moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W Sejmie dyskutowano o losach i dziedzictwie żołnierzy wyklętych

Członkowie podziemia antykomunistycznego swoją walką, toczoną mimo braku realnej szansy na powodzenie, przypominają losy powstańców styczniowych i tak jak oni są wspaniałymi wzorami dla młodego pokolenia – mówili uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sejmie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


– Żołnierze wyklęci walczyli w imię naczelnych wartości stanowiących podstawę moralną narodu, takich jak honor, wolność i godność – mówił Marek Kuchciński, marszałek Sejmu podczas konferencji „Podziemna Armia powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych”. Odbyła się ona w Sejmie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marszałek dodał, że żołnierze niezłomni wyżej niż własne życie postawili patriotyzm oraz umiłowanie ojczyzny i dlatego dziś stali się wzorami dla młodego pokolenia.

Obrady zorganizowały: Parlamentarny Zespól Tradycji Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Parlamentarny Zespół Miłośników Historii oraz Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania Żołnierzy Wyklętych.

Niezłomni jak powstańcy styczniowi

– Oddajemy honory kombatantom Armii Krajowej i innych formacji podziemnych, którzy toczyli heroiczną walkę o wolną Polskę – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obrad. Prezydent podkreślił, że członkowie podziemia antykomunistycznego, którzy toczyli walkę mimo braku realnej szansy na jej powodzenie, przypominają losy powstańców styczniowych. – Oni też byli obrońcami wolnej Rzeczpospolitej – stwierdził Andrzej Duda.

Do młodego pokolenia nawiązał też Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. – To, że dziś podziemna armia powróciła do świadomości młodych ludzi i widzą w niej źródło wartości, to prawdziwe zwycięstwo żołnierzy niezłomnych – stwierdził Kasprzyk.

Natomiast prof. Wojciech Fałkowski, wiceszef MON zaznaczył, że po latach hańby, zapomnienia i lekceważenia państwo polskie przypomina wreszcie o wyklętych i ich dokonaniach. – Ten element historii musi być przywrócony do powszechnej świadomości, bo Polska chce na tej pamięci budować swoją przyszłość – podkreślił wiceminister. Dodał też, że niezłomni stanowią wzór właściwych postaw i czynów dla współczesnego wojska. – Nasza armia musi sięgać do epopei wyklętych jako do części swojej chwalebnej historii – mówił prof. Fałkowski.

Narodzona w stalinowskim więzieniu

Gośćmi spotkania byli żołnierze wyklęci na czele z gen. bryg. Janem Podhorskim „Zygzakiem”, żołnierzem Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. – Polska wolność jest znaczona grobami. Walczyliśmy, bo chcieliśmy własnego, niepodległego kraju – mówił generał. Oficer był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a w czasach stalinowskich za działalność w konspiracyjnej Młodzieży Wszechpolskiej został skazany na siedem lat więzienia.

Natomiast mjr Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi opowiadała o sytuacji polskich kombatantów w tym kraju. – Nasze stowarzyszenia nie jest uznawane przez władze, a my nie możemy liczyć na żadną pomoc, ale mimo to działamy – podkreśliła mjr Sebastianowicz. „Różyczka” była żołnierzem AK oraz członkiem Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, za co została w 1951 roku zesłana na pięć lat na Syberię.

O losie dzieci niezłomnych mówiła natomiast Magdalena Zarzycka-Redwan, prezes Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych. – Byliśmy prześladowani, uznawani za wrogów kraju, spychani na margines, dlatego cieszymy się, że dziś nie musimy już milczeć – zaznaczyła Zarzycka-Redwan. Jej rodziców Stefanię i Władysława UB aresztowało w 1949 roku za udzielanie schronienia żołnierzom WiN. Matka urodziła dziewczynkę w więzieniu i po porodzie zmarła. Dziecko kilka lat spędziło w sierocińcach, skąd zabrał ją dopiero ojciec, którego wypuszczono z więzienia w 1956 roku.

Pamięć i historia

Część konferencji poświęcono działaniom młodych osób upamiętniających żołnierzy wyklętych. Jedną z nich jest Marta Gołąbek, która zaprezentowała działający od niedawna portal podziemnaarmiapowraca.pl. Powstał on z inicjatywy senatora Jana Żaryna i poświęcony jest wyklętym oraz wydarzeniom z nimi związanym.

Z kolei Ilona Lewandowska, dziennikarka „Kuriera Wileńskiego”, opowiadała o poszukiwaniach rodzin 32 żołnierzy AK zamordowanych w wileńskim więzieniu i pochowanych w bezimiennej mogile na terenie dzielnicy Tuskolanum. W czasie prac archeologicznych prowadzonych od 1994 roku odkryto tam szczątki 724 ofiar reżimu sowieckiego. – Teraz szukamy rodzin AK-owców, aby możliwa była identyfikacja ich szczątków – mówiła dziennikarka.

– Niezłomność postawy żołnierzy wyklętych jest dla nas wskazówką, jak mamy postępować – stwierdził hm Michał Markowicz, komendant Chorągwi Harcerzy Ziemi Opolskiej ZHR. – Cały czas też pamiętamy, że to dzięki nim odziedziczyliśmy wolną Polskę – dodał harcerz.

AD

autor zdjęć: Kancelaria Sejmu, Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
 
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rivalry on Closed Sea
Szukamy następcy Herculesa
Przysięga śląskich terytorialsów
Wozy amunicyjne do Raków
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Piknik ze smakiem
Sprawdzają Brutusa
Wędrówka dla Dwóch Serc
Brunatno-czerwona zmowa
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Cienka niebieska linia
High Confidence Operations
Amerykańska przyszłość WZL
Od sojusznika do kata
Czarny odchodzi do cywila
Irańskie szachy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Jedna misja, jeden zespół
Preselekcja u komandosów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Najpierw czekanie, potem pośpiech
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Zielonka dla Patriotów
Najpierw „Sonda”, później promocja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Wojsko wróciło do Lublina
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Strzelać nauczyłem się sam
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Rozpoczynamy nową erę
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wojna wywiadów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Śladami Pierwszej Pancernej
A Wave of Alliances
Wielofunkcyjny scyzoryk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Bohaterowie jadą na wakacje
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Desant z transportowca-giganta
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Przez krew zdobyty Śląsk
A Torn Subcontinent
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Spełniliśmy swój obowiązek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO