moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Planowanie z gwardzistami

Żołnierze LITPOLUKRBRIG otrzymują rozkaz wyjazdu do Kosowa w ramach misji KFOR. Czasu jest niewiele, obszar jest górzysty, a warunki utrudnia pogoda. Wojskowi muszą szybko zaplanować całą misję. To scenariusz warsztatów, które oficerowie z LITPOLUKRBRIG zorganizowali wspólnie z Gwardią Narodową stanu Illinois.

To kolejne takie przedsięwzięcie szkoleniowe, ale pierwsze po uzyskaniu certyfikacji przez Wielonarodową Brygadę. Przez dwa tygodnie w Lublinie oficerowie z Polski, Litwy i Ukrainy szkolili się wspólnie z żołnierzami Gwardii Narodowej stanu Illinois. – Minimum raz w roku spotykamy się na wspólnych ćwiczeniach, aby wymienić się doświadczeniami – mówi płk Zenon Brzuszko, dowódca Wielonarodowej Brygady. – Procedury stale ewoluują z uwagi na zmieniające się wyzwania, zagrożenia i rozwój techniki. Stąd też warto je doskonalić – dodaje płk Brzuszko.

Tym razem za scenariusz ćwiczeń posłużyła misja KFOR z 2006 roku. Wielonarodowa Brygada miała zastąpić w Kosowie kontyngent francuski, który kończył swoją zmianę. Teren, którym od lat targają konflikty etniczne, jest niezwykle wymagający, bo terytorium Kosowa od strony północnej otaczają dość wysokie góry. Dodatkowo wojsko ma się tam pojawić w środku zimy.

REKLAMA

Warsztaty z żołnierzami Gwardii Narodowej polegały na prześledzeniu procesu planowania misji stabilizacyjnej. Żołnierze skupili się nie tylko na prowadzeniu operacji, ale przede wszystkim odpowiednim przygotowaniu się do jej podjęcia. – Scenariusz nie był tu najważniejszy. Chodziło o to, by zobaczyć, jak poszczególne sekcje sztabu przygotowują, planują i przesyłają informacje. Takie misje są bardzo skomplikowaną sprawą i jeśli nie jest wypracowana odpowiednia procedura, to ciężko we właściwy sposób prowadzić działania – wyjaśnia mjr Simon Wlodarski, jeden z sześciu instruktorów Gwardii Narodowej, którzy przyjechali do Lublina.

W procesie planowania niebagatelną rolę odgrywają właśnie poszczególne sekcje sztabu. Logistycy muszą m.in. zadbać o sprawność sprzętu, zapewnić odpowiednią ilość paliwa i amunicji oraz zabezpieczyć dostawy żywności. – Musieliśmy podpisać kontrakty z firmami cywilnymi działającymi na lokalnym rynku, które będą nas wspierały. Naszym zadaniem było również przeciwdziałanie jakimkolwiek przerwom w dostawach – podkreśla kpt. Piotr Kaniosz z sekcji logistycznej LITPOLUKRBRIG.

Sekcja inżynieryjna powinna natomiast dopilnować, by wojska bez przeszkód i w wyznaczonym terminie mogły przemieścić się w rejon odpowiedzialności. Tu kłopoty sprawiało nie tylko ukształtowanie terenu i zimowa aura. – Potrzebowaliśmy grup do prowadzenia rozminowania, bo na terenie Kosowa pozostało sporo pocisków i amunicji, którą należy zniszczyć. Oczyszczanie terenu w tym wypadku to bardzo istotna sprawa – przyznaje kpt. Kyrylo Snigur, dowódca sekcji inżynierii Wielonarodowej Brygady. Inżynierowie musieli również zabezpieczyć miejsce, w którym będą stacjonowały trzy bataliony brygady. – Chodzi nie tylko o ochronę fizyczną, ale też o wybudowanie takich obiektów inżynieryjnych, które odpowiednio osłaniałyby ten teren – dodaje szef sekcji inżynieryjnej.

Dużą rolę w planowaniu misji stabilizacyjnej odgrywa również sekcja rozpoznania. – W przypadku tego ćwiczenia musieliśmy zweryfikować m.in. informacje o przerzucie broni przez granicę z Serbią. Nasze działania skupiły się więc na kontrolowaniu i obserwacji nielegalnych przejść granicznych – zaznacza mjr Bolesław Kozielski, szef sekcji rozpoznawczej LITPOLUKRBRIG. Zwiadowcy zostali też zobligowani m.in. do pozyskania informacji o możliwych starciach między ludnością albańską, kosowską i serbską.

Żołnierze podkreślają, że wnioski ze wspólnych warsztatów pozwalają optymalizować działanie sztabowców. – Nasza rola ograniczała się do pytania: dlaczego to robisz? – wyjaśnia obrazowo mjr Simon Wlodarski. – Nie chodziło tu oczywiście o krytykę, tylko o propozycję innego sposobu zaplanowania pewnego procesu – dodaje gwardzista. Z kolei mjr Tomasz Pędzik podkreśla: – Korzystając ze wspólnych doświadczeń, bo wielu z naszych oficerów realizowało już przecież takie zadania m.in. w Kosowie, byliśmy w stanie wypracować zarówno odpowiednie decyzje, jak i solidny plan dla naszych wojsk na wypadek ich udziału w podobnej misji – podsumowuje szef sekcji działań niekinetycznych Wielonarodowej Brygady.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Fordy, a nie Nissany
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ubiory ochronne z Maskpolu
Polskie porty bardziej otwarte
16 sekund Liberatora
Terytorialsi nie stracą dodatku
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Z menażką na wakacje
Informacja Prasowa
Amerykanie odmładzają F-16
Ofensywa Tuchaczewskiego
Laserowa artyleria US Army
Poprady dla zawiszaków
Most do współpracy
Ogromne zainteresowanie Soną
Na misjach święta inne niż zwykle
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Groty z granatnikiem
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Testament Polski Walczącej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Wyzwania polskiej prezydencji
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kajmany na gąsienicach
Kim przekracza granice
Nowe karabinki dla specjalsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Weterani w pasiece
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Prezydent Duda jedzie do USA
„Defender” – pracowity poligon saperów
Współzawodnictwo rozwija
Response to Emergency
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wyjątkowy CWIX
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
Powstaną kolejne strzelnice
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Żołnierze w sztafecie pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO