Żołnierz nowym mistrzem Polski w biegu na 10 000 m

Z sześcioma medalami wrócili żołnierze z mistrzostw Polski w biegu na 10 000 m, które odbyły się na stadionie w Rybniku. Tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Arkadiusz Gardzielewski z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. Wicemistrzami zostali szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej, a w kategorii pań – szer. Iwona Bernardelli z WZS Poznań.

St. szer. Arkadiusz Gardzielewski, z lewej, w Rybniku wywalczył swój trzeci seniorski medal na otwartym stadionie

Starszy szeregowy Arkadiusz Gardzielewski triumfował w Rybniku z czasem 29 min 9,16 s. Przez pierwsze trzy kilometry biegacze biegli wolno, gdyż żaden z zawodników nie chciał nadawać swojego tempa. Później jednak reprezentant wrocławskiego WZS przyspieszył. Za jego plecami zostało czterech zawodników, w tym dwukrotny wicemistrz Polski w biegu na 10 000 m (z 2014 i 2016 roku) oraz brązowy medalista z 2015 roku – szer. Adam Nowicki z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Na kolejnych okrążeniach Gardzielewski zmieniał się na prowadzeniu z Nowickim. Trzy kilometry przed metą żołnierze oddalili się zdecydowanie od trzech rywali i biegli we dwóch. Trzy okrążenia przed metą zawodnik z WZS Wrocław postanowił zaatakować i na finiszu wyprzedził kolegę z 12 Dywizji Zmechanizowanej o 9,16 s. Trzecie miejsce z wynikiem 29 min 27,10 s zajął Dawid Malina z klubu z Rybnika.

Nowy mistrz kraju w biegu na 10 000 m przyjechał do Rybnika prosto ze zgrupowania reprezentacji Wojska Polskiego w maratonie. W Szklarskiej Porębie żołnierze przygotowują się do 49. Wojskowych Mistrzostw Świata. Za miesiąc Gardzielewski będzie bronić w Ottawie dwóch tytułów mistrzowskich – indywidualnego i drużynowego, wywalczonych w ubiegłym roku w Turynie. W mistrzostwach kraju w biegu na 10 000 m wystartował po raz pierwszy od 2010 roku, kiedy to zdobył srebrny medal. W kolekcji medalowej mistrzostw seniorów na bieżni ma jeszcze tylko jeden krążek – brązowy, który zdobył w 2006 roku w biegu na 5000 m.

Dla szeregowego Adama Nowickiego, który na mecie w Rybniku zameldował się jako drugi, jest to trzeci w karierze tytuł wicemistrza Polski. – Po raz czwarty startowałem w mistrzostwach na 10 000 m i zdobyłem czwarty medal. Nadal brakuje mi złota, ale przegrana z Arkiem Gardzielewskim nie przynosi mi wstydu – mówi żołnierz z 12 Dywizji Zmechanizowanej. – Cieszę się też, że poprawiłem swoją życiówkę aż o 11 s. Pewnie wynik miałbym lepszy, gdyby nie spacerowe tempo, w jakim pokonaliśmy pierwsze trzy kilometry – ocenia szeregowy.

W dwóch seriach bieg mężczyzn na 10 000 m ukończyło 37 zawodników, z których 28 poprawiło swoje rekordy życiowe. Czołowa ósemka uzyskała czas poniżej 30 min. – Poziom rywalizacji jest coraz wyższy. Przed rokiem z czasem 29 min 29 s byłem drugi, teraz zająłbym dopiero piąte miejsce – zauważa szer. Adam Nowicki.

Szer. Adam Nowicki, z lewej, po raz czwarty startował w mistrzostwach kraju w biegu na 10 000 m i po raz czwarty wywalczył medal

W rywalizacji kobiet do mety dotarło 13 zawodniczek. Dziewięć z nich ustanowiło swoje rekordy życiowe. Przez ponad połowę dystansu na prowadzeniu biegła szer. Iwona Bernardelli. Reprezentantka poznańskiego WZS do Rybnika również przyjechała ze zgrupowania w Szklarskiej Porębie. Po półmetku Bernardelli zmieniała się na prowadzeniu z Katarzyną Rutkowską z Podlasia Białystok. Na finiszu zawodniczka z Białegostoku miała więcej sił od reprezentantki WZS Poznań i po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł mistrzowski. Rutkowska uzyskała czas 33 min 42,49 s. Druga na mecie Bernardelli była o 6 s wolniejsza. Brązowy medal, po raz trzeci z rzędu, wywalczyła Angelika Mach z uniwersyteckiego klubu z Lublina. Trzecia zawodniczka zameldowała się na mecie po 34 min 23 s biegu.

W Rybniku po raz trzeci w historii rozegrano również drużynowe mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m. Na podium w rywalizacji mężczyzn stanęło czterech żołnierzy. W drużynie Ludowego Klubu Sportowego Ostromecko, która wywalczyła złoty medal, biegł m.in. szer. Krzysztof Gosiewski z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Z kolei srebro zdobył klub Prefbet Śniadowo Łomża, którego barwy reprezentował na bieżni w Rybniku st. szer. Mateusz Demczyszak z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Natomiast brązowy medal wywalczyli zawodnicy z Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego ze Szczecina: szer. Adam Nowicki, szer. Bartosz Jurgiewicz (obaj z 12 Dywizji Zmechanizowanej) i Mateusz Celak. Warto podkreślić, że trenerem lekkoatletów z MKL Szczecin jest st. chor. sztab. Zbigniew Murawski, który podczas towarzyszących czempionatowi I Otwartych Mistrzostw Rybnika w biegu na 5000 m wynikiem 15 min 44,73 s ustanowił nowy rekord Polski w kategorii wiekowej M-50.