moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska zbrojeniówka walczy o ukraiński rynek

Wsparcie Ukrainy nie jest jedynie polityczną deklaracją, ale przekłada się na realne zaangażowanie polskiego MON wraz z rodzimym przemysłem zbrojeniowym w wyposażenie ukraińskich sił zbrojnych w najnowszy sprzęt wojskowy o najwyższych, zachodnich standardach – mówi Bartosz Kownacki o umowie, którą w poniedziałek PGZ podpisze z Ukrinmaszem.

W poniedziałek w obecności wiceministra obrony narodowej Bartosza Kownackiego w warszawskiej siedzibie Przemysłowego Centrum Optyki SA (PCO) podpisana zostanie umowa z ukraińską spółką Ukrinmasz (będącą częścią państwowego holdingu zbrojeniowego Ukroboronprom). Wart około 750 tys. euro kontrakt przewiduje, że należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej PCO dostarczy do Żytomierskich Zakładów Pancernych 16 sztuk celowników działonowego 1PN22M oraz podobną liczbę „pakietów modernizacyjnych” do wozów bojowych. W skład tych pakietów wchodzi peryskop noktowizyjny kierowcy PNK-55, dzienno-nocny przyrząd obserwacyjny dowódcy TKN-3Z i celownik działonowego 1PN22MZ.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki podkreśla, że kontrakt jest wymierną formą pomocy dla ukraińskiej armii. – Wsparcie naszego ukraińskiego partnera nie jest jedynie polityczną deklaracją, ale przekłada się na realne zaangażowanie polskiego MON wraz z rodzimym przemysłem zbrojeniowym w wyposażenie ukraińskich sił zbrojnych w najnowszy sprzęt wojskowy o najwyższych, zachodnich standardach – komentuje.

REKLAMA

Jak zaznaczył wiceminister, zdobycie kontraktu nie było wcale proste. Polska spółka musiała bowiem, zgodnie z ukraińskimi przepisami, udowodnić, iż oferowane przez nią podzespoły optoelektroniczne spełniają wszystkie wymagania i normy tamtejszej armii. A nie jest tajemnicą, że o kontrakt walczyły nie tylko lokalne firmy zbrojeniowe, ale również zagraniczna konkurencja. Polskie produkty wyszły jednak z tej rywalizacji zwycięsko. – Polski sprzęt optoelektroniczny nowej generacji znacząco zwiększył zdolności bojowe ukraińskich wozów i czołgów. Potwierdziły to doskonałe wyniki testów, przeprowadzonych na ukraińskich poligonach w ramach certyfikowania sprzętu wojskowego przez Centrum Standaryzacji i Certyfikacji Ministerstwa Obrony Ukrainy – komentuje Kownacki.

Choć umowa pomiędzy PCO a spółką Ukrinmasz przewiduje dostawę podzespołów do około 30 pojazdów, nie jest wykluczone, że Ukraińcy złożą kolejne zamówienia, a PGZ i Ukroboronprom zacieśnią współpracę. Jedną z jej form może być utworzenie na Ukrainie, siłami polskich spółek, centrum modernizacji optoelektroniki wozów bojowych.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Void Wanderer Wikimedia Commons

dodaj komentarz

komentarze

~Dinozaur
1498229760
Przeczytałem tekst i nie do końca rozumiem czy zawarliśmy z Ukraińcami kontrakt na dostawę 16 kompletów optoelektroniki za który nam zapłacą, czy też przekazaliśmy im te celowniki o wartości 750 tys. Euro jako pomoc. Na dodatek celowników jest 16, a modernizowane ma być 30 pojazdów - nic nie kapuję. Na czym polega niby ta pomoc ???
9A-E8-9B-78
~ja
1498225200
Nie rozumiem dlaczego, od jakiegoś czasu, zapałaliśmy miłością i przyjaźnią dla nieprzyjaznego nam kraju? https://wiadomosci.wp.pl/ipn-ukraina-potraktowala-usuniecie-pomnika-upa-jak-wypowiedzenie-wojny-6136164251080833a
EE-68-0D-01

Pandemię pokonamy szczepieniami
 
Trudny rok na misjach
Dołącz do zawodowców
WBH upublicznia swoje archiwa
Hartowanie spadochroniarzy
Dama odeszła do historii
Komandosi znad Garigliano
Na straży niebieskiej linii
Na rozgrzewkę – zapasy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nurkowie w głębinach
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Agenci wywiadu na bobslejach
Armia Fight Night znów w akcji
Jest Warszawa
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Jakie zmiany w mundurówce?
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Ferie z gwiazdami sportu
Wojsko walczy z COVID-19
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Amerykanie odmładzają F-16
Kutno w sieci LogHubs
Obrady ministrów obrony NATO
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Telefon dla seniora
Żydzi od Andersa
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kwalifikacja odbędzie się …
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Malutka na poligonie
Wojsko – plan na życie
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Symulator Orlika w Dęblinie
155 mm dla US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny egzamin przed misją
Żołnierze testują nauczycieli
Komisje sejmowe o umowie z USA
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Kierunek: Litwa
Pustynna burza wokół Husajna
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Daglezje na większe przeprawy
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
We Never Stop
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Co musi umieć kierowca czołgu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO