moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pobiegną, by uczcić pamięć gen. Buka

Jedenastu żołnierzy z różnych jednostek wojskowych wystartuje 10 kwietnia w siódmej Sztafecie Pamięci gen. Buka. Chcą w ten sposób uczcić pamięć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na trasie ze Spały do Żagania żołnierze będą się spotykać z uczniami i mieszkańcami okolicznych miejscowości.

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka rozpocznie się 10 kwietnia w Spale, rodzinnej miejscowości generała, położonej niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Żołnierze ukończą bieg 21 kwietnia w Żaganiu, gdzie znajduje się 34 Brygada, którą przed laty dowodził gen. Buk. Ponieważ w połowie kwietnia wypadają święta wielkanocne, uczestnicy sztafety będą biegli tylko osiem dni. Przez ten czas pokonają niemal 500 kilometrów.

Do udziału w sztafecie przygotowuje się czterech żołnierzy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania i po jednym wojskowym z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, 5 Pułku Artylerii z Sulechowa, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Dowództwa Generalnego RSZ i 10 Pułku Samochodowego z Warszawy. – Bieg rozpoczynamy w rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął między innymi generał Tadeusz Buk. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć naszego dowódcy – mówi st. chor. Daniel Sienkiewicz, żołnierz 34 Brygady i pomysłodawca biegu.

Organizatorem sztafety jest 34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Celem sztafety jest nie tylko uczczenie pamięci byłego dowódcy wojsk lądowych. Żołnierze będą zatrzymywać się w wyznaczonych miejscowościach i spotykać z uczniami szkół, mieszkańcami i sympatykami wojska. – Podczas wizyt w szkołach opowiadamy o tym kim był generał Tadeusz Buk. Ale nie stawiamy mu pomników. Opisujemy jakim był żołnierzem, dowódcą, przypominamy różnego rodzaju anegdoty. Wspominamy na przykład, że dbając o kondycję fizyczną, do pracy zamiast samochodem służbowym chętnie przyjeżdżał rowerem – zauważa st. chor. Sienkiewicz. – Podczas spotkań z mieszkańcami mówimy dużo o tradycjach wojska polskiego, a w szczególności o Czarnej Dywizji. Zachęcamy także młodzież do aktywności fizycznej – dodaje.

W każdej szkole, do której zawitają żołnierze, zostaną rozstrzygnięte konkursy plastyczne pt. „Sztafeta wspólnych serc”. – W szkołach odbędą się również akademie i apele. Nauczyciele z uczniami przygotowują już programy artystyczne o tematyce patriotycznej. Jesteśmy poruszeni zainteresowaniem młodzieży. Bo to właśnie uczniowie są głównym odbiorcą naszego przesłania – mówi pomysłodawca sztafety.

Przez ostatnich sześć lat w sztafecie wzięło udział 54 żołnierzy, którzy łącznie przebiegli około 2650 km. Po raz siódmy w biegu weźmie udział st. chor. sztab. Mirosław Stachowski z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Przez ostatnie sześć lat uczestnicząc w sztafecie przebiegłem 1250 kilometrów. Dla mnie to zaszczyt, że mogę po raz kolejny wziąć udział w tej inicjatywie – przyznaje podoficer. Dodaje, że dla niego największym przeżyciem podczas biegu są właśnie spotkania z dziećmi i możliwość opowiadania o armii. – Gdy wbiegamy do miejscowości najmłodsi uczniowie witają nas chorągiewkami, a starsi nieraz dołączają do naszej sztafety. Moim zdaniem tego rodzaju inicjatywy to nowoczesna forma patriotyzmu – przyznaje.

W tym roku trasa Sztafety Pamięci wiedzie przez: Spałę, Zelów, Szadek, Włyń, Wartę, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Miejską Górkę, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Siedlisko, Przyborów, Nową Sól, Nowe Miasteczko, Kożuchów i Żagań. Honorowy patronat nad sztafetą objął minister obrony Antoni Macierewicz.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
 
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Osa na patrole
Nowa misja i nowy sprzęt
Wabik z WAT-u
„Albatros” już na wodzie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
W drodze po zwycięstwo
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
68W Means Lifesaver
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Sosnkowski przywrócony
Wsparcie dla saperów
Życie po zdjęciu munduru
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Rescue Like You Would in a War
Klasy wojskowe po nowemu
Iranian Chess Game
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kolejne Raki dla wojska
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Trening medyczny przed misją
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Niezwyciężeni znowu trenują
Cienka niebieska linia
Wyjątkowa operacja minerów
Fort zagłady
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Wypadek saperów
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojskowe szkolenie dla studentów
Zmarł trzeci z rannych saperów
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Snajper walczy także z wiatrem
Bożeny do modyfikacji
Na strzelnicy w szczytnym celu
Gavia na Atlantyku
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Raki strzelały na Bałkanach
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Niechciany traktat
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Jani, cudem ocalony
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Lotem przeciw bolszewikom
Groty i VIS-y dla armii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Maraton po bieszczadzkich szlakach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO