moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tydzień z kawalerią

Na kilka dni Warszawa stanie się kawaleryjskim centrum Polski. W Łazienkach Królewskich i na hipodromie w Starej Miłośnie będzie można oglądać pokazy musztry konnej oraz zawody jeździeckie. W imprezie wezmą udział żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej, którzy dziedziczą tradycje 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Obchody Dni Kawaleryjskich będą się obywały przez cały tydzień. Pierwsze pokazy wyszkolenia kawalerzystów będzie można zobaczyć na hipodromie Łazienek Królewskich już w poniedziałek, kolejny odbędzie się w środę. – Zapraszamy 1 maja o godzinie 14.30 oraz 3 maja o 17. Wówczas sekcja 13 jeźdźców zaprezentuje elementy musztry konnej. Wszystkie elementy, które będzie można zobaczyć wywodzą się oczywiście z przedwojennych elementów wyszkolenia, które kawaleria stosowała na polu bitwy – zachęca Konrad Opałko, rzecznik prasowy Warszawskich Dni Kawaleryjskich.

Kawaleryjska rywalizacja

W piątek 5 maja na hipodromie w Starej Miłośnie odbędą się Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie. Wezmą w nich udział ochotnicy oraz ułani Wojska Polskiego. – O godzinie 10 odbędzie się rywalizacja w kategorii ujeżdżania, potem w crossie. To bardzo widowiskowa konkurencja, bowiem kawalerzyści pokonują naturalne przeszkody – jak rowy, zbiorniki wodne, rozlokowane na dwukilometrowej trasie – opowiada Opałko. – Ten etap jest bardzo wymagający, ale zawodnicy nie będą mieli czasu odpocząć, zaraz po tej konkurencji rozpoczyna się bowiem konkurs strzelania – dodaje. Na zakończenie odbędzie się pokaz władania lancą oraz szablą. Podczas zawodów odbędzie się też przegląd mundurowy.

Nagroda od ułanów

Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniu, kolejną szansę będą mieli w sobotę i niedzielę – wówczas odbędą się, już w warszawskich Łazienkach, kolejne etapy zawodów. Najlepszych kawalerzystów poznamy w niedzielę – o godzinie 15 odbędzie się uroczysta dekoracja zwycięzców.

W tym roku, już po raz drugi, kawalerzyści przyznają też swoje wyróżnienia. Uroczysta Gala IV Dni Kawaleryjskich odbędzie się w piątek o godzinie 19. Osoby oraz instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do upamiętniania tradycji polskiej jazdy, otrzymają nagrody im. gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, najsłynniejszego polskiego kawalerzysty. – Był człowiekiem renesansu, zajmował się dyplomacją, był poetą, lekarzem, tłumaczem, dziennikarzem, a przede wszystkim generałem dywizji Wojska Polskiego i osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego. Łączył bardzo dużo aktywności, dlatego tę nagrodę przyznajemy równie wszechstronnym postaciom – mówi Opałko. Do tej pory trafiła między innymi do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka czy Bogusława Wołoszańskiego.

Zaraz po uroczystości, o godzinie 21 w amfiteatrze Łazienek Królewskich odbędzie się pokaz przedwojennego filmu komediowego „Śluby Ułańskie”. – Produkcja powstała w 1924 roku. To historia ułanów, którzy przysięgali sobie, że nigdy się nie ożenią, ale czas, jak to zwykle bywa, weryfikuje ich plany – zachęca rzecznik szwadronu.

Wielki finał

Najbogatszy program organizatorzy zaplanowali na sobotę – 6 maja. O godzinie 11.30, na przedwojennym hipodromie Łazienek Królewskich rozpoczną się zawody we władaniu bronią białą, a o 14.30 odbędzie się pokaz galowy Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

O godzinie 15 pokaz musztry oraz wyszkolenia zaprezentuje natomiast 1 Batalion Zmechanizowany 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, który dziedziczy tradycje 3 Pułku. Tego dnia, o godzinie 16.30 odbędzie się także apel, podczas którego żołnierze batalionu otrzymają sztandar. Następnie szwoleżerowie przemaszerują na tyły Pałacu Myślewickiego, pod pomnik swojego patrona – Jana Hipolita Kozietulskiego, gdzie złożą kwiaty. Uroczystości zakończy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Szczegółowy program Warszawskich Dni Kawaleryjskich znajduje sie na stronie organizatora

Warszawskie Dni Kawaleryjskie odbędą się po raz czwarty. Organizatorem wydarzenia jest Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, 15 Brygada Zmechanizowana, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda oraz porucznik Henryk Prajs, ostatni żołnierz 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Aleksandera Kuklińska, Marek Chmurzyński

dodaj komentarz

komentarze


Brunatno-czerwona zmowa
 
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojsko wróciło do Lublina
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przysięga śląskich terytorialsów
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Strzelać nauczyłem się sam
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Preselekcja u komandosów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Śladami Pierwszej Pancernej
Spełniliśmy swój obowiązek
Jedna misja, jeden zespół
Irańskie szachy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Amerykańska przyszłość WZL
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Przez krew zdobyty Śląsk
Bohaterowie jadą na wakacje
Szukamy następcy Herculesa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Pułaski” wrócił do kraju
Wojna wywiadów
Sprawdzają Brutusa
Zielonka dla Patriotów
Cienka niebieska linia
Wędrówka dla Dwóch Serc
Rivalry on Closed Sea
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Nowa misja i nowy sprzęt
High Confidence Operations
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najpierw „Sonda”, później promocja
A Torn Subcontinent
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Od sojusznika do kata
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Wave of Alliances
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Piknik ze smakiem
Czarny odchodzi do cywila
Rozpoczynamy nową erę
Desant z transportowca-giganta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO