moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Renegade/Sarex’17” nad Zalewem Zegrzyńskim

Poszukiwanie, ewakuacja oraz udzielenie pomocy rannym – to zadania, którym musieli stawić czoła żołnierze, policjanci, strażacy oraz ratownicy WOPR. Nad Zalewem Zegrzyńskim odbył się kolejny epizod ćwiczeń „Renegade/Sarex ’17”. Zmaganiom wojska oraz funkcjonariuszy przyglądał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Samo południe, okolice Zalewu Zegrzyńskiego. Samolot z 83 osobami na pokładzie wysyła sygnał, że w trakcie lotu doszło do niebezpiecznej sytuacji i maszyna będzie musiała awaryjnie lądować. Wiadomość trafia do ośrodków koordynacji poszukiwania i ratownictwa. W powietrze wzbija się W3 Sokół z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego. Zadaniem załogi śmigłowca jest zlokalizowanie maszyny, a także określenie przyczyn jej problemów. Chwilę później jest potwierdzenie – samolot się rozbił, są ranni. Do akcji włącza się Mi-17 z Powietrznej Jednostki Ewakuacji Medycznej z Tomaszowa Mazowieckiego oraz śmigłowiec EC135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a także łodzie Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, straży pożarnej i policji. Wszystkie jednostki prowadzą ewakuację rannych. Ci, w zależności od skali obrażeń, trafiają do polowego szpitala rozstawionego przez straż pożarną lub do Wojskowego Instytutu Medycznego.

REKLAMA

Choć opis zdarzenia brzmi bardzo realistycznie, jest to jeden z epizodów ćwiczenia „Renegade/Sarex ’17”, które odbyło się dziś nad Zalewem Zegrzyńskim. – Ćwiczenia pokazały, że nasze służby działają skutecznie i są w stanie bardzo sprawnie podjąć rozbitków – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. Szef MON zwrócił uwagę, że podczas ćwiczeń prowadzone były obserwacje, które pozwolą jeszcze bardziej usprawnić działanie żołnierzy i funkcjonariuszy w sytuacjach kryzysowych. Pierwsze wnioski dotyczyły między innymi łączności. – Musimy przede wszystkim zagwarantować ją ratownikom, którzy towarzyszą rozbitkom, utrzymują ich w dobrej kondycji i gwarantują, że nie stanie im się nic złego – zaznaczył.

Gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, podkreślał, że kluczowym elementem, który jest testowany podczas takich ćwiczeń jest umiejętność działania pod presją czasu. – Chodzi o to, abyśmy zawsze byli w gotowości i żebyśmy mogli reagować jak najszybciej – mówił. Dodał, że bardzo ważne jest także poznanie metod działania poszczególnych służb. – Podczas ćwiczeń lekarze wojskowi pracują na sprzęcie straży pożarnej, administracja korzysta z wyposażenia policji, a strażacy podejmują rozbitków z wody, tak abyśmy w sytuacji kryzysowej rzeczywiście mogli współdziałać – dodał.


Zmaganiom wojska oraz funkcjonariuszy podczas ćwiczeń „Renegade/Sarex’17” nad Zalewem Zegrzyńskim przyglądał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.

Trzy dni szkolenia

Pierwszy epizod ćwiczeń rozegrano wczoraj. – Scenariusz przewidywał, że został uprowadzony cywilny samolot. Chodziło o to, aby sprawdzić czas reakcji pary dyżurnej – mówił płk Robert Stachurski, który stoi na czele Szefostwa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego i kieruje ćwiczeniem „Renegade/Sarex ’17”. – Dwa MiG-i-29 bardzo sprawnie poderwały się w powietrze i sprowadziły statek powietrzny na lotnisko w Świdwinie – dodaje. Na miejscu czynności związane z odbiciem zakładników wykonała Żandarmeria Wojskowa.

Wczoraj realizowano także scenariusz w zamkniętej strefie lotniczej nad Krakowem. Centrum Operacji Powietrznych otrzymało od pilotów tamtejszego aeroklubu informację, że zauważony został samolot, który nielegalnie naruszył ten obszar. Wojskowe śmigłowce Sokół szybko zajęły się intruzem i zmusiły go do lądowania na lotnisku Pobiednik pod Krakowem.

Film: MON

Ćwiczenia będą kontynuowane jutro. W nocy w Modlinie policjanci z Komendy Głównej oraz żandarmi przetrenują procedury odbijania zakładników.

Testy i nowe procedury

Podczas ćwiczeń sprawdzane są nie tylko procedury działania w przypadku rutynowych sytuacji, wojsko i służby państwowe testują także nowe rozwiązania. Jak mówił gen. Wojciechowski, dotyczą one przede wszystkim działania Żandarmerii Wojskowej. – Podczas „Renegade/Sarex ’17” żołnierze tej formacji sprawdzają swoją gotowość do prowadzenia działań antyterrorystycznych w nocy – mówił w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. – Staramy się też ocenić, jakie działania musimy podjąć, aby usprawnić jej działania, tak aby zawsze mogła reagować na czas – dodał. Generał zaznaczył także, że podczas ćwiczeń testowane są rozwiązania, które mają pomóc w neutralizacji bezzałogowych statków powietrznych.

Natomiast pułkownik Stachurski zwrócił uwagę, że w ćwiczenia powinni zaangażować się także cywile. – Wczoraj w Warszawie uruchomiono syreny. Każdy powinien się wówczas zastanowić, gdzie powinien się schować – mówił. – Nie każdy bowiem pamięta, że podczas zagrożenia z powietrza, najlepszą kryjówką będzie jakaś przestrzeń znajdująca się pod ziemią, np. tunel, czy parking centrum handlowego – podkreślał.

Ćwiczenie „Renegade/Sarex ’17” odbywa się co roku. Celem przedsięwzięcia jest zgranie działań służb podczas zdarzeń o charakterze terrorystycznym z powietrza (Renegade) oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych związanych z katastrofami lotniczymi (Sarex). W całym kraju w przedsięwzięcie zaangażowanych jest prawie 1000 osób, 15 statków powietrznych oraz 30 samochodów. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne, które z ramienia ministra obrony narodowej odpowiada za ochronę granic.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Zbiegowie z innego świata
 
F-16 kończą misję w Estonii
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Wojsko przeciw wirusowi
„Defender” – pracowity poligon saperów
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Weterani w pasiece
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Współzawodnictwo rozwija
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Groty z granatnikiem
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Powstaną kolejne strzelnice
Most do współpracy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kajmany na gąsienicach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent z wizytą w Drawsku
Prezydent Duda jedzie do USA
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ofensywa Tuchaczewskiego
Informacja Prasowa
Testament Polski Walczącej
Z menażką na wakacje
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Żołnierze w sztafecie pomocy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Laserowa artyleria US Army
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Fordy, a nie Nissany
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Online z mistrzami sportu
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
16 sekund Liberatora
Kraby w Bolesławcu
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Wyzwania polskiej prezydencji
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Terytorialsi nie stracą dodatku
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO