnierzy na mistrzostwach Polski
Armia zyskała 323 nowych oficerów
Spadochroniarze skakali po medale
Wojownicy nad morzem
„Sophia”: druga zmiana po certyfikacji
Pożegnanie pilota MiG-a-29
„Milion zza oceanu”, czyli Polacy w armii USA
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Strzelcy ćwiczą z podhalańczykami
Jak nas widzą, czyli Polska w oczach żołnierzy US Army
Polska delegacja w drodze do Brukseli
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Czarna Dywizja najlepsza na spartakiadzie
Szkolenie Legii Akademickiej we Wrocławiu
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Terytorialsi w urzędach
Igrzyska dla niezwyciężonych
16–31 lipca – polskie oddziały na rosyjskiej ziemi
Trump: „Polska nie jest zakładnikiem”
Polityka fałszywego uśmiechu
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Inwestycje w Pionki
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
„Kościuszko” na oceanie
System dowodzenia dla wojsk lądowych
Cel: bezpieczne lotnisko
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
„Kormoran” opuścił Bałtyk
Szkoła Orląt będzie Akademią
„Walka czołgów” – kolejne starcie
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
MON na lato dla dzieci żołnierzy
Pamięci Polaków pomordowanych na Wołyniu
W Brukseli o Afganistanie i pieniądzach
PGZ i Leonardo chcą zbudować Kruka
Polskie Bryzy nad Afryką

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO