moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Krwiodawcy w mundurach

Podczas pierwszych trzech tygodni kampanii honorowego krwiodawstwa zebrano ponad 75 litrów krwi. Akcja „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” została zorganizowana przez wojsko z okazji zbliżającego się Dnia Weterana. Jej najważniejsza część odbędzie się w rozpoczynającym się właśnie tygodniu, przed głównymi uroczystościami.

– Gdy jedziemy na misję służyć w siłach stabilizacyjnych, robimy to, aby na świecie był pokój. W kraju stoimy na straży bezpieczeństwa Polaków, ich zdrowia i życia. To najważniejszy cel wojskowych krwiodawców – mówi starszy chorąży Sebastian Jaszak, prezes Wojskowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK, który działa przy 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Podoficer służył na misji w Iraku, Syrii, Libanie i Afganistanie. Z okazji rozpoczynających się 27 maja uroczystości Dnia Weterana to właśnie jego klub zorganizował akcję inaugurującą ogólnopolską kampanię krwiodawstwa.

Jej hasło „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” to sparafrazowany fragment roty przysięgi wojskowej. Słowa posłużyły m.in. za tytuł wystawy fotograficznej przygotowanej przez Centrum Weterana, przedstawiającej sylwetki dziesięciu weteranów krwiodawców. Pod tym tytułem ukazała się także publikacja opisująca działalność wojskowych klubów HDK. – Postanowiliśmy iść dalej i włączyć się w obchody Dnia Weterana kampanią krwiodawstwa pod taką samą nazwą – wyjaśnia plutonowy Robert Kowalewski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, prezes Klubu HDK PCK Legion oraz weteran misji w Libanie i Afganistanie.

Kilkadziesiąt klubów krwiodawstwa

Do obu weteranów dołączył st. sierż. Grzegorz Skakowski z 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Razem podjęli się skoordynowania działań wojskowych klubów HDK, aby zbiórka krwi trwała w całej Polsce. – Dzieli nas odległość, ale w styczniu udało nam się poznać osobiście. Zaczęliśmy szukać kolejnych wojskowych klubów HDK, pisaliśmy do regionalnych centrów krwiodawstwa, przeglądaliśmy Internet, dzwoniliśmy do jednostek. Udało się zainteresować wiele osób – mówi st. sierż. Skakowski, prezes Klubu HDK PCK „Podhalańczyk”. Dodaje, że w Rzeszowie już trzy razy przeprowadzono akcję krwiodawstwa z okazji Dnia Weterana.

Ostatecznie w kampanię „W boju i potrzebie krwi nie szczędząc…” zaangażowało się kilkadziesiąt klubów i instytucji. Nie tylko wojskowych. Do 15 czerwca do akcji może dołączyć każdy klub, także cywilny. Pierwszych trzydzieści placówek, które przyłączą się do inicjatywy, dostanie upominki dla osób oddających krew. W kampanii biorą udział także indywidualni krwiodawcy w całej Polsce. Dla chętnych organizatorzy prowadzą konkursy z nagrodami, które można zdobyć co tydzień przez cały czas trwania akcji.

Najwięcej na Mazurach

Główna część kampanii odbędzie się w ośmiu oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Olsztyn w tygodniu poprzedzającym Dzień Weterana. – Nasilamy kampanię w tym regionie, ponieważ liczymy, że uda się namówić wiele osób do udziału w głównych uroczystościach 28 maja w Giżycku – wyjaśnia plut. Kowalewski. Krew będzie można oddać także w „krwiobusie” Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w dniach 27–28 maja.

Do tej pory zbiórki odbyły się w Braniewie, Oławie, Gdyni, Zegrzu i Białobrzegach. Podczas tych pięciu akcji oddano 73 litry krwi. Kolejne zbiórki będą między innymi w Radomiu, Szczecinie, Wrocławiu, Bartoszycach, Sandomierzu, Przemyślu, Chojnicach i Stargardzie. Kampanię zakończą akcje w Rzeszowie i Międzyrzeczu, które odbędą się 12 czerwca.

Organizatorzy planują już kolejne przedsięwzięcia. – Chcemy poszerzać działalność. Już teraz rejestrujemy się jako potencjalni dawcy szpiku, uczymy pierwszej pomocy, a jest jeszcze wiele do zrobienia dla zdrowia –  mówi st. chor. Jaszak.

Szczegóły kampanii dostępne na Facebooku: WOJSKOWE KRWIODAWSTWO

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Archiwum Wojskowego Krwiodawstwa
 

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy przy wigilijnym stole
 
Polska pod kontrolą armii
Kto zostawia ślady w sieci
AMW poleca się na święta
The Army Enters the Frame
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Gotowi na misję
Paczki dla kresowiaków
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Ostre strzelanie artylerzystów
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Klasy wojskowe po nowemu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Leopardy na Podkarpaciu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wojsko na święta
Błyskawiczna reakcja
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Amunicja i miny dla armii
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Trudna droga
Z archiwum „Szarego”
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Los Polski naszym losem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Terytorialsi za oceanem
Klucz do dobrych relacji
Nowe laboratorium WAT
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Szwedzki baypass przed „Orką”
Razem się szkolą, razem walczą
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Artyleryjska interoperacyjność
Gorące obrady NATO w Londynie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Unwanted Treaty
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO