moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odsłonięcie tablicy Juliana S. Kulskiego

To wielki honor, ale i wielkie wzruszenie móc dzisiaj odsłonić tablicę jednego z największych, choć najmniej znanego, spośród bohaterów okupowanej Warszawy – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ś.p. Julianowi S. Kulskiemu. 

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej ś.p. Julianowi S. Kulskiemu.

W uroczystości uczestniczyli również: sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych dr Piotr Wilczek oraz przedstawiciel ministra kultury i dziedzictwa narodowego dyr. Departamentu Dziedzictwa Kulturowego dr Piotr Szpanowski.

- To wielki honor, ale i wielkie wzruszenie móc dzisiaj odsłonić tablicę jednego z największych, choć najmniej znanych bohaterów okupowanej Warszawy. Tego miasta niezłomnego, niezwyciężonego. Tego miasta, którego ducha tak znakomicie oddawało wspaniałe życie Juliana S. Kulskiego, działacza niepodległościowego, samorządowca, polityka i wreszcie niezwykłego konspiratora. Człowieka, który przez pięć dramatycznych lat okupacji hitlerowskiej, musiał ukrywać swoją bohaterską walkę, aby Armia Krajowa, aby podziemie mogło działać, mogło istnieć, mogło zadawać okupantowi skuteczne ciosy. To była jego służba, o której nie wolno nam nigdy zapomnieć - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Jak podkreślił minister Macierewicz: - Dzisiaj, gdy patrzę na tę tablicę, która będzie świadectwem dla wszystkich Polaków, jak naprawdę wyglądała okupacja hitlerowska, jak naprawdę wyglądali Ci ludzie, którzy się jej przeciwstawili. Ta tablica graniczy z tablicą jego najbliższego przyjaciela, jego zwierzchnika i szefa Prezydenta Starzyńskiego, Człowieka, który mu zlecił tę niezwykłą misję pełnienia funkcji burmistrza, w ramach administracji okupanta, ale równocześnie człowieka, który utrzymywał możliwość funkcjonowania konspiracji warszawskiej.

- Pamiętam to miejsce, gdy nie było już Ratusza, ale nie było jeszcze jego odbudowanego, wspaniałego frontonu. Pamiętam to miejsce, gdy było całe w gruzach, gdy można było rzec, a wielu też tak mówiło, że nie będzie Warszawy. I wtedy patrząc na tamten czas, przypominam sobie właśnie takich ludzi jak Julian Kulski, którzy uczyli nas, warszawiaków, Polaków, że nigdy nie wolno się poddawać, że Warszawa tak jak była niezwyciężona, tak jest niezwyciężona, dzięki duchowi takich właśnie ludzi jak Julian Kulski. Cześć i chwała Bohaterom - zakończył minister Macierewicz.

W uznaniu zasług, z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wręczył Julianowi Kulskiemu, synowi Juliana S. Kulskiego akt mianowania na stopień majora.

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia wieńców przed tablicą pamiątkową poświęconą ś.p. Julianowi S. Kulskiemu.

***

Julian Spitosław Kulski (ur. 5 grudnia 1892 w Warszawie, zm. 18 sierpnia 1976 w Warszawie) urzędnik państwowy i działacz społeczny, żołnierz legionów Józefa Piłsudskiego, uczestnik wojny polsko-sowieckiej 1920 roku, kawaler Orderu Virtuti Militari, przedwojenny wiceprezydent Warszawy, zastępca i przyjaciel Stefana Starzyńskiego.

Po kapitulacji stolicy, od 28.10.1939 r., za zgodą polskich władz podziemnych, objął funkcję kierownika Zarządu Miejskiego (według nomenklatury niemieckiej komisarycznego burmistrza) Warszawy. Pełnił podwójną rolę: oficjalnie - administratora, podlegającego niemieckiemu okupantowi; konspiracyjnie - polskiego "Prezydenta Miasta".

4 sierpnia 1944 r. złożył rezygnację ze stanowiska w Zarządzie Miejskim. Po zdaniu funkcji otrzymał legitymację korespondenta wojennego VI Oddziału BiP (Biuro Informacji i Propagandy) Komendy Głównej Armii Krajowej, która umożliwiała mu dalszy pobyt w Warszawie i swobodne poruszanie się po terenie opanowanym przez Powstańców. 27 sierpnia 1944 r. w uzyskał przepustkę do przejścia kanałami na Żoliborz. Na Żoliborzu dotarł do swojego mieszkania przy ul. Felińskiego 23, w którym przebywał do końca walk.

W trakcie wojny i później współdziałał z rządem londyńskim, m. in. wydając miejskie pieniądze na uzbrojenie Armii Krajowej i zatrudniając AK-owców w Ratuszu. Dostarczał także ogromne ilości oficjalnych dokumentów, pomagając legalizować pobyt wielu osób w stolicy. W swoim domu pod Warszawą ukrywał dwie żydowskie rodziny.

W czasach PRL należał do nieformalnej opozycji wobec komunistycznych władz, był członkiem warszawskiej loży masońskiej „Kopernik”. Autor książki: "Stefan Starzyński w mojej pamięci", Paryż 1968. Patron jednej z warszawskich ulic położonej na Mokotowie.

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szef NATO w Warszawie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Tarcza przeciwko agresji
Śmigłowce ZOP dla marynarki wojennej
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Podpułkownik „Sokole Oko”
Czołgi błota się nie boją
Miliony na badania amunicji
Rozgrywka Stalina
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Szczęśliwa trzynastka
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Kurier podziemnego państwa
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Cel – bezpieczna Europa
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Remont „Piasta” na finiszu
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Leopardy w pułapce
Tryumf w cieniu Jałty
Region Without a Key
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Zgrupowanie przed defiladą
Irackie zapiski gen. Bieńka
Kampania wyborcza poza armią
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Bohater Yoga
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Leopards in a Trap
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
„Sophia” z nową zmianą
Wodowanie „Artemisa”
Sukcesy biegających żołnierzy
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Alarm dla Jastrzębi
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Bliski Wschód. Region bez klucza
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
Jak kształtować wizerunek sił zbrojnych?
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Panie bez taryfy ulgowej
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Misja rotmistrza Pileckiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Żołnierski dar serca
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Ducha nie wolno tracić
„Bukowo” u brzegów Łotwy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO