moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
MON o badaniach naukowych na rzecz obronności

Prawie 8,5 miliona złotych przekazał MON na granty dla sześciu polskich naukowców, którzy postanowili wrócić z zagranicy i w kraju kontynuować karierę zawodową. Badacze biorą udział w programie „Kościuszko”. O tym, jak ministerstwo wspiera pracujące dla wojska ośrodki naukowe, mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony wiceszef MON prof. Wojciech Fałkowski.

– Nasze programy mają wprowadzić nowego ducha do wojskowych uczelni i instytutów naukowych, otwierając je jednocześnie na kontakty międzynarodowe – przekonywał w Sejmie prof. Wojciech Fałkowski. Wiceszef MON przedstawił posłom informację na temat czterech priorytetowych programów naukowych, których celem jest podniesienie poziomu badań wojskowych ośrodków. Chodzi o programy: „Kościuszko”, „Katedry ad hoc”, „Nobliści” oraz „Młodzi naukowcy”. Ich realizacja rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku.

W ramach programu „Katedry ad hoc” do Polski zostali zaproszeni wybitni naukowcy z zagranicy. – To krótkie, kilkudniowe lub kilkutygodniowe wizyty, które składają się na łańcuch spotkań dydaktyczno-badawczych – mówił wiceminister Fałkowski. W tym roku w wojskowych placówkach pojawi się aż 32 uczonych. Ich pobyt jest finansowany przez resort obrony.

Program „Kościuszko” ma natomiast zachęcić do powrotu polskich badaczy, którzy wyjechali z kraju, by podjąć pracę w zagranicznych placówkach naukowych. Ci, którzy przejdą kwalifikację podpisują z MON kontrakt. Badacz zobowiązuje się, że będzie pracował w polskich, wojskowych ośrodkach naukowych przez 36 miesięcy, w zamian dostaje środki finansowe, które są wyrównaniem jego zagranicznych wynagrodzeń. Otrzymuje też grant na badania oraz stworzenie zespołu badawczego. Do tej pory wpłynęło 11 wniosków, ale przyznano jedynie 6 grantów na kwotę 8,5 miliona złotych. – Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, podniesiemy tę kwotę, ponieważ traktujemy realizację programu jako inwestycję – zapewniał prof. Fałkowski. Zdaniem resortu obrony, tego typu programy podniosą prestiż wojskowych uczelni i instytutów badawczych. Co z kolei wpłynie pozytywnie na rozwój technologiczny wojska.

„Nobliści” to z kolei program, w ramach którego z wizytą do Polski mają przyjeżdżać uczeni laureaci tej prestiżowej nagrody oraz naukowcy, którzy – jak stwierdził wiceminister – „ocierają się o Nobla”. Zadanie nie jest łatwe. – Od 2000 roku mieliśmy tylko dwie krótkie wizyty naukowców, którzy dostali nagrodę Nobla – zauważył prof. Fałkowski. W tym roku odbędą się trzy wizyty noblistów (lekarz, fizyk i biolog), którzy będą gośćmi wojskowych placówek naukowych. Spędzą oni w Polsce około tygodnia. – Poprowadzą wykłady i zajęcia z pracownikami placówek naukowych – zapowiedział wiceszef MON. Wśród zaproszonych znaleźli się Robert Gallo, amerykański lekarz, wirusolog, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1, członek zespołu, który rozpoznał wirusa HIV; Shuji Nakamura, japoński fizyk, który dołączył do grona laureatów Nobla w 2014 roku dzięki wynalezieniu wydajnej diody emitującej niebieskie światło oraz Amerykanin – Andrew Schally, biochemik, który 40 lat temu zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

„Młodzi naukowcy” to program skierowany do naukowców, którzy nie skończyli jeszcze 35 lat. Na realizację tego projektu MON wydał 27 milionów złotych, za które przyznano 9 grantów. – Kwota obejmuje nagrodę dla laureatów oraz pieniądze na tworzenie zespołów – wyjaśnił prof. Fałkowski.

Wiceszef MON zapowiedział rozpoczęcie jeszcze jednego programu, przeznaczonego wyłącznie do wojskowych lekarzy. Szczegółów jednak nie podał.

Podczas spotkania z posłami wiceminister, który w resorcie odpowiada m.in. za szkolnictwo wojskowe zauważył, że jest zbyt mało podchorążych kończących wojskowe szkoły wyższe. Dlatego – jak zapewniał – liczba studentów zostanie zwiększona. W ciągu trzech lat ma ich być o połowę więcej niż obecnie. W tym roku na wojskowych kierunkach studiować ma około 3300 osób. A w 2018 roku 4 000. Zmniejszyć ma się natomiast liczba studentów cywilnych. – Będą oni mile widziani, ale musimy pamiętać o proporcjach. Student cywilny, który wybierze wojskową szkołę wyższą będzie musiał akceptować rygor, ceremoniał i ducha wojskowego. Musi zgadzać się na przykład na obowiązkowe wykłady z historii Polski czy pewną formę przysposobienia obronnego – zaznaczał wiceminister.

Jako przykład zmiany polityki dotyczącej kształcenia studentów na wojskowych uczelniach podał Akademię Sztuki Wojennej, dawniej Akademię Obrony Narodowej. – To ma być szkoła elitarna, dla wyższych oficerów sztabowych, tych którzy będą ubiegać się o najwyższe stanowiska w armii. Studenci cywilni powinni uzupełniać uczelnię, ale powinni stanowić niewielki odsetek – przekonywał wiceminister.

Joanna Tańska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~PiotrLenarczykAnonim
1495167900
Brałem udział w wojskowych badaniach - nie dzięki, już lepiej pouczyć się języka, przynajmniej nie dokłada się do superdochodowego przedsięwzięcia. PCA z projektu MON: kasa podzielona, poszukajta murzynów żeby zrobili, co naobiecywaliśmy.
5D-E7-5F-3F

Umowa na Feniksy
 
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pamięć o tragedii
Nowy wiceminister w MON
Rozpoczynamy nową erę
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game
Stalin czekał i kalkulował
Oko na Europę
W Indiach mieli swój drugi dom
Z maratonu programowania do wojska
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Klasy wojskowe po nowemu
Agresja sowieckiego kolosa
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polscy weterani i książę Harry
„Górale” zdobywają miasto
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Selekcja w pigułce
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Wojsko wraca do Łomży
Śląskie sceny z życia
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Chorwacki test polskich kadetów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polska nie pozostanie osamotniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Cienka niebieska linia
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Dead to the World
Samochód do desantowania
Polscy nurkowie na Islandii
GROM Challenge
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi na wysokościach
Modernizacja Sokołów
Thin Blue Line
Nowa misja i nowy sprzęt
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Modernizacja starów 266
Walka i dyplomacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO