moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krwiodawcy w mundurach

Podczas pierwszych trzech tygodni kampanii honorowego krwiodawstwa zebrano ponad 75 litrów krwi. Akcja „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” została zorganizowana przez wojsko z okazji zbliżającego się Dnia Weterana. Jej najważniejsza część odbędzie się w rozpoczynającym się właśnie tygodniu, przed głównymi uroczystościami.

– Gdy jedziemy na misję służyć w siłach stabilizacyjnych, robimy to, aby na świecie był pokój. W kraju stoimy na straży bezpieczeństwa Polaków, ich zdrowia i życia. To najważniejszy cel wojskowych krwiodawców – mówi starszy chorąży Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK, który działa przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Podoficer służył na misji w Iraku, Syrii, Libanie i Afganistanie. Z okazji rozpoczynających się 27 maja uroczystości Dnia Weterana to właśnie jego klub zorganizował akcję inaugurującą ogólnopolską kampanię krwiodawstwa.

Jej hasło „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” to sparafrazowany fragment roty przysięgi wojskowej. Słowa posłużyły m.in. za tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej przez Centrum Weterana, przedstawiającej sylwetki dziesięciu weteranów krwiodawców. Pod tym tytułem ukazała się także publikacja opisująca działalność wojskowych klubów HDK. – Postanowiliśmy iść dalej i włączyć się w obchody Dnia Weterana kampanią krwiodawstwa pod taką samą nazwą – wyjaśnia plutonowy Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, prezes Klubu HDK PCK Legion oraz weteran misji w Libanie i Afganistanie.

REKLAMA

Kilkadziesiąt klubów krwiodawstwa

Do obu weteranów dołączył st. sierż. Grzegorz Skakowski z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Razem podjęli się skoordynowania działań wojskowych klubów HDK, aby zbiórka krwi trwała w całej Polsce. – Dzieli nas odległość, ale w styczniu udało nam się poznać osobiście. Zaczęliśmy szukać kolejnych wojskowych klubów HDK, pisaliśmy do regionalnych centrów krwiodawstwa, przeglądaliśmy Internet, dzwoniliśmy do jednostek. Udało się zainteresować wiele osób – mówi st. sierż. Skakowski, prezes Klubu HDK PCK „Podhalańczyk”. Dodaje, że w Rzeszowie już trzy razy przeprowadzono akcję krwiodawstwa z okazji Dnia Weterana.

Ostatecznie w kampanię „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” zaangażowało się kilkadziesiąt klubów i instytucji. Nie tylko wojskowych. Do 15 czerwca do akcji może dołączyć każdy klub, także cywilny. Pierwszych trzydzieści placówek, które przyłączą się do inicjatywy, dostanie upominki dla osób oddających krew. W kampanii biorą udział także indywidualni krwiodawcy w całej Polsce. Dla chętnych organizatorzy prowadzą konkursy z nagrodami, które można zdobyć co tydzień przez cały czas trwania akcji.

Najwięcej na Mazurach

Główna część kampanii odbędzie się w ośmiu oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Olsztyn w tygodniu poprzedzającym Dzień Weterana. – Nasilamy kampanię w tym regionie, ponieważ liczymy, że uda się namówić wiele osób do udziału w głównych uroczystościach 28 maja w Giżycku – wyjaśnia plut. Kowalewski. Krew będzie można oddać także w „krwiobusie” Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dniach 27–28 maja.

Do tej pory zbiórki odbyły się w Braniewie, Oławie, Gdyni, Zegrzu i Białobrzegach. Podczas tych pięciu akcji oddano 73 litry krwi. Kolejne zbiórki będą między innymi w Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu, Bartoszycach, Sandomierzu, Przemyślu, Chojnicach i Stargardzie. Kampanię zakończą akcje w Rzeszowie i Międzyrzeczu, które odbędą się 12 czerwca.

Organizatorzy planują już kolejne przedsięwzięcia. – Chcemy poszerzać działalność. Już teraz rejestrujemy się jako potencjalni dawcy szpiku, uczymy pierwszej pomocy, a jest jeszcze wiele do zrobienia dla zdrowia –  mówi st. chor. Jaszak.

Szczegóły kampanii dostępne na Facebooku: WOJSKOWE KRWIODAWSTWO

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Archiwum Wojskowego Krwiodawstwa
 

dodaj komentarz

komentarze


Ukraiński kurs na Zachód
 
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Łączność: fundament operacji specjalnej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Not Contaminated With Routine
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Galicyjskie przesilenie
Skok na głęboką wodę
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Druga kadencja prezydenta Dudy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Cud Piłsudskiego
Polskie porty bardziej otwarte
PGZ będzie obecna na MSPO
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Strzelnice dla terytorialsów
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Program kosmiczny dla wojska
Kierunek: misja
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Chwała powstańcom
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Lato z czerwonym terrorem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Hekatomba na Woli
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Wojskowy Hot450Challenge
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Na misjach święta inne niż zwykle
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO