moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bojowe psy weszły na okręt

Przeszukiwały ciasne pomieszczenia okrętu, by odnaleźć ukrywających się terrorystów, a gdy ich wykryły sprawnie obezwładniały. Takie zadania musiały wykonywać dwa owczarki – pierwsze psy bojowe w polskiej policji. Wraz z przewodnikami wzięły one udział w szkoleniu antyterrorystycznym prowadzonym we współpracy z marynarzami z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

– Przecieramy szlaki – mówi asp. Rafał Tarnik, instruktor z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. To dlatego, że na pokładach okrętów marynarki czworonogi nigdy nie ćwiczyły. W samej policji psy bojowe to także nowość. Bo do tej pory były one wykorzystywane podczas patroli do poszukiwania narkotyków. – Zadaniem psów bojowych jest wspomaganie oddziałów antyterrorystycznych. Podążają tropem przestępców, wchodzą do pomieszczeń, w których ukrywają się poszukiwani i pomagają ich obezwładnić – wylicza asp. Tarnik. – Takie zwierzęta musi cechować ponadprzeciętna odwaga, odporność na hałas czy rozwinięta zdolność do aportowania. Niełatwo jest wytypować psy mające odpowiednie predyspozycje. A to dopiero początek, bo przecież samo szkolenie też jest trudne – dodaje.

Psy bojowe służą w policji niemieckiej, francuskiej czy węgierskiej. Polska dołączyła do tego grona niedawno. – Mamy dwa psy: owczarka holenderskiego i belgijskiego. Właśnie jesteśmy w trakcie pierwszego specjalistycznego szkolenia przewodników – tłumaczy asp. Tarnik. W kursie bierze udział dwóch instruktorów oraz dwóch funkcjonariuszy z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu. W programie szkolenia znalazły się między innymi przeloty samolotem, a także desantowanie się na linach z pokładu śmigłowca. Ostatnie dni policjanci spędzili w porcie wojennym w Świnoujściu. – Realizowali zadania zarówno na nabrzeżu, jak i pokładzie jednego z okrętów transportowo-minowych typu „Lublin”. W czwartek na kilka godzin wyszli w morze na pokładzie kutra transportowego – informuje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Asp. Tarnik podkreśla, że organizatorom szkolenia zależy na tym, by przygotować psy do pracy w skrajnie różnych warunkach. – Na okręcie mamy ciasne korytarze, niewielkie pomieszczenia, mnóstwo przewodów, butli i... zapachów. Do tego jeszcze dochodzi kołysanie – wylicza. Zdobyte w ten sposób doświadczenie, może pomóc psom i ich przewodnikom w wykonywaniu zadań na przykład na pokładach jednostek cywilnych. – Szkolenie potrwa do końca maja. Potem przewodników i psy czeka egzamin – zapowiada asp. Tarnik.

Marynarka wojenna współpracuje z policją regularnie. – Okazję stanowią na przykład manewry „Renegade-Kaper”, które pozwalają na przećwiczenie wariantów związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniu terrorystycznemu – wyjaśnia kmdr ppor. Kwiatkowski. Manewry prowadzone są w powietrzu, na morzu i lądzie, zaś policja pomaga między innymi w zabezpieczeniu portowej infrastruktury. Ale to oczywiście nie wszystko. W grudniu ubiegłego roku policyjni antyterroryści z Gdańska trenowali z marynarzami 13 Dywizjonu Trałowców. Scenariusz zakładał, że na pokładzie zacumowanego w gdyńskim porcie okrętu ORP „Czajka” ktoś podłożył bombę. Załoga musiała się ewakuować, a policjanci mieli za zadanie znaleźć ładunek, zneutralizować go i zebrać ślady potrzebne do prowadzenia śledztwa. W takich przypadkach funkcjonariusze współpracują zarówno z żandarmerią wojskową, jak i marynarzami. – Policyjne psy szkoliły się u nas po raz pierwszy. Jesteśmy jednak otwarci na organizację kolejnych tego typu przedsięwzięć – podsumowuje kmdr ppor. Kwiatkowski.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
 
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Duch Invictus jest, czas na formę
Żołnierze bez testów z WF-u
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Course on Diplomacy
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Advantages of Efficient Organization
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Legia Akademicka po raz piąty
Przeprawa przez Narew
Test mobilności 12 Dywizji
Polsko-tureckie obrady
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Afganistan. Czas wracać do domu
Ziemia z misji na pamiątkę
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Szef MON odwiedził USA
Wybierz się na wojskowe studia
W jedynym słusznym kierunku
Wilk na poligonie
Szef MON-u w Forcie Sill
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Zbrodnia w Zakroczymiu
Ogień na alpejskich szczytach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Na granicy stratosfery
Więcej żołnierzy na granicy
Ciemne strony Facebooka
Współpraca i wspólna pamięć
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Dołącz do sportowców w mundurach!
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ostatnie dni kampanii 1939
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Polityka nie znosi próżni
Emerytura wypłacana w … karmie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Strzelec do zadań specjalnych
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO