moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wylicytuj dzień w JWK

Zajęcia ogniowe i taktyczne oraz trening na strzelnicy – takie wyzwania czekają osobę, która wygra aukcję internetową i na jeden dzień dołączy do elewów w Ośrodku Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu. Dochód z licytacji jest przeznaczony na leczenie „Górala”, funkcjonariusza Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji, który choruje na raka żołądka.

Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych działający w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu w czerwcu tego roku ogłosił konkurs na opracowanie swojej oznaki rozpoznawczej. Nagrodą za najlepszy projekt miał być udział w szkoleniu wspólnie z elewami z Lublińca. – Zainteresowanie konkursem było spore. Otrzymaliśmy ponad 30 różnego rodzaju prac. Większość projektów odwoływała się do tradycji, które dziedziczą ośrodek oraz wojska specjalne. Ich autorzy nawiązywali do profilu placówki, która kształci szeregowych dla wszystkich jednostek tego rodzaju sił zbrojnych. – O to nam właśnie chodziło – mówi por. Anna Gaik, oficer prasowy JWK. Ostatecznie komisja konkursowa wyróżniła cztery prace, na podstawie których w najbliższym czasie zostanie opracowany projekt oznaki rozpoznawczej. – Po zatwierdzeniu przez MON będzie on graficzną identyfikacją Ośrodka Szkolenia. Oznakę elewi będą nosić na umundurowaniu – dodaje oficer prasowy JWK.

Zgodnie z regulaminem ogłoszonego konkursu komendant Ośrodka zaprosił czterech zwycięzców do udziału w szkoleniu elewów. Okazało się wtedy, że jeden z laureatów chce przekazać swoją nagrodę na aukcję charytatywną. „Jestem przeszczęśliwy z wyróżnienia mojej pracy w konkursie. Sprawiliście mi Państwo niesamowitą radość, bo możliwość uczestniczenia w dniu szkoleniowym w Ośrodku była jednym z moich marzeń” – napisał w liście do komendanta OSzWS. „Jednak są rzeczy ważne i ważniejsze. Zwracam się z prośbą o wystawienie na aukcję mojego uczestnictwa w dniu szkoleniowym. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na leczenie Górala" – st. asp. Jacka Kurzei, funkcjonariusza Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji” – pisał dalej laureat (na jego prośbę nie podajemy nazwiska).

REKLAMA

Dowódca JWK spełnił oczekiwania zwycięzcy i od kilku dni za pośrednictwem serwisu aukcyjnego Charytatywni Allegro można licytować jednodniowe szkolenie w JWK. Za pobyt wśród komandosów już teraz trzeba zapłacić ponad 1300 zł. Aukcja zakończy się 18 lipca.

Zwycięzca licytacji oraz trzech laureatów konkursu na oznakę rozpoznawczą zameldują się w Lublińcu 20 lipca. Będą mogli obserwować szkolenie elewów, a nawet wziąć udział w niektórych jego elementach. W programie będą m.in. zajęcia ogniowe oraz szkolenie na ściance wspinaczkowej. Goście będą się także uczyć m.in. udzielania pomocy medycznej na polu walki oraz obejrzą szkolenie praktyczne z czarnej taktyki, czyli walki w terenie zurbanizowanym. Podczas wizyty poznają uzbrojenie, jakim posługują się komandosi, oraz sprzęt spadochronowy i nurkowy. W planie dnia jest również zwiedzanie sali tradycji Jednostki Wojskowej Komandosów i spotkanie z jej kadrą kierowniczą oraz Ośrodka Szkolenia.

Charytatywna aukcja dedykowana jest „Góralowi”, czyli st. asp. Jackowi Kurzei, który od dziesięciu lat jest funkcjonariuszem Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji. Brał udział w setkach akcji bojowych, podczas których zatrzymywał najgroźniejszych przestępców. Służył też na misji w Kosowie, wspomagał BOR w działaniach ochronnych.

Rok temu Jacek Kurzeja zachorował, cierpi na nowotwór żołądka i kości. Przeszedł intensywną terapię w Polsce. Niestety lekarze w kraju nie dają mu wielkich szans na powrót do zdrowia. Pomóc może eksperymentalna terapia w Niemczech, która kosztuje co najmniej 120 tys. zł.

W zbiórce pieniędzy na leczenie pomagają także żołnierze, m.in. JWK i GROM-u. Były komandos st. sierż. Krzysztof Pluta ps. „Wir” wystawił na aukcję Buzdygan – nagrodę „Polski Zbrojnej”. Wylicytowano ją za 4600 zł.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Na jakich zasadach powrót do armii?
Puma i Kuguar na Mazurach
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
GROM, jak rodziła się legenda
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Bliski Wschód – definicja chaosu
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Kierunek – wschodnia flanka
Nowy inspektor marynarki wojennej
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Polskie skrzydła w Afryce
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Porządki w programach śmigłowcowych
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Sukces Trumpa czy Kima?
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Francja inwestuje w obronność
Polityka fałszywego uśmiechu
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Porady z paragrafem
„Bękarty wojny” w Dachau
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Scenariusze dla Tygrysów
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Wyjątkowa misja
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Starcie pancernych plutonów
Legenda polskiej partyzantki
Żandarmeria świętuje
Eurosatory 2018 zakończone
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Eurosatory – osobiste wymogi
Z ziemi widzą więcej niż piloci
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Wojskowi judocy na tatami
Pomoc potrzebującym żołnierzom
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Trening z koktajlami Mołotowa
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
LOT Szkoły Orląt
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO