moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Haller – żołnierz i społecznik

Zasługi gen. Józefa Hallera w tworzeniu paramilitarnych oddziałów Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, wkład w wychowanie młodzieży harcerskiej oraz jego doświadczenia wyniesione ze służby w austriackiej armii – to tematy drugiego dnia konferencji naukowej. Dwudniowe obrady z okazji roku Hallerowskiego zorganizował Senat RP i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.– Generał Józef Haller całe swoje życie poświęcił dla Polski i jej niepodległości, a w dwudziestoleciu międzywojennym miał udział w kształtowaniu jej losów – mówił ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, otwierając drugi dzień konferencji naukowej poświęconej dowódcy Błękitnej Armii.
Obrady na uczelni upłynęły pod znakiem działalności społecznej gen. Hallera i jego kariery w wojsku austriackim. O początkach służby słynnego dowódcy opowiadał dr Adam Buława, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Historyk przypomniał, że to ojciec gen. Hallera wybrał dla niego karierę wojskową. Po skończeniu gimnazjum we Lwowie młody Józef został uczniem wojskowej Niższej Szkoły Realnej w Koszycach, potem dostał się do elitarnej Wyższej Szkoły Realnej w Hranicach. Wojskową edukację zakończyły studia na wydziale artylerii Akademii Technicznej w Wiedniu.

W 1895 roku, w stopniu podporucznika, Haller rozpoczął służbę w 11 Pułku Artylerii Polowej we Lwowie. Potem był m.in. instruktorem, a następnie komendantem w jednorocznej ochotniczej szkole oficerskiej artylerii. Po 15 latach Haller zakończył karierę w armii austriackiej. – W grudniu 1911 roku, w wieku 38 lat, ze względu na stan zdrowia przeszedł na wojskową emeryturę – mówił dr Buława. Podkreślał, że podczas służby przełożeni doceniali „mocny i prawy charakter” Hallera, pewność w podejmowaniu decyzji, biegłość w strzelaniu i jeździe konnej. – Doświadczenie i fachowe umiejętności zdobyte w austriackich szeregach okazały się bardzo przydatne podczas I wojny światowej oraz wojny 1920 roku – mówił dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Po opuszczeniu armii kpt. Haller zaangażował się w działalność społeczną, m.in. wstąpił w szeregi Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, polskiej organizacji patriotycznej i paramilitarnej. – Nie wiemy, od kiedy należał do lwowskiego oddziału „Sokoła”, ale na pewno od 1912 roku tworzył w nim pierwsze polowe drużyny i był ich instruktorem – podkreślał Zbigniew Okorski, wiceprezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce i prezes „Sokoła” w Warszawie. Takie drużyny powstały przy większości galicyjskich oddziałów „Sokoła”, przygotowywano w nich młodych Polaków do walki o niepodległość. Kpt. Haller jako instruktor wojskowy organizował tajne kursy żołnierskie, podoficerskie i oficerskie dla polskiej młodzieży.

W chwili wybuchu I wojny światowej młodzież zrzeszona w „Sokole” wstąpiła w szeregi Legionów Polskich, głównie 2 Brygady Legionów, którą dowodził Haller. – Członkowie „Sokoła” masowo zgłaszali się też do armii polskiej tworzonej we Francji, którą dowodził gen. Haller. Wspierali również akcję rekrutacyjną prowadzoną wśród Polonii w USA i Kanadzie – podkreślał Okorski. Innym polem działalności społecznej Hallera było harcerstwo. Związał się z nim w tym samym czasie, kiedy angażował się w „Sokole”. – Organizował dla skautów marsze, ćwiczenia wojskowe i manewry polowe. Uważał, że powstający ruch skautowy to szkoła dla przyszłej polskiej armii – mówił hm. Wojciech Hausner, badacz dziejów polskiego harcerstwa. Wychowani przez niego skauci byli potem ochotnikami w Legionach, zgłaszali się też masowo w lipcu 1920 roku do armii ochotniczej. W odrodzonej Polsce gen. Haller stał przez trzy lata na czele Związku Harcerstwa Polskiego, a potem przewodniczył zarządowi okręgu ZHP w Wielkopolsce.

– Postać gen. Hallera i jego losy podpowiadają nam, jak dziś powinna kształtować się młoda polska inteligencja i jej etos – podsumował dwudniowe obrady senator prof. Jan Żaryn, historyk i jeden z organizatorów konferencji. Jak podkreślił, nasza inteligencja została w dużej mierze brutalnie wymordowana przez Niemców i Sowietów podczas II wojny światowej. – Dziś, jako niepodległy naród, odbudowujemy ją, a gen. Haller może stać się dla niej wzorem – dodał senator.


REKLAMA

AD

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Ratownik” od nowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Święto żołnierzy służących na misjach
NATO walczy z koronawirusem
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Obradowała Rada Gabinetowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rubiny w walce z epidemią
Pracowity tydzień flotylli
MON nie wycofuje się z MSPO
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Koniec kijowskiego snu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach
Wojsko przeciw wirusowi
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Partyzanci rozgromili ubeków
Polskie porty bardziej otwarte
Podchorążowie za sterami Bielików
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
„Harpun” do walki
Widzieć i nie być widzianym
Amerykanie odmładzają F-16
Przeciwlotnicza Sona
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Army of Medics
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Ćwiczenia z torpedą
Specjalsi świętują
Na zakupy do sklepu AMW
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Co z tegorocznym MSPO?
Patrioty z polskimi przyczepami
Gotowi na „Defendera”
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Agent w generalskich szlifach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prawdziwi wojownicy
Białe noce podhalańczyków
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO