moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dzieci napiszą do żołnierzy na misjach

Chcemy, aby każdy żołnierz na misji wiedział, że ludzie doceniają jego służbę i zależy im, by bezpiecznie wrócił do domu – mówi kpt. nawig. Dariusz Demski, inicjator akcji „List do Żołnierza”. Organizatorzy kampanii chcą, aby dzieci i młodzież wysyłały kartki do Polaków na misjach oraz żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce.

Akcję „List do Żołnierza” przygotowuje Legia Akademicka Strzelców Morskich, działająca przy Akademii Marynarki Wojennej. – Siedmiokrotnie służyłem w Afganistanie i na Bałkanach, za każdym razem stacjonowałem w bazie natowskiej lub amerykańskiej. Na święta zawsze dostawałem paczki i życzenia przesyłane przez Amerykanów – opowiada kpt. nawig. Dariusz Demski, inspektor bezpieczeństwa lotów w Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego. Dodaje, że tylko raz otrzymał list od polskich uczniów. – Pomyślałem, że nasi żołnierze na misjach chcieliby dostawać kartki nie tylko od obywateli USA, ale też od polskich dzieci – mówi oficer. Kpt. Demski podkreśla, że taka kartka daje mnóstwo radości i pomaga zapomnieć o trudach służby z dala od domu. – Słowa otuchy, wyrazy uznania oraz życzenia dodadzą im sił – mówi pomysłodawca akcji.

Organizatorzy projektu podkreślają, że ich celem jest także budowanie w polskim społeczeństwie pozytywnego wizerunku naszych żołnierzy służących poza granicami kraju oraz wojsk NATO w Polsce. – Jeśli w przyszłości kartki wysyłane do żołnierzy zawierałyby symbole związane z tradycją naszego oręża, na przykład wizerunki żołnierzy niezłomnych, propagowałyby też wśród żołnierzy postawy patriotyczne – mówią członkowie Legii.

Na początek – do czerwca – organizatorzy planują w ramach pilotażu zachęcić do udziału w akcji szkoły podstawowe z Trójmiasta i okolic. Potem chcą rozszerzyć projekt na: Pomorze, Kielecczyznę, Dolny Śląsk, Mazowsze i Kujawy. Objąłby on wtedy także licea i technika, szczególnie klasy mundurowe oraz stowarzyszenia studenckie, organizacje proobronne, ośrodki wychowawcze czy domy dziecka. – Chcielibyśmy, aby z czasem akcja objęła całą Polskę – mówi kpt. Demski.

Projekt zakłada, że dzieci i młodzież będą pisać kartki i listy do anonimowych żołnierzy. Organizatorzy przekażą korespondencję do resortu obrony, który dostarczy ją razem z innymi przesyłkami do polskich kontyngentów za granicą lub sojuszników w kraju. – Byłoby dobrze, aby nadawcy zostawili nam adres zwrotny, gdyby któryś z żołnierzy chciał odpisać na list – mówią przedstawiciele Legii. Liczą, że nawiązanie kontaktów zaowocuje kiedyś wizytą żołnierza w szkole lub zaproszeniem uczniów do jednostki.

Akcję Legii Akademickiej popiera Instytut Pamięci Narodowej. Organizatorzy wysłali także prośbę do MON-u o patronat oraz pomoc w kolportażu kartek. – Chcemy rozpocząć akcję jak najszybciej, aby pierwsze pocztówki trafiły na misje i do sojuszników już na Wielkanoc – dodaje kpt. Demski.

Legia Akademicka Strzelców Morskich przy Akademii Marynarki Wojennej powstała w maju 2016 roku. Celem stowarzyszenia zrzeszającego około 30 osób jest m.in. wspieranie działań na rzecz obronności państwa, szkolenia proobronnego i wychowania patriotycznego. Stowarzyszenie prowadzi też szkolenia wojskowe cywilnych studentów AMW.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ppor. Agnieszka Pytko/ 12 BZ, arch. 15 SBWD

dodaj komentarz

komentarze


Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
 
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Raki strzelały na Bałkanach
Sosnkowski przywrócony
Lotem przeciw bolszewikom
Groty i VIS-y dla armii
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Wypadek saperów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gavia na Atlantyku
Wojskowe szkolenie dla studentów
Rozpoczynamy nową erę
Zmarł trzeci z rannych saperów
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Wsparcie dla saperów
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Niezwyciężeni znowu trenują
Iranian Chess Game
Nowy wiceminister w MON
Wyjątkowa operacja minerów
Wabik z WAT-u
Bożeny do modyfikacji
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Kolejne Raki dla wojska
Jani, cudem ocalony
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Thin Blue Line
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Osa na patrole
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Snajper walczy także z wiatrem
Życie po zdjęciu munduru
W drodze po zwycięstwo
Rescue Like You Would in a War
68W znaczy ratownik
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
„Albatros” już na wodzie
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
68W Means Lifesaver
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Fort zagłady
Trening medyczny przed misją
Klasy wojskowe po nowemu
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Na strzelnicy w szczytnym celu
Cienka niebieska linia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO