moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Patrioty z polskimi podzespołami

Bydgoska firma Teldat otrzymała od amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon kolejny kontrakt na dostawę wojskowych routerów. Urządzenia umożliwiające budowę sieciocentrycznej łączności będą wykorzystane podczas modernizacji amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot, którymi dysponuje 13 państw.

Amerykański koncern Raytheon to jedna z największych firm zbrojeniowych na świecie. Oferuje szeroką gamę produktów, od specjalistycznego oprogramowania do walki z cyberatakami po lotnicze bomby i radary, jednak najbardziej znany jest z produkcji różnego typu rakiet. Flagowym produktem Raytheona jest system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, który trafił do uzbrojenia aż 13 armii na świecie.

Polski rząd chce kupić Patrioty w ramach programu „Wisła”, który zakłada wyposażenie naszych sił powietrznych w zestawy rakietowe średniego zasięgu. W ubiegłym roku nasz kraj wysłał do rządu Stanów Zjednoczonych tzw. Letter of Request, czyli zapytanie ofertowe. Polskie władze uzależniają jednak zdobycie wartego kilkadziesiąt miliardów złotych kontraktu od zaangażowania producenta we współpracę z polskim przemysłem. Zainteresowany lukratywnym zleceniem Raytheon nawiązał już kontakty biznesowe z kilkudziesięcioma polskimi firmami. Wśród tych, z którymi współpracuje najbliżej, jest bydgoska spółka Teldat. Od dwudziestu lat dostarcza ona polskiej armii zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne związane z systemem Jaśmin, umożliwiły one m.in. budowę interoperacyjnych sieci łączności i dowodzenia w Afganistanie i Iraku.

W 2014 roku Raytheon zlecił Teldatowi opracowanie nowoczesnych wojskowych routerów działających w technologii IPv6, które mają być częścią sieciocentrycznego systemu łączności zmodernizowanych zestawów Patriot. Jak wyjaśnia prezes Teldatu Henryk Kruszyński, polska firma, aby zdobyć to zlecenie musiała przejść trwający cztery lata audyt. Ale – jak podkreśla – było warto. – Nasi inżynierowie stanęli na wysokości zadania i stworzyli światowej klasy produkt, którego jakość odpowiada najwyższym standardom wymaganym od tego typu wyrobów o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego – mówi Kruszyński. Jednocześnie dodaje: – Współpraca z firmą Raytheon pozwoliła nam dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła drogę do rynków eksportowych 13 użytkowników systemu Patriot.

Kilka dni temu Teldat i Raytheon poinformowały, że bydgoska spółka otrzymała kolejny (już trzeci po umowie z 2015 i 2016 roku) kontrakt na dostawę routerów do modernizowanych Patriotów. Obie strony nie ujawniają jednak ani jego wartości, ani liczby urządzeń, które ma zbudować polska firma.

Przetarg w sprawie zestawów rakietowych średniego zasięgu MON ogłosiło cztery lata temu. W 2015 roku kierownictwo resortu poinformowało, że najlepszą propozycję złożyła właśnie firma Raytheon i to od niej, w ramach umowy międzyrządowej, kupimy broń do zwalczania wrogich samolotów i rakiet balistycznych. Niedawno MON jednak zdecydowało, że mimo negocjacji z Raytheonem, zaprosi do rozmów również koncern MEADS, który oferuje inne rozwiązanie.

Zestawy średniego zasięgu Wisła to pierwszy z trzech podsystemów tzw. Tarczy Polski, które zamierza kupić MON. Wisła będzie się składała się z sześciu baterii zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które mają zwalczać cele w odległości do 100 kilometrów, m.in. pociski balistyczne.

Amerykańskie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot weszły do służby w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Są używane w armiach m.in. USA, Niemiec, Holandii, Grecji i Hiszpanii.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~znawca
1487403120
kolejny dobry materiał - gratulacje !!!
9F-13-51-24

USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
 
Śmierć gorsza niż wszystkie
Podróż w ciemność
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Strażnicy polskiego nieba
Inwestycja w żołnierzy
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
The Power of Infrastructure
Wyższe stawki dla niezawodowych
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Podejrzane manewry na Bałtyku
Drukowanie dronów
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
NATO przechodzi do działania
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Wypadek Rosomaka
Święto sportów walki w Warendorfie
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Świat F-35
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Bezpieczniejsza Europa
Ratownik w akcji
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Rakiety dla polskich FA-50
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Pionierski dron
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Planowano zamach na Zełenskiego
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Pancerny kot w polskim wojsku
Policjanci w koszarach WOT
Nowa dostawa Homarów-K
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
„Różycki” zwodowany
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Specjalsi pod nowym dowództwem
Ewakuacja Polaków z Izraela
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Flyer, zdobywca przestworzy
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GROM’s DNA
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Kajakami po medale
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Musimy być szybsi niż zagrożenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO