moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
WSOWL na drodze do Akademii Wojsk Lądowych

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych oferuje możliwość uzyskania stopnia naukowego doktora. Swoje kwalifikacje naukowe można podnieść na dwóch wydziałach: Zarządzania oraz Nauk o Bezpieczeństwie. Zdobyte przez uczelnię uprawnienia dają jej zielone światło do zmiany statusu i zostania akademią.

Zdaniem gen. bryg. Dariusza Skorupki, rektora-komendanta WSOWL, możliwość doktoryzowania to krok milowy w rozwoju uczelni. Daje on podstawę formalnoprawną do przekształcenia wrocławskiej szkoły wyższej w akademię. Generał mówił zresztą o takich planach, gdy w styczniu ubiegłego roku stawał na czele WSOWL.

– Spełniamy wymogi ustawy o szkolnictwie wyższym, ponieważ posiadamy odpowiednią liczbę uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora. W przygotowaniu są kolejne. Zakładam więc, że od 1 października 2017 roku nasza uczelnia podniesie swój status i będzie nosiła nazwę Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki. Rozpoczęły się już prace zmierzające do przygotowania odpowiedniej ustawy – stwierdza rektor.

REKLAMA

Doktor „szkoły generałów”

Uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora na dwóch wydziałach wrocławska uczelnia otrzymała w ubiegłym roku. Przez kilka miesięcy trwały przygotowania do uruchomienia tej formy edukacji. – To dla nas nowe wyzwanie, więc musieliśmy od podstaw stworzyć procedury dotyczące doktoryzowania. Do nowych zadań musiała się też odpowiednio przygotować kadra dydaktyczna i administracyjna uczelni – mówi płk dr hab. inż. Tomasz Smal, dziekan Wydziału Zarządzania. To właśnie na tym wydziale seminarium doktoranckie rozpoczęło już pierwszych 14 osób. Kilka dni temu odbył się pierwszy wykład. Tym samym uczelnia, jako jedyna z wojskowych w kraju, umożliwia doktoryzowanie się w dziedzinie nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu.

Doktoryzować się będzie można także na drugim z wydziałów uczelni: Nauk o Bezpieczeństwie. Tu dopracowywany jest szczegółowy program. – Pierwsze seminaria ruszą niebawem, czekamy na kandydatów – wyjaśnia płk dr hab. inż. Witalis Pellowski, dziekan wydziału.

Seminaria i autorskie wykłady

Uczelnia nie prowadzi jednak tradycyjnych studiów doktoranckich, z obowiązkowymi zjazdami i sesjami. Stopień naukowy doktora można uzyskać za to w ramach indywidualnej pracy z opiekunem naukowym (po otwarciu przewodu z promotorem) oraz seminarium doktoranckiego, mającego przygotować kandydata do otwarcia przewodu doktorskiego. Co ważne, samo kształcenie jest bezpłatne.

Tematyka seminariów na Wydziale Zarządzania obejmuje m.in. zarządzanie, dowodzenie, statystykę, tematykę systemów informatycznych oraz metodologii badań naukowych. – Seminaria mają pomóc w znalezieniu obszaru, w którym dane osoby będą chciały się doktoryzować. Zarządzanie jest szeroką dyscypliną, więc w przypadku doktoryzowania na naszym wydziale można zająć się rozwiązywaniem problemów naukowych dotyczących przywództwa, dowodzenia, zarządzania kryzysowego, a także eksplorować kwestie związane z motywowaniem, podejmowaniem decyzji i budowaniem wizerunku organizacji – dodaje płk Smal.

Ci z kolei, którzy podejmą kształcenie na drugim z wydziałów, będą uczestniczyć w seminariach poświęconych m.in. bezpieczeństwu wewnętrznemu, zewnętrznemu i publicznemu, wybranym aspektom sytuacji kryzysowych i stanów nadzwyczajnych oraz zarządzaniu ryzykiem.

– Wykłady będą prowadzone nie tylko przez naszych najlepszych wykładowców i uznanych profesorów. W ramach programu „Katedra ad hoc” będziemy też zapraszać wybitnych specjalistów o światowym autorytecie, zarówno z krajowych, jak i z zagranicznych ośrodków naukowych i wojskowych – mówi płk Pellowski. Już w maju do Wrocławia przyjedzie prof. John Adair z Wielkiej Brytanii, który na Wydziale Zarządzania poprowadzi serię wykładów dotyczących przywództwa.

W ocenie płk. Smala, oferta uczelni jest bardo elastyczna i dopasowana do możliwości każdego kandydata i tempa jego pracy. – To ogromna zaleta, bez negatywnego wpływu na jakość kształcenia. Bo choć ogólna zasada seminarium doktoranckiego zakłada, że w ciągu dwóch lat każdy kandydat powinien otworzyć przewód doktorski, to w praktyce będzie to się mogło odbyć wcześniej lub później. Mamy obecnie dwie osoby, które są na końcówce przygotowań do otwarcia przewodu doktorskiego – mówi płk Smal.

Akademia i szkoła liderów

Rektor-komendant WSOWL podkreśla, że ambicje uczelni sięgają jeszcze wyżej. – W niedalekiej przyszłości chcemy stać się akademią wojskową wiodącą na rynku europejskim, a w dalszej perspektywie najlepszą uczelnią dowódców w Europie. To wyzwanie wymaga dużej determinacji i bardzo dobrze opracowanej strategii – mówi generał.

Jednym z jej elementów, jak przyznaje komendant, jest współpraca międzynarodowa. Na tym polu WSOWL ma się zresztą czym pochwalić. Obecnie współpracuje z 33 uczelniami zagranicznymi, w tym jako jedyna w kraju kooperuje ściśle z pięcioma akademiami wojskowymi w ramach International Military Acedemic Forum.

Tylko w zeszłym roku zawarła umowy dwustronne z University of North Georgia i University of Charleston, rozpoczęła też współpracę z West Point. W planach są porozumienia z Koreą Południową, Wietnamem oraz Japonią. – W pierwszym etapie chcemy doprowadzić do wymiany studentów i kadry naukowej, a w przyszłości być może do zacieśnienia współpracy naukowej. Efektem tego ma być także implementacja najlepszych rozwiązań, stosowanych w zagranicznych uczelniach, w naszym procesie dydaktycznym – dodaje rektor-komendant uczelni.

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych to jedna z największych uczelni wojskowych w kraju. Kształci kandydatów na podporuczników – przyszłych dowódców, oraz studentów cywilnych w specjalnościach związanych z działalnością wojskowych i pozamilitarnych instytucji bezpieczeństwa. Obecnie studiuje tu ponad 800 podchorążych oraz około 1400 cywilów. Uczelnia prowadzi też studia podyplomowe, studium oficerskie, kursy kwalifikacyjne, doskonalące, przeszkolenia kadry rezerwy oraz językowe – w tych wszystkich formach kształcenia rocznie bierze udział około 2 tysięcy wojskowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WSO WLąd

dodaj komentarz

komentarze


Kajmany na gąsienicach
 
Online z mistrzami sportu
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Laserowa artyleria US Army
Poprady dla zawiszaków
Response to Emergency
Z menażką na wakacje
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent z wizytą w Drawsku
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ogromne zainteresowanie Soną
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ubiory ochronne z Maskpolu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wyjątkowy CWIX
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Terytorialsi nie stracą dodatku
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kim przekracza granice
Fordy, a nie Nissany
„Defender” – pracowity poligon saperów
Żołnierze w sztafecie pomocy
Współzawodnictwo rozwija
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Testament Polski Walczącej
Nowe karabinki dla specjalsów
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Weterani w pasiece
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Most do współpracy
Polskie porty bardziej otwarte
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent Duda jedzie do USA
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstaną kolejne strzelnice
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Groty z granatnikiem
Wyzwania polskiej prezydencji
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Informacja Prasowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze usuwają skutki powodzi
16 sekund Liberatora
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
Ofensywa Tuchaczewskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO