moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister spotkał się z weteranami

Wojsko nie zapomni o weteranach. Jesteście armii potrzebni. Chcemy korzystać z waszej wiedzy i doświadczenia – mówił minister Antoni Macierewicz podczas śniadania z weteranami, zorganizowanego w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Szef resoru zapewnił, że do końca roku uchwalona zostanie oczekiwana przez środowisko nowelizacja ustawy o weteranach.

Spotkanie w warszawskiej jednostce w Wesołej odbyło się kilka dni przed uroczystymi obchodami Dnia Weterana. – Chcę dziś w sposób szczególny podziękować weteranom misji zagranicznych w Iraku, Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz we wszystkich miejscach, gdzie polski żołnierz ryzykował życiem. Jesteście dumą naszej armii, wzorem dla żołnierzy i wzorem dla Polaków. Za to składamy wam dziś hołd – powiedział minister Antoni Macierewicz do zgromadzonych. Szef MON dodał, że wielu weteranów ucierpiało, poświęcając zdrowie i życie dla służby.

Z grupą kilkudziesięciu żołnierzy, którzy służyli na misjach poza granicami kraju, spotkali się także wiceminister obrony Bartłomiej Grabski, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika oraz stojący na czele wojsk obrony terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła.

REKLAMA

Weterani w armii

Minister Antoni Macierewicz przypomniał, że weterani to olbrzymia, wojskowa społeczność. Obecnie około 16 tysięcy żołnierzy ma status weterana, w tym 700 to weterani poszkodowani. – Naszym obowiązkiem jest nie tylko opieka nad nimi i ich wsparcie, lecz także umożliwienie im normalnego życia w społeczności żołnierskiej. Dla weteranów możliwość dalszej służby, poczucie bycia potrzebnym są niesłychanie ważne – mówił minister.

Film: MON

Szef MON zapewnił, że w wojsku jest praca dla weteranów. – Chcemy, byście byli obecni w armii i mieli świadomość, bo to jest w tym wszystkim najważniejsze, że Wojsko Polskie nigdy nie porzuca swoich żołnierzy. Będziemy się wami opiekować, potrzebujemy też waszego doświadczenia, wiedzy i zaangażowania – mówił minister Macierewicz. Wspomniał zatem o powstających w WOT specjalnych mobilnych zespołach szkoleniowych, w skład których mają wejść m.in. właśnie weterani misji.

Ustawa jeszcze w tym roku

Podczas spotkania w Wesołej minister poruszył również kwestię ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Przyznał, że obowiązujące przepisy nie w pełni odpowiadają potrzebom tej grupy żołnierzy. – Chodzi przede wszystkim o kwestię zwiększenia wydatków na leki, które są konieczne do leczenia urazów będących konsekwencją odniesionych ran. Nowelizacja ustawy, którą przygotowujemy, w dużo większym stopniu niż obecnie pokryje niezbędne wydatki na ten cel – mówił minister.

Obecny na spotkaniu płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, dodał, że zmiany w ustawie będą dotyczyły przede wszystkim żołnierzy, którzy mają największy uszczerbek na zdrowiu. – Z analizy przepisów wynika, że różnica między systemową pomocą dla lekko rannych weteranów poszkodowanych, oraz dla tych, którzy mają uszczerbek 80%, 90%, a niekiedy i 100%, jest niewielka. Będziemy chcieli to zmienić – mówił płk Stępień.

Minister obrony zapewnił, że ustawa zostanie przedstawiona na posiedzeniu rządu w przyszłym miesiącu, a do końca roku uchwali ją parlament. – Mam nadzieję, że chociaż w niewielkim stopniu pomoże ona odnaleźć się w normalnym życiu tym ludziom, którzy oddali zdrowie za ojczyznę – mówił minister.

Film: MON

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest obchodzony w Polsce 29 maja. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2012 roku. Co roku uroczystości odbywają się w innym mieście. Weterani świętowali już we Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy i Warszawie. W tym roku spotkają się w Giżycku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1495633440
Sciema jak zawsze ,jestesmy potrzebni jak jestesmy ..sprawni w czynnej sluzbie potem nawet nam zabieraja ..prawo do korzystania z obiektow sportowych tego resortu gdy musimy odejsc do rezerwy
3E-67-B6-CA

Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Ćwiczenia z torpedą
Patrioty z polskimi przyczepami
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Ostatnie prace przed „Defenderem”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Sukcesy sportowców w mundurach
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Gotowi na „Defendera”
Online z mistrzami sportu
Święto żołnierzy służących na misjach
Białe noce podhalańczyków
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pracowity tydzień flotylli
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na misjach święta inne niż zwykle
Army of Medics
Widzieć i nie być widzianym
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Agent w generalskich szlifach
Wojsko przeciw wirusowi
Przeciwlotnicza Sona
NATO walczy z koronawirusem
Amerykanie odmładzają F-16
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Na zakupy do sklepu AMW
Prawdziwi wojownicy
Partyzanci rozgromili ubeków
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Podchorążowie za sterami Bielików
„Harpun” do walki
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Specjalsi świętują
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polskie porty bardziej otwarte
Nowy wiceminister w MON
MON nie wycofuje się z MSPO
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Co z tegorocznym MSPO?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
„Spartan” znów na Mazurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rubiny w walce z epidemią
F-16 kończą misję w Estonii
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO