moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
72. rocznica zakończenia II wojny

Polskie wojsko i naród nie zapomną wysiłku i poświęcenia naszych rodaków w czasie tamtych walk i po ich zakończeniu – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie. Szef MON podkreślił jednak, że 8 maja 1945 roku nie był dla Polski prawdziwym końcem walk o wolność.

– 8 maja przypomina o kapitulacji III Rzeszy, która razem z sowiecką Rosją rozpoczęła II wojnę światową, największy konflikt w historii ludzkości – mówił minister Antoni Macierewicz przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości upamiętniającej 72. rocznicę zakończenia II wojny w Europie, szef MON podkreślał, że Polska była krajem, który nie kolaborował ani z hitlerowskim, ani z sowieckim okupantem. Minister przypominał, że stworzyliśmy podziemne państwo i czwartą największą armię walczącą na wszystkich frontach II wojny. – Chylimy głowy przed wielkim bohaterstwem i wysiłkiem Polaków, którzy przeciwstawili się dwóm okupantom – mówił minister.

Ten dzień dla Polaków nie oznaczał wolności

Jak podkreślał Antoni Macierewicz, dla Polski, którą na konferencji w Jałcie zachodni przywódcy oddali pod sowieckie wpływy, koniec walk nie oznaczał wolności. – Rok 1945 przyniósł kolejne zniewolenie ze strony Sowietów, morderstwa, zsyłki, więzienia – wyliczał szef MON. Minister zaznaczył jednocześnie, że także dziś Rosja stanowi zagrożenie dla europejskiego bezpieczeństwa. – Na szczęście Wojsko Polskie jest silne i zdolne do obrony kraju, a na naszym terytorium stacjonują sojusznicy z NATO, którzy gwarantują nam pokój i bezpieczeństwo – mówił szef resortu obrony.

Także Jan Józef Kasprzyk, p.o. szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podkreślał, że w Polsce 8 maja nie jest prawdziwym dniem zwycięstwa. – Tego dnia upadł brunatny reżim, ale zastąpił go czerwony okupant – mówił. Szef urzędu stwierdził, że dla Polaków będzie to dzień radości dopiero wtedy, kiedy zbrodnie komunistyczne zostaną wyjaśnione i ukarane, tak jak zbrodnie hitlerowskie. – Mimo to mamy powód do dumy, ponieważ we wrześniu 1939 roku jako pierwsi stawiliśmy opór hitlerowskiemu i bolszewickiemu najeźdźcy – zaznaczył Kasprzyk.

Ceremonię przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w której wzięli udział kombatanci i przedstawiciele władz państwowych, zakończyła uroczysta zmiana posterunku honorowego. Delegacje złożyły kwiaty, odbyła się także defilada Kompanii Reprezentacyjnej WP.

72 lata temu

8 maja 1945 roku o 22.30 feldmarszałek Wilhelm Keitel, szef Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu, podpisał w Berlinie akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. II wojna światowa w Europie została zakończona, nadal jednak walki trwały na Dalekim Wschodzie. Zakończyła je dopiero 2 września 1945 roku kapitulacja Japonii.

Sześcioletnia wojna była największym konfliktem zbrojnym w historii ludzkości. Objęła 61 państw w Europie, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie. W szeregach armii walczyło ponad 110 mln żołnierzy. Szacuje się, że zginęło i zmarło od 50 do blisko 80 mln osób.
Polska wśród państw biorących udział w walkach poniosła procentowo największe straty. W latach 1939–1945 zginęło prawie 6 mln naszych obywateli, czyli aż 16 proc. przedwojennej ludności kraju.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Życie po zdjęciu munduru
 
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Snajper walczy także z wiatrem
Gavia na Atlantyku
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Groty i VIS-y dla armii
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Rozpoczynamy nową erę
W drodze po zwycięstwo
Rescue Like You Would in a War
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Sosnkowski przywrócony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
68W znaczy ratownik
Fort zagłady
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wyjątkowa operacja minerów
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Nowy wiceminister w MON
Osa na patrole
Cienka niebieska linia
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Wypadek saperów
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Niechciany traktat
Wabik z WAT-u
Raki strzelały na Bałkanach
Lotem przeciw bolszewikom
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Niezwyciężeni znowu trenują
Klasy wojskowe po nowemu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Zmarł trzeci z rannych saperów
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Nowa misja i nowy sprzęt
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Trening medyczny przed misją
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Bożeny do modyfikacji
68W Means Lifesaver
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wsparcie dla saperów
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Thin Blue Line
Na strzelnicy w szczytnym celu
Kolejne Raki dla wojska
„Albatros” już na wodzie
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Jani, cudem ocalony
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO