moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Legionista w boju

Strzelali z broni krótkiej i długiej, pokonywali tor przeszkód, rzucali granatem – kilkudziesięciu zawodników rywalizowało na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego pod Ostrołęką. W spotkaniu „Legionista w boju” wzięli udział m.in. żołnierze, członkowie organizacji proobronnych, uczniowie klas mundurowych, policjanci, strażacy.

– Naszym celem była integracja ludzi ze środowisk: myśliwych, rekonstruktorów, pasjonatów militariów, historii, strzelectwa, grup i stowarzyszeń proobronnych, służb mundurowych – mówi Adam Kiziewicz, dowódca polowy Stowarzyszenia na rzecz Obrony Terytorialnej Legia Nadnarwiańska, które zorganizowało spotkanie pod Ostrołęką.

Na strzelnicę Stepna-Michałki zostali zaproszeni samorządowcy, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służby więziennej, a także uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. V Pułku Ułanów Zasławskich.

Swoje umiejętności postanowiło sprawdzić ponad 70 osób, wśród nich także emeryci. Zawodnicy strzelali z broni krótkiej Glock-17 kaliber 9 mm PA na odległość 25 m oraz z broni długiej kbk AK kaliber 7,62 mm na odległość 100 m. Nad ich bezpieczeństwem czuwali instruktorzy z Klubu Strzelectwa Sportowego „Obrońca” w Troszynie.

Na torze przeszkód każdy zawodnik wziął udział w czterech konkurencjach. Musiał pobiec ze skrzynią pełną amunicji (ważyła kilkanaście kilogramów) i pokonać tor przeszkód z opon, trzymając w ręku gumowy karabin AK. Trzecia konkurencja polegała na załadowaniu magazynka (matowe gogle utrudniały zadanie), na koniec trzeba było rzucić granatem (atrapą) do celu. – Chodziło nie tylko o dobrą zabawę, ale o szerzenie postaw proobronnych – podkreśla Krzysztof Dobkowski ze Stowarzyszenia na rzecz Obrony Terytorialnej Legia Nadnarwiańska, również zaangażowany w organizację zawodów.

„Legionista w boju” to impreza, która odbywa się trzy razy w roku. – Druga jej część będzie się w czerwcu, a trzecia w październiku – mówi ppłk Krzysztof Gemza, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce, która było współorganizatorem przedsięwzięcia. Na kolejną imprezę organizatorzy zamierzają zaprosić także samorządowców z okolicznych gmin, z którymi wspólnie działają na rzecz obronności, oraz uczniów klas mundurowych ze szkół w Kadzidle, Makowie Mazowieckim i Przasnyszu. – Być może w 2018 roku uda się zaangażować Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej i zaprosić jednostki wojskowe, by żołnierze zaprezentowali umiejętności i sprzęt – planuje ppłk Gemza.

Członkowie Stowarzyszenia na rzecz Obrony Terytorialnej Legia Nadnarwiańska rutynowe treningi prowadzą w weekendy, biorą także udział w szkoleniach organizowanych przez Biuro ds. Proobronnych MON. – Opiekujemy się również grobami żołnierzy wyklętych, bierzemy udział w uroczystościach patriotycznych i spotkaniach z młodzieżą. Współpracujemy z powstającym w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych, na terenie którego organizujemy czasem szkolenia – dodaje Krzysztof Dobkowski.

Współorganizatorami „Legionisty w boju” byli także Polski Związek Łowiecki z Ostrołęki oraz Klub Strzelectwa Sportowego „Obrońca” w Troszynie.

Zwycięzcy strzelania z karabinka 7,62 mm:

1. Ppłk Krzysztof Gemza z WKU w Ostrołęce – 93 pkt.
2. Marcin Chełchowski pracownik cywilny WKU w Ostrołęce – 90 pkt.
3. Kpt. Roman Nicewicz z WKU w Ostrołęce – 90 pkt.

Zwycięzcy strzelania z pistoletu 9 mm:

1. Kpt. Roman Nicewicz z WKU w Ostrołęce – 96 pkt.
2. Michał Napiórkowski z Państwowej Straży Pożarnej Ostrołęce – 93 pkt.
3. Krzysztof Prusaczyk z Klubu Strzelectwa Sportowego „Obrońca” – 91 pkt.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Legia Nadnarwiańska

dodaj komentarz

komentarze


Sprintem do bobsleja
Kierunek Rumunia
Laboratorium obrony państwa
Debiut ogniowy Borsuków
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Outside the Box
Życie pod ostrzałem
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Fenomen podziemnej armii
Przemyślany każdy ruch
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Debiut skialpinizmu
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Torami po horyzont
Walka o pierwszą dziesiątkę
Morskie koło zamachowe
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Skromny początek wielkiej wojny
Polski sektor obronny za SAFE
Wojsko wskazało priorytety
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Śmigłowce przyszłości dla NATO
„Jaskółka” na Bałtyku
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Oficer od drona
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
W hołdzie żołnierzom wyklętym
Spluwaczki w nowej odsłonie
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Czas na oświadczenia majątkowe
Chciałem być na pierwszej linii
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Focus of Every Move
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Borsuki, ognia!
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Cztery lata wojny w Ukrainie
Koniec olimpijskich zmagań
Together on the Front Line and Beyond
Polska poza konwencją ottawską
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Oko na Bałtyk
Desant w Putlos

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO