moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister Macierewicz oddał hołd zdobywcom Monte Cassino

Polscy weterani uczestniczą w obchodach 73. rocznicy zdobycia przez 2 Korpus Polski wzgórza Monte Cassino. Z tej okazji we włoskim miasteczku Piedimonte San Germano minister obrony Antoni Macierewicz spotkał się z kombatantami i oddał cześć Polakom poległym w walkach o słynny klasztor.


– Oddajemy wam, weteranom walk spod Monte Cassino, hołd i cześć – mówił minister obrony Antoni Macierewicz w Piedimonte San Germano we Włoszech podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia miasteczka przez żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. Obchody zorganizowano dzień przez rocznicą zdobycia przez Polaków klasztoru na Monte Cassino.

– Trzeba pamiętać o waszym poświęceniu, walce, o wartościach, w obronie których walczyliście – stwierdził szef MON. Minister dodał też, że nie byłoby dzisiejszej armii, gdyby nie Monte Cassino oraz ofiara krwi i heroizm jego zdobywców.

Pamięć o walkach

Podczas uroczystości odbywającej się przed pomnikiem 6 Pułku Pancernego im. Dzieci Lwowskich, którego żołnierze uczestniczyli w zdobyciu miasteczka, apel poległych odczytał ppłk Marian Tomaszewski, weteran walk o Monte Cassino. – Proszę młodzież i wszystkich Polaków, pamiętajcie o tym miejscu – apelował kombatant.

Minister złożył wieniec przed pomnikiem i spotkał się z byłymi żołnierzami 2 Korpusu przybyłymi na obchody z Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Argentyny. Minister odwiedzi też dzisiaj Monte Cassino, gdzie złoży kwiaty przy grobie gen. Władysława Andersa, dowódcy 2 Korpusu.

Tegoroczne obchody 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino, 72. rocznicy wyzwolenia Bolonii oraz 220. rocznicy powstania we Włoszech „Mazurka Dąbrowskiego” zorganizował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Bierze w nich udział także m.in. senator Anna Maria Anders, córka generała i pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego.


Przed południem kombatanci uczestniczyli w Watykanie w audiencji generalnej u papieża Franciszka. – Z radością witam weteranów 2 Korpusu Polskiego, którzy przyjechali do Włoch w rocznicę walk o Monte Cassino. Pozdrawiam wszystkich obecnych tu kombatantów, którzy walczyliście w drugiej wojnie światowej o wolność waszego kraju i innych narodów – zwrócił się do Polaków Papież. Po audiencji Polacy modlili się przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Jutro, w rocznicę zakończenia walk o klasztor, polska delegacja weźmie udział w uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, a w piątek na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bolonii.

Polska bitwa

Bitwa o Monte Cassino była jedną z najcięższych i najkrwawszych batalii frontu zachodniego II wojny światowej. Masyw górski i górujący nad nim ufortyfikowany klasztor stanowiły kluczowy element niemieckiej pozycji obronnej tzw. linii Gustawa, zapewniając kontrolę nad jedyną wówczas drogą do Rzymu. Niemiecka linia obrony była tak skuteczna, że broniące jej oddziały od stycznia 1944 roku odparły trzy alianckie uderzenia.

W maju zadanie zdobycia wzgórza i klasztoru otrzymał 2 Korpus Polski, dowodzony przez gen. Andersa. Sformowana w ZSRR jednostka składała się w większości z zesłańców i więźniów łagrów. We Włoszech znalazła się na początku roku i wzmocniła brytyjską 8 Armię. Po ciężkich kilkudniowych walkach polskie oddziały 18 maja zdobyły klasztor. W ten sposób polscy żołnierze otworzyli aliantom drogę na Rzym. W natarciu poległo 923 żołnierzy, których pochowano na powstałym u stóp wzgórza cmentarzu. Pośród swoich żołnierzy spoczywa także gen. Anders, zmarły w Londynie w 1970 roku.

Po bitwie Polacy ruszyli w pościg za Niemcami. Jako jedno z kolejnych zadań otrzymali rozkaz zdobycia miasteczka Piedimonte San Germano, stanowiącego silny bastion niemieckiej obrony w dolinie Liri. W walkach wzięły udział pododdziały 5 Kresowej Dywizji Piechoty, 3 Dywizji Strzelców Karpackich i 2 Brygady Pancernej, w tym 6 Pułk Pancerny im. „Dzieci Lwowskich”.

Umocnienia Piedimonte zdobyto 25 maja. Walkę Polaków upamiętnia pomnik 6 Pułku stojący na szczycie tamtejszego wzgórza. W kolejnych tygodniach Polacy wyzwolili Ankonę, przełamali linię Gotów, czyli system umocnień niemieckich osłaniający dolinę Padu, i wyzwolili Bolonię.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: MON, MSZ

dodaj komentarz

komentarze


Marsz dla Rafała
Na jakich zasadach powrót do armii?
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
Bliski Wschód – definicja chaosu
Szpadzistka, florecistka i żeglarze na podium
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Legenda polskiej partyzantki
LOT Szkoły Orląt
Eurosatory – osobiste wymogi
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Święto Dowództwa Generalnego
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
„Tygrys” z radarem
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Polityka fałszywego uśmiechu
Najszybsza selekcja w Polsce
Trening z koktajlami Mołotowa
Piłkarze z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Patagonia w zasięgu ręki
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Wojskowi judocy na tatami
Przyjaciele nie tylko w służbie
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Starcie pancernych plutonów
Sukces Trumpa czy Kima?
Eurosatory 2018 zakończone
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Francja inwestuje w obronność
Terytorialsi nauczą się nurkować
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Kierunek – wschodnia flanka
Polskie Bryzy nad Afryką
Rosomaki w patriotycznym zdobieniu
Załoga Bergepanzera w akcji
Nowy inspektor marynarki wojennej
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Scenariusze dla Tygrysów
Polskie skrzydła w Afryce
Puma i Kuguar na Mazurach
Porady z paragrafem

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO