moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pobiegną, by uczcić pamięć gen. Buka

Jedenastu żołnierzy z różnych jednostek wojskowych wystartuje 10 kwietnia w siódmej Sztafecie Pamięci gen. Buka. Chcą w ten sposób uczcić pamięć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Na trasie ze Spały do Żagania żołnierze będą się spotykać z uczniami i mieszkańcami okolicznych miejscowości.

Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka rozpocznie się 10 kwietnia w Spale, rodzinnej miejscowości generała, położonej niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego. Żołnierze ukończą bieg 21 kwietnia w Żaganiu, gdzie znajduje się 34 Brygada, którą przed laty dowodził gen. Buk. Ponieważ w połowie kwietnia wypadają święta wielkanocne, uczestnicy sztafety będą biegli tylko osiem dni. Przez ten czas pokonają niemal 500 kilometrów.

Do udziału w sztafecie przygotowuje się czterech żołnierzy z 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania i po jednym wojskowym z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Warszawy, 5 Pułku Artylerii z Sulechowa, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, Dowództwa Generalnego RSZ i 10 Pułku Samochodowego z Warszawy. – Bieg rozpoczynamy w rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, w której zginął między innymi generał Tadeusz Buk. Chcemy w ten sposób uczcić pamięć naszego dowódcy – mówi st. chor. Daniel Sienkiewicz, żołnierz 34 Brygady i pomysłodawca biegu.

REKLAMA

Organizatorem sztafety jest 34 Brygada Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Celem sztafety jest nie tylko uczczenie pamięci byłego dowódcy wojsk lądowych. Żołnierze będą zatrzymywać się w wyznaczonych miejscowościach i spotykać z uczniami szkół, mieszkańcami i sympatykami wojska. – Podczas wizyt w szkołach opowiadamy o tym kim był generał Tadeusz Buk. Ale nie stawiamy mu pomników. Opisujemy jakim był żołnierzem, dowódcą, przypominamy różnego rodzaju anegdoty. Wspominamy na przykład, że dbając o kondycję fizyczną, do pracy zamiast samochodem służbowym chętnie przyjeżdżał rowerem – zauważa st. chor. Sienkiewicz. – Podczas spotkań z mieszkańcami mówimy dużo o tradycjach wojska polskiego, a w szczególności o Czarnej Dywizji. Zachęcamy także młodzież do aktywności fizycznej – dodaje.

W każdej szkole, do której zawitają żołnierze, zostaną rozstrzygnięte konkursy plastyczne pt. „Sztafeta wspólnych serc”. – W szkołach odbędą się również akademie i apele. Nauczyciele z uczniami przygotowują już programy artystyczne o tematyce patriotycznej. Jesteśmy poruszeni zainteresowaniem młodzieży. Bo to właśnie uczniowie są głównym odbiorcą naszego przesłania – mówi pomysłodawca sztafety.

Przez ostatnich sześć lat w sztafecie wzięło udział 54 żołnierzy, którzy łącznie przebiegli około 2650 km. Po raz siódmy w biegu weźmie udział st. chor. sztab. Mirosław Stachowski z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. – Przez ostatnie sześć lat uczestnicząc w sztafecie przebiegłem 1250 kilometrów. Dla mnie to zaszczyt, że mogę po raz kolejny wziąć udział w tej inicjatywie – przyznaje podoficer. Dodaje, że dla niego największym przeżyciem podczas biegu są właśnie spotkania z dziećmi i możliwość opowiadania o armii. – Gdy wbiegamy do miejscowości najmłodsi uczniowie witają nas chorągiewkami, a starsi nieraz dołączają do naszej sztafety. Moim zdaniem tego rodzaju inicjatywy to nowoczesna forma patriotyzmu – przyznaje.

W tym roku trasa Sztafety Pamięci wiedzie przez: Spałę, Zelów, Szadek, Włyń, Wartę, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Miejską Górkę, Bojanowo, Wschowę, Sławę, Siedlisko, Przyborów, Nową Sól, Nowe Miasteczko, Kożuchów i Żagań. Honorowy patronat nad sztafetą objął minister obrony Antoni Macierewicz.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Z menażką na wakacje
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Fordy, a nie Nissany
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Prezydent Duda jedzie do USA
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ubiory ochronne z Maskpolu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Online z mistrzami sportu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Most do współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Polskie porty bardziej otwarte
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Na misjach święta inne niż zwykle
Response to Emergency
Amerykanie odmładzają F-16
Kajmany na gąsienicach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wyjątkowy CWIX
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Weterani w pasiece
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Ogromne zainteresowanie Soną
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poprady dla zawiszaków
Testament Polski Walczącej
Nowe karabinki dla specjalsów
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Wojsko przeciw wirusowi
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Informacja Prasowa
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Powstaną kolejne strzelnice
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Laserowa artyleria US Army
Prezydent z wizytą w Drawsku
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Groty z granatnikiem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Współzawodnictwo rozwija
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wyzwania polskiej prezydencji
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kim przekracza granice
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
16 sekund Liberatora
Ofensywa Tuchaczewskiego
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO