moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rakietowy sojusz PGZ i MBDA

Polska Grupa Zbrojeniowa i europejski koncern obronny MBDA chcą współpracować przy projektach dotyczących systemów rakietowych. Chodzi między innymi o kooperację przy realizacji programu „Narew”, czyli obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Dziś przedstawiciele polskiego holdingu oraz koncernu MBDA podpisały porozumienie w tej sprawie.

Dzisiaj w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej szef narodowego holdingu obronnego Arkadiusz Siwko i jego zastępca Maciej Lew-Mirski oraz Paul Stanley, wiceprezes MBDA i Jean Luc Lamothe, dyrektor MBDA ds. eksportu, podpisali umowę o strategicznej współpracy pomiędzy PGZ a MBDA. Zgodnie z porozumieniem, jeśli polska armia wybierze w programie „Narew” rozwiązania oferowane przez koncern MBDA, czyli rakiety MICA VL, to część produkcji koncernu zostanie przeniesiona do firm należących do PGZ.

Współpraca koncernów ma dotyczyć również systemów rakietowych produkowanych na potrzeby wojsk lądowych (systemy przeciwpancerne), marynarki wojennej (zestawy przeciwlotnicze oraz przeciwokrętowe), a także sił powietrznych (rakiety powietrze-ziemia, powietrze-powietrze i powietrze-woda).

– Musimy podejmować działania, które rozbudowują nasze kompetencje przez cały czas, niezależnie od trwającego procesu modernizacji i zamówień z nim związanych. Musimy już dzisiaj być przygotowani na oczekiwania, które mogą nastąpić w kolejnych latach – mówił prezes Arkadiusz Siwko. Dodał, że PGZ podpisuje podobne porozumienia ze wszystkimi liczącymi się koncernami zbrojeniowymi w Europie. – Nigdy, i to jest nasza stała strategia, nie wiążemy się tylko z jednym partnerem. Wiążemy się z tymi partnerami, którzy w danym momencie posiadają najwyższy stopień zaawansowania technologicznego i, co ważne, gwarantują polskiemu przemysłowi udział w realizacji wszystkich produktów na odpowiednio satysfakcjonującym poziomie – podkreślał prezes PGZ.

Francusko-brytyjsko-niemiecko-włoski koncern zbrojeniowy MBDA to obecnie jeden z czołowych producentów systemów rakietowych na świecie. Firma, której udziałowcami są największe holdingi zbrojeniowe w Europie – Airbus Group (posiada 37,5% akcji), BAE System (37,5% akcji) oraz Leonardo (25% akcji), zatrudnia ponad 10 tys. pracowników. Jej przychody w ubiegłym roku przekroczyły 3 mld euro. Koncern MBDA jest jedną z nielicznych firm na świecie, która produkuje systemy rakietowe dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych – wojsk lądowych, marynarki wojennej oraz sił powietrznych. W ubiegłym roku holding zdobył wart prawie 200 mln funtów kontrakt na dostawę pocisków klasy powietrze-powietrze AIM-132 ASRAAM dla brytyjskich samolotów F-35.

Międzynarodowy koncern chciałby również dostarczać swoje produkty polskiej armii. Firma zaoferowała siłom zbrojnym RP m.in. system rakietowy Aster 30 jako broń zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Wisła. Po wyborze przez naszą armię rozwiązań amerykańskich (ostateczny wybór ma zostać dokonany pomiędzy produktem MEADS albo Raytheona) europejski holding zabiega, aby to jej system rakietowy MICA VL tworzył Narew, czyli system przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego (25 km) zasięgu.

Polska Grupa Zbrojeniowa powstała w 2013 roku. W jej skład wchodzi 60 państwowych spółek. Roczne przychody polskiego holdingu kształtują się na poziomie 5 mld zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Na jakich zasadach powrót do armii?
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Trening z koktajlami Mołotowa
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Sukces Trumpa czy Kima?
Francja inwestuje w obronność
Kierunek – wschodnia flanka
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Legenda polskiej partyzantki
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Porady z paragrafem
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
LOT Szkoły Orląt
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Eurosatory – osobiste wymogi
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Wojskowi judocy na tatami
Puma i Kuguar na Mazurach
Z ziemi widzą więcej niż piloci
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Ustawa degradacyjna przyjęta przez rząd
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
Wyjątkowa misja
Eurosatory 2018 zakończone
Polskie Bryzy nad Afryką
IPN szuka szczątków polskich żołnierzy na Litwie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
Załoga Bergepanzera w akcji
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Patrioty bronią nieba na „Saber Strike”
Scenariusze dla Tygrysów
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Polityka fałszywego uśmiechu
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
GROM, jak rodziła się legenda
Starcie pancernych plutonów
Polskie skrzydła w Afryce
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Bliski Wschód – definicja chaosu
Nowy inspektor marynarki wojennej
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO