moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca podhalańczyków

Pułkownik Ryszard Pietras został dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków z udziałem dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. Jarosława Miki odbył się 5 kwietnia w Rzeszowie. 

Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej pułkownik Ryszard Pietras, który przybył do podhalańczyków z wojsk specjalnych, oficjalnie objął stanowisko dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Ceremonia zdania i objęcia obowiązków odbyła sie się 5 kwietnia 2017 roku w centrum Rzeszowa. Obowiązki pułkownikowi Pietrasowi przekazał czasowo pełniący funkcję dowódcy płk dypl. Jarosław Mokrzycki – etatowy zastępca.

Nowego dowódcę brygady przedstawił zebranym dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, który także podziękował zdającemu pułkownikowi Mokrzyckiemu za czasowe pełnienie obowiązków. – Panie Pułkowniku, żadne słowa nie opiszą pańskiego zaangażowania, Pana służba się nie kończy, a wszystko jeszcze przed Panem. Za służbę dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich serdecznie dziękuję – powiedział generał Mika do pułkownika Mokrzyckiego. Dowódca generalny podziękował także byłemu dowódcy brygady pułkownikowi Zenonowi Brzuszko.

W uroczystości oprócz dziesięciu pododdziałów wystawionych przez wszystkie jednostki brygady, udział wzięło wielu znamienitych gości. Żołnierzom towarzyszyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, byli dowódcy 21 BSP, żołnierze garnizonu Rzeszów, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież strzelecka, sympatycy brygady oraz najbliżsi obejmującego dowódcy. Warto podkreślić obecność dowódcy Komponentu Sił Specjalnych gen. bryg. Wojciecha Marchwicy, dowódców jednostek wojsk specjalnych, a także prezesa Związku Podhalan Andrzeja Skupnia i rodziny twórcy formacji podhalańskich generała Galicy.

Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru 21 BSP oraz przechodniej ciupagi jako symbolu władzy podhalańskiej. Następnie pułkownik Pietras został ubrany w mundur podhalański - kapelusz i pelerynę.

Nowy dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk Ryszard Pietras w swym wystąpieniu powiedział: „Tak jak dotychczas, tak i tu w Rzeszowie na Podkarpaciu chciałbym by przemawiały za mną moje działania, dlatego też dziękuje Panu Generałowi za ten duży kredyt zaufania. Podhalańczycy jest w was moc! Jest w was moc, dlatego też jestem w dniu dzisiejszym bardzo spokojny. Z takimi ludźmi można wiele”.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli oraz defilada.

Płk Ryszard PIETRAS jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie. Studia magisterskie oraz studia podyplomowe ukończył w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. W Akademii Obrony Narodowej ukończył kursy przeszkolenia operacyjnego oraz specjalistyczny kandydatów na dowódców batalionów. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Royal College of Defence Studies w Londynie. Za granicą ukończył kursy: „NATO Crisis Management” w NATO School Oberammergau w Niemczech, „Program on terrorism and security studies” w Centrum Marshalla w Niemczech oraz „Defence resource management” w Naval Postgraduate School w Stanach Zjednoczonych.
Zawodową służbę rozpoczął w 1986 roku jako dowódca plutonu w 2. Pułku Chemicznym w Grudziądzu. W latach 1987-2006 zajmował kolejno stanowiska w strukturach Wojsk Chemicznych SZ RP: dowódcy kompanii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Chemicznych w Krakowie (1987-1990), w 5. Pułku Strzelców Podhalańskich (1990-1993), oficera operacyjnego sztabu w dowództwie Krakowskiego Okręgu Wojskowego, Korpusu Powietrzno-Zmechanizowanego i 2. Korpusu Zmechanizowanego (1993-2006) oraz dowódcy 5. batalionu chemicznego w Tarnowskich Górach.
Od roku 2007 pełni służbę w strukturach Wojsk Specjalnych służąc na stanowiskach sztabowych i dowódczych. Zajmował między innymi stanowiska dowódcy 1. Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów.
Płk Ryszard Pietras dwukrotnie uczestniczył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, zajmując kolejno stanowiska oficera operacyjnego Polskiego Batalionu SFOR i dowódcy kompanii szturmowej Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej (2000) oraz zastępcy-szefa sztabu Polskiego Batalionu SFOR w Międzynarodowej Grupie Bojowej (2003).

Tekst: kpt. Konrad Radzik

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Bartosz Różański

dodaj komentarz

komentarze


Interoperacyjność Jaśmina
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
77 lat temu powstała Armia Krajowa
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Ramię w ramię z pogranicznikami
O honor Polski walczącej
Polowanie na zbrodniarzy
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Peaceful Pretexts of Putin
WOT na szklanym ekranie
Neptuny wchodzą do służby
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Diabły po Żelaznych Koniach
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Macedonia Północna w drodze do NATO
Zwiad w miejskiej dżungli
Podchorążowie na zimowym survivalu
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
W Brukseli o bezpieczeństwie
Na wyciągnięcie ręki
Płk Molenda: Mamy cyberplan dla polskiej armii!
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Podwójne zamrożenie
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
19 medali żołnierzy
Więcej Polski w Eurokorpusie
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Cel – bezpieczna Europa
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
Panie bez taryfy ulgowej
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
Harcerz zwany Flo
Pokonać strach przed ogniem
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
The holy mission
Breakdown? Do not panic
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Obrady NATO w Brukseli
Deputowani z USA murem za NATO
Rozbiegany podporucznik z Krakowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO