moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sto lat płk. Stachiewicza

21 maja płk Mieczysław Stachiewicz, były pilot 301 Dywizjonu Bombowego, kawaler Orderu Virtuti Militari, wieloletni prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie i chrześniak marszałka Józefa Piłsudskiego, skończył sto lat. Z tej okazji jubilat otrzymał od ministra Antoniego Macierewicza list z gratulacjami i szablę oficerską.

„Pragnę wyrazić ogromne uznanie dla wojennej drogi Pana Pułkownika i lotniczych dokonań, które są świadectwem poświęcenia i oddania Ojczyźnie” – napisał minister obrony Antoni Macierewicz w liście do płk. pil. Mieczysława Stachiewicza. Weteran 21 maja obchodził w Londynie swoje setne urodziny.

„Pana życie przypada na okres wyjątkowy w historii Polski, budowania jej odzyskanej niepodległości i tworzenia Wojska Polskiego” – pisał szef MON. Dodawał, że jubilat należy do pokolenia, od którego historia wymagała wyjątkowej odwagi, hartu ducha i wierności patriotycznym ideałom. Z okazji setnego jubileuszu list oraz szablę oficerską od szefa MON przekazała weteranowi płk Dorota Kawecka, p.o. attaché obrony w Londynie.

REKLAMA

Chrześniak Piłsudskiego

Mieczysław Stachiewicz urodził się w Warszawie. Jego ojcem był gen. Julian Stachiewicz, oficer Legionów Polskich, współpracownik Józefa Piłsudskiego, a w latach 20. XX wieku szef Wojskowego Biura Historycznego. Jubilat jest też bratankiem gen. Wacława Stachiewicza, szefa Sztabu Naczelnego Wodza w kampanii wrześniowej, oraz chrześniakiem marszałka Piłsudskiego.

Kontynuując rodzinne tradycje, Mieczysław Stachiewicz w 1931 roku wstąpił do Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie, a po jego zakończeniu odbył przeszkolenie w 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie. W styczniu 1938 roku został przyjęty do Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa w Dęblinie, gdzie szkolił się w pilotażu m.in. na samolotach PWS-26 i RWD-8. Naukę ukończył jesienią tego samego roku jako plutonowy podchorąży rezerwy, po czym rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Do wojska został zmobilizowany 22 sierpnia 1939 roku. Trafił do 4 Pułku Lotniczego w Toruniu. Ewakuowany do Rumunii, został internowany w obozie Calafat. W lutym 1940 roku udało mu się uciec i dotrzeć do Francji, gdzie uczył się w Centrum Szkolenia Lotnictwa w Lyon-Bron.

Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii i po kursie pilotażu na bombowcach Wellington w kwietniu 1942 roku dostał przydział do 301 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Pomorskiej". Brał udział w nalotach bombowych na obiekty przemysłowe niemieckich miast. Pierwszy swój lot odbył nad Stuttgart nocą 5 na 6 maja 1942 roku jako drugi pilot. Sam poprowadził maszynę po raz pierwszy w nocy z 3 na 4 czerwca nad Dieppe w Normandii. Potem latał m.in. nad Essen, Bremę, Hamburg, Frankfurt i Kilonię.

Kawaler Virtuti Militari

Pilot miał niebywałe szczęście. Mimo że dwukrotnie rozbił samolot w trakcie przymusowych lądowań na przygodnych lotniskach, nikt z załogi nie odniósł poważniejszych obrażeń. Po wykonaniu 30 lotów bojowych, w listopadzie 1943 roku dostał urlop z wojsk lotniczych, a dwa lata później uzyskał stałe zwolnienie z Polskich Sił Powietrznych.

Po wojnie oficer pozostał w Wielkiej Brytanii. Ukończył studia w Polskiej Szkole Architektury przy Liverpool University i pracował jako architekt. Na początku lat 80., już na emeryturze, zajął się działalnością społeczną w polskich organizacjach w Londynie. Należał m.in. do Związku Lwowskich Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego, a od 1984 roku pełni funkcję prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie.

„Dane było Panu uczestniczyć w wielu wydarzeniach historycznych i przemianach zachodzących w naszej Ojczyźnie i Europie” – napisał w swoim liście minister Macierewicz. Za wojenne dokonania pułkownik został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych, a za powojenną działalność – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2007 roku otrzymał nadaną przez ministra obrony odznakę honorową i medal pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego za zasługi w upowszechnianiu i kultywowaniu tradycji oręża polskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Piotr Apolinarski

dodaj komentarz

komentarze


Prawdziwi wojownicy
 
Na zakupy do sklepu AMW
Polskie porty bardziej otwarte
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Co z tegorocznym MSPO?
Koniec kijowskiego snu
„Spartan” znów na Mazurach
„Ratownik” od nowa
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Obradowała Rada Gabinetowa
Święto żołnierzy służących na misjach
Agent w generalskich szlifach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Harpun” do walki
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Amerykanie odmładzają F-16
Gotowi na „Defendera”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Patrioty z polskimi przyczepami
Terytorialsi nie stracą dodatku
Specjalsi świętują
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Przeciwlotnicza Sona
Pracowity tydzień flotylli
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Na misjach święta inne niż zwykle
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Partyzanci rozgromili ubeków
F-16 kończą misję w Estonii
Białe noce podhalańczyków
Nowy wiceminister w MON
Podchorążowie za sterami Bielików
MON nie wycofuje się z MSPO
Online z mistrzami sportu
Widzieć i nie być widzianym
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Rubiny w walce z epidemią
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Ćwiczenia z torpedą
Army of Medics
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO