moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Amerykańska logistyka w gdańskim porcie

Ponad 900 amerykańskich żołnierzy skończyło dzisiaj w gdańskim porcie rozładunek sprzętu. To blisko 300 pojazdów oraz wojskowych urządzeń logistycznych. Żołnierze będą wspierać amerykańskie jednostki wojskowe w ramach operacji „Atlantic Resolve”w Polsce, Rumunii i na Litwie.

Pływający pod amerykańską banderą transportowiec „Green Ridge” 27 marca wpłynął do głębokowodnego nabrzeża T2 w DCT Gdańsk S.A. Większość żołnierzy wraz z przywiezionym sprzętem trafi drogą lądową do Powidza i Żagania. Pozostali pojadą dalej – do amerykańskich baz w Rumunii i na Litwie.

Wyładowany z „Green Ridge”sprzęt to w większości wyposażenie pododdziałów logistycznych, których zadaniem będzie wsparcie stacjonujących w Europie Wschodniej wojsk amerykańskich. Wśród przywiezionego do Gdańska sprzętu znalazły się m.in. pojazdy przystosowane do ciężkiego transportu, cysterny paliwowe, pojazdy przewożące generatory prądu, ale też samochody opancerzone M-ATV oraz Humvee. Sprzęt będzie służył policji wojskowej oraz pododdziałom odpowiedzialnym za usługi pocztowe, zaopatrzenie w amunicję i paliwo, nadzór ruchu, wszelkiego rodzaju naprawy i inne zadania logistyczne.

– Skupiamy się na tym, byśmy byli gotowi. Chcemy utrzymać pokój w Europie na takim poziomie, na jakim był przez ostatnich 70 lat – mówił generał Duane Gamble z 21 Dowództwa Wsparcia Teatru Działań. Dodał, że amerykańscy żołnierze będą koncentrować się na doskonaleniu współpracy z sojusznikami NATO. Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami polską stronę reprezentował kontradmirał Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów.

Operacja „Atlantic Resolve”, w ramach której wojska USA są rozmieszczane na wschodniej flance NATO, jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI), zainicjowanej w 2014 roku po rosyjskiej agresji na Ukrainie. W jej ramach Stany Zjednoczone zadeklarowały rozlokowanie w Europie na dziewięciomiesięcznych rotacjach jednostkę wielkości brygady pancernej.

Tego typu formacja przybyła do Polski w styczniu. Wówczas do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. ABCT). Pododdziały brygady zostały rozmieszczone w garnizonach na zachodzie Polski.

Tomasz Gos

autor zdjęć: kpt. Grzegorz Jamroży, Tomasz Gos

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1490883300
Jedyny pewny sojusznik na świecie. warto mieć sprzęt kompatybilny.
96-69-5D-19

„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Wielki sukces podchorążych z AMW
Innowacje z PERUNA
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Wyścig snajperów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Wojsko stawia na „armię talentów”
Pierwszy krok do Invictusa
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Azjatycka szansa
Śmierć w sercu Azji
Kajakiem na światowe podium
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Baobaby docierają do wojska
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
MON i MSZ o szczycie NATO
Spadochronowy triumf
Marzenia częściowo spełnione
Test w stratosferze
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pancerne starcie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Polski Gnom
Prezydent RP o szczycie NATO
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Pieta Michniowska
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Borsuki i roje dronów
Poskromić kolosa
PKW Irak zostaje w Jordanii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Ostatnia niedziela…
Tour przez garnizony
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Wsparcie ma znaczenie
Dawka wiedzy na trudne czasy
W drodze po oficerskie gwiazdki
Inwestycje w bezpieczeństwo
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Morska bryza w dwóch odsłonach
Gen wojownika
Paliwowy krwiobieg NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Pierwszy krok do specjalsów
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Atak i przejęcie dokumentów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO