moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terroryści we Wrocławiu, czyli „Kryzys ’17”

Zamachowcy opanowali pociąg, na dworcu może dojść do ataku chemicznego, trzeba natychmiast odbić zakładników – to tylko kilka wyzwań, z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy ćwiczeń „Kryzys ’17”: wojsko, policja, straż pożarna, służby ochrony czy urzędnicy. Procedury działania kryzysowego testowano we Wrocławiu, tu w lipcu odbędą się Światowe Igrzyska Sportowe.

Ćwiczenia z reagowania kryzysowego przygotowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Organizatorzy chcieli sprawdzić, jak w sytuacji zagrożenia terrorystycznego będzie przebiegać współpraca wojska i służb tzw. układu pozamilitarnego. Dlatego w ćwiczeniach, poza żołnierzami i wykładowcami wrocławskiej szkoły, wzięły też udział m.in. pododdziały antyterrorystyczne policji i policyjni negocjatorzy, Państwowa Straż Pożarna, służby ratownicze oraz instytucje zarządzania kryzysowego. Nie zabrakło studentów i podchorążych WSOWL. – Dla osób wiążących swoją przyszłość zawodową z dziedziną bezpieczeństwa takie ćwiczenia to doskonała okazja, by zweryfikować swoją wiedzę w praktyce. „Kryzys” to żelazny punkt naszego programu edukacyjnego. Jest elementem przygotowania zawodowego i praktyk studentów, którzy poznają funkcjonowanie systemów zarządzania kryzysowego na różnych szczeblach i w różnych wariantach – mówi płk dr hab. inż. Witalis Pellowski, dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL oraz kierownik ćwiczeń.

Bomba na uczelni i zakładnicy w pociągu

REKLAMA

Ćwiczenia rozpoczęły się 7 czerwca na terenie wrocławskiej szkoły. Scenariusz pierwszego zadania zakładał wybuch pożaru w jednym z budynków. Ogień zauważył student. Informacja dotarła do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, na miejsce zdarzenia przybyła straż pożarna. Podczas sprawdzania wszystkich pomieszczeń, strażacy zauważyli podejrzany pakunek. Wtedy do akcji wkroczyli żołnierze patrolu saperskiego, którzy bezpiecznie wynieśli materiał wybuchowy. Do zdetonowania został użyty robot TALON. – W tym epizodzie ćwiczeń wzięła udział przede wszystkim kadra i pracownicy cywilni oraz studenci naszej uczelni. Zaangażowane były m.in. służby ochrony SUFO, pododdział alarmowy i służba zdrowia. W ten sposób sprawdziliśmy procedury reagowania dyżurnych sił wewnętrznego systemu ochrony uczelni oraz przećwiczyliśmy ewakuację osób – opowiada mjr Piotr Szczepański, rzecznik wrocławskiej uczelni.

Na dalszych etapach ćwiczenia wojsko wspierały już służby i instytucje pozamilitarne. Drugi epizod rozegrał się na parkingu przy bocznicy wrocławskiego dworca. To zadanie było testem współpracy, gdy dochodzi do  zagrożenia bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej. Skład pociągu opanowali uzbrojeni terroryści. Napastnicy wzięli zakładników. Wtedy dyspozytorzy PKP i centrum zarządzania ruchem kolejowym poinformowali o zdarzeniu policję i straż ochrony kolei. Do akcji włączył się Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji. Działania wspierały także inne pododdziały policyjne oraz wojsko. Mimo negocjacji z terrorystami, nie udało się osiągnąć porozumienia. Zapadła decyzja o rozpoczęciu szturmu. Terroryści zostali obezwładnieni, a wszystkim poszkodowanym służby ratownicze udzieliły pierwszej pomocy medycznej. – Do roli poszkodowanych nie angażowaliśmy studentów cywilnych, lecz podchorążych. Odbicie zakładników z pociągu wiązało się bowiem z użyciem środków dymnych i łzawiących. Nasi studenci cywilni nie są wyposażeni w środki ochrony przed skażeniami, więc nie ryzykowaliśmy ich zdrowiem – wyjaśnia płk Pellowski.

Skażenie dworcai szturm na halę

Dworzec Główny PKP we Wrocławiu. Wejścia do poczekalni blokują mężczyźni z zamaskowanymi twarzami. Przetrzymują  kilkudziesięciu podróżnych, grożąc im śmiercią i użyciem substancji chemicznych. Tak rozpoczął się kolejny epizod ćwiczeń „Kryzys ’17”. Na miejsce przybyli policyjni negocjatorzy, żołnierze, służby medyczne oraz ratownicze dysponujące sprzętem do dekontaminacji. Pojawił się także zespół bojowy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, specjalizujący się w działaniu w warunkach skażenia chemicznego. – W związku z ryzykiem użycia związku chemicznego podjęto negocjacje. Okazały się one jednak bezskuteczne i sytuacja zmusiła służby do szturmu. W jego wyniku doszło niestety do uwolnienia substancji niebezpiecznej, pojawiło się zagrożenie skażeniem terenu – relacjonuje mjr Szczepański. Akcja jednak zakończyła się obezwładnieniem sprawców i odbiciem zakładników. Wszystkie osoby przeszły wstępny proces oczyszczania z toksycznych substancji, a poszkodowani z urazami ciała trafili pod opiekę służb medycznych. Dworzec mógł zacząć działać normalnie.

Ostatni epizod ćwiczeń został przeprowadzony na terenie wrocławskiej uczelni. Jego scenariusz nawiązywał do Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017 (to największa na świecie impreza sportowa, na której można oglądać rywalizację w dyscyplinach nieolimpijskich), które w lipcu odbędą się we Wrocławiu. Tym razem pięciu zamaskowanych mężczyzn weszło do sali gimnastycznej, w której trwały zawody sportowe. – Sprawcy wzięli około 70 zakładników, wśród nich sportowców i publiczność. Terroryści wysunęli żądania polityczne niemożliwe do spełnienia. Teren wokół hali został zabezpieczony, a na miejsce przyjechali negocjatorzy i antyterroryści – opowiada mjr Szczepański. Tym razem negocjacje także zawiodły. Terroryści zabili kilka osób, szybko zapadła więc decyzja o szturmie budynku. W rolę pracowników sztabu kryzysowego tym razem wcielili się m.in. cywilni studenci Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie. 

Ćwiczenia „Kryzys” przeprowadzono po raz trzeci. Organizatorzy podkreślają, że podczas tego rodzaju szkolenia sprawdza się współpracę służb i umiejętność  prowadzenia działań podczas zmieniających się wydarzeń. – To nie była forma pokazu czy prezentacji, a faktyczne ćwiczenia. Jeśli założona przez nas sytuacja przybrałaby nieoczekiwany obrót, reagowalibyśmy na bieżąco, w zależności od zastanej rzeczywistości. A to z kolei wymagałoby kreatywnego podejścia do rozwiązania niektórych problemów – mówi płk Pellowski.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kajmany na gąsienicach
Polskie porty bardziej otwarte
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Żołnierze w sztafecie pomocy
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Laserowa artyleria US Army
Wojsko przeciw wirusowi
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Ogromne zainteresowanie Soną
Nowa strategia z podpisem prezydenta
16 sekund Liberatora
Kraby w Bolesławcu
Prezydent z wizytą w Drawsku
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Wyzwania polskiej prezydencji
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
„Defender” – pracowity poligon saperów
Terytorialsi nie stracą dodatku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Weterani w pasiece
Groty z granatnikiem
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda jedzie do USA
Byli specjalsi mogą wracać do służby
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Powstaną kolejne strzelnice
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Z menażką na wakacje
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Fordy, a nie Nissany
Informacja Prasowa
Współzawodnictwo rozwija
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Testament Polski Walczącej
Online z mistrzami sportu
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Zbiegowie z innego świata
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO