moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Katyński Marsz Cieni w Warszawie

Ponad czterystu rekonstruktorów weźmie udział w Katyńskim Marszu Cieni, którego celem jest upamiętnienie polskich oficerów, pograniczników i policjantów zamordowanych przez Sowietów w 1940 roku. Uczestnicy pochodu przejdą ulicami Warszawy 2 kwietnia. Trasa marszu wiedzie od Muzeum Wojska Polskiego przez Nowy Świat do pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.

Uczestnicy Marszu Cieni przeszli ulicami Warszawy w 2016 roku.

Katyński Marsz Cieni odbywa się po raz 10. Jego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. – Chcieliśmy upamiętnić Katyń w nieco inny sposób niż w ramach oficjalnych uroczystości. Bez patetycznych przemówień. Dlatego w ciszy i skupieniu ulicami Warszawy przemaszerują rekonstruktorzy w mundurach wojskowych i policyjnych, a także w ubraniach cywilnych charakterystycznych dla końca lat trzydziestych – mówi Jarosław Wróblewski, współorganizator marszu z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”.

W pochodzie, choć organizowanym przez rekonstruktorów, może wziąć udział każdy. Marsz wyruszy 2 kwietnia o godzinie 15 spod Muzeum Wojska Polskiego w Alejach Jerozolimskich. Jego trasa będzie wiodła ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Freta, Długa, plac Krasińskich, Bonifraterska. Marsz zakończy się przy ulicy Muranowskiej, gdzie znajduje się pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, zwany Golgotą Wschodu. W tym roku udział w marszu zadeklarowało ponad czterysta osób. Są to członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych, którzy będą ubrani w mundury żołnierzy, pograniczników oraz policjantów. Wraz z nimi będą szły kobiety i dzieci w strojach z epoki. Na czele marszu będzie przemieszczało się oryginalne auto nazywane „czarny woron” (czarny kruk, czyli ptak, który w rosyjskich ludowych przekazach symbolizuje nadchodzące nieszczęście). Właśnie takimi samochodami NKWD wiozło polskich oficerów przez las katyński.


Film: Stowarzyszenie GH Radosław

W czasie marszu rekonstruktorzy zatrzymają się kilka razy, by odczytać listy pomordowanych oficerów do rodzin, wspomnienia ocalałych oraz nazwiska tych, którzy zginęli w Katyniu. – Bardzo ważne dla idei marszu jest pokazanie, że wojna to była tragedia nie tylko dla wojska, lecz także dla rodzin pomordowanych: żon, matek, narzeczonych i osieroconych dzieci. Dlatego biorą w nim udział również kobiety i dzieci – „cienie” tych, którzy cierpieli w domach, gdy ich bliscy ginęli w Katyniu – mówi Natalia Bąk, jedna z rekonstruktorek z z Sekcji DYSK GH "Zgrupowanie Radosław".

Rekonstruktorzy chcą odtworzyć nie tylko mundury, lecz także ubrania cywilne w stylu lat czterdziestych. Informacji o strojach szukają w materiałach źródłowych i na zdjęciach historycznych. – Bardzo często korzystamy z archiwalnych katalogów Domu Mody Braci Jabłkowskich. W czasie Powstania Warszawskiego firma Jabłkowskich wspierała powstańców, zaopatrując ich w odzież, obuwie i żywność – mówi Natalia Bąk, która podczas marszu jest odpowiedzialna za stroje kobiet i dzieci. Rekonstruktorka przyznaje, że wielu elementów garderoby nie da się dziś kupić, dlatego dziewczyny niektóre z nich, na przykład kapelusze, szyją same. – Oprócz ubrań bardzo dbamy o fryzury i makijaż. Podstawą są włosy ułożone w loki bądź fale, czerwone usta oraz mocno wydepilowane brwi – dodaje Natalia Bąk. – Wojna to czas okrutny, ale polskie kobiety nawet w tych najgorszych chwilach dbały o siebie. To był taki manifest, by pokazać wrogowi, że nie damy się upokorzyć – podkreśla.

zoom

W Katyńskim Marszu Cieni warszawiacy biorą udział od 10 lat. W 2014 roku do marszu zachęcał na Facebooku generał Janusz „Gryf” Brochwicz-Lewiński : „Niestety, moje nogi nie chcą mnie nosić jak wtedy, gdy pomogły mi zwiać z tamtego transportu. […] Poświęćcie czas, pójdźcie razem z tymi cieniami, pomyślcie o tym, że byliśmy młodzi, chciało się żyć! Oni wykonywali tylko nasz obowiązek, byli żołnierzami, wierzyli, że niewola to jeszcze nie koniec... Bardzo się mylili”.

Wiosną 1940 roku z rozkazu najwyższych władz ZSRR rozstrzelano ponad 14 400 oficerów wojska, policji i innych służb mundurowych przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. NKWD zamordowało także 7305 polskich cywili zatrzymanych po sowieckiej agresji na Polskę w kijowskich i mińskich więzieniach. Groby tych ostatnich nie zostały dotąd znalezione. W 2008 roku w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów polskich oficerów ustanowiono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W 1990 roku sowieckie władze przyznały oficjalnie, że mord na Polakach był jedną ze zbrodni stalinizmu. Przekazano wówczas polskiej stronie pierwsze dokumenty dotyczące tej zbrodni.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~Krzywdzic
1490961840
Bardzo godne i wzruszające wydarzenie. Zapada w pamięć... Będę z całą Rodziną. Polecam.
23-A4-90-EC

Trening medyczny przed misją
 
Iranian Chess Game
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Osa na patrole
Fort zagłady
Na strzelnicy w szczytnym celu
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Wsparcie dla saperów
Kolejne Raki dla wojska
Gavia na Atlantyku
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy wiceminister w MON
Raki strzelały na Bałkanach
Snajper walczy także z wiatrem
Jani, cudem ocalony
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Życie po zdjęciu munduru
Sosnkowski przywrócony
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
„Albatros” już na wodzie
W drodze po zwycięstwo
Niechciany traktat
Klasy wojskowe po nowemu
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Bożeny do modyfikacji
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Wypadek saperów
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowa misja i nowy sprzęt
Lotem przeciw bolszewikom
Zmarł trzeci z rannych saperów
Wabik z WAT-u
Rozpoczynamy nową erę
Wojskowe szkolenie dla studentów
Rescue Like You Would in a War
Thin Blue Line
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Cienka niebieska linia
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Wyjątkowa operacja minerów
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
68W Means Lifesaver
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Groty i VIS-y dla armii
68W znaczy ratownik
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Niezwyciężeni znowu trenują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO