moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy „pierwszy żołnierz” RP

Przed Panem bardzo odpowiedzialna misja – mówił prezydent Andrzej Duda wręczając akt mianowania nowemu szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Gen. broni Leszek Surawski zastąpił na stanowisku gen. Mieczysława Gocuła. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


– W wojsku trwa proces modernizacji, jesteśmy w trakcie układania nowej struktury kierowania i dowodzenia. Po wprowadzeniu reformy systemu dowodzenia, chciałbym aby rola szefa sztabu była silniejsza niż do tej pory. Będziemy nad tą kwestią wspólnie pracowali – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał, że poza kontynuowaniem misji zapewnienia Polsce bezpieczeństwa, czyli wzmacniania wschodniej flanki, do obowiązków szefa sztabu należy też praca dyplomatyczna i reprezentowanie interesów Polski w wojskowych strukturach międzynarodowych. – Wierzę, że Pan generał dobrze się z tego zadania wywiąże – mówił prezydent.

Generał broni Leszek Surawski zapewniał, że zdaje sobie sprawę z wagi wyzwań, które przed nim stoją. – Wiele rzeczy zapewne się zmieni, bo wojsko zmienia się cały czas. Ale na pewno nie zmieni się moja wiara, honor i miłość do ojczyzny – mówił gen. Surawski. – Na pewno wspólnie z generałami, którzy stoją dziś za mną, z tak doborową, kadrą uniesiemy wszystkie zadania, jakie będą przed nami postawione.Kim jest nowy szef SGWP? W 1984 roku skończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Potem służył m.in. w Bartoszycach, Legionowie i Siedlcach. W 2004 roku został skierowany do służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku na stanowisku zastępcy szefa sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej, otrzymał awans na generała brygady i został dowódcą 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Dwa lata później rozpoczął służbę w Sztabie Generalnym WP jako szef Zarządu Planowania Operacyjnego. W 2012 otrzymał awans na generała dywizji, po czym objął dowodzenie 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną. Trzy lata później został inspektorem wojsk lądowych oraz otrzymał trzecią gwiazdkę generalską. Następnie wyznaczono go na pierwszego zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Gen. Surawski ukończył studia podyplomowe na kilku kierunkach, uzyskał także stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie – nauki o obronności, w specjalności – dowodzenie.

W Pałacu Prezydenckim uroczyście pożegnano ustępującego gen. Mieczysława Gocuła, który szefem Sztabu Generalnego WP był od 2013 roku. W maju 2016 roku generał rozpoczął drugą kadencję na tym stanowisku. – Chcę serdecznie podziękować za wierną służbę Rzeczypospolitej. Panie generale to były ważne i trudne lata, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa Polski i naszego regionu Europy – mówił prezydent Duda. – W trakcie Pana służby doszło do ważnych wydarzeń, które to bezpieczeństwo wzmocniły, a w których pan generał, jako szef Sztabu miał bez wątpienia swój udział. Myślę tu o decyzjach podjętych w trakcie szczytu NATO w Warszawie i w Newport – dodawał prezydent.Ceremonia przekazania obowiązków odbyła się na dziedzińcu Sztabu Generalnego. Minister obrony Antoni Macierewicz zwracając się do ustępującego generała Gocuła podkreślał, że wypełnił on tak jak trzeba wszystkie zadania, które przed nim stały. – Przekazuje Pan swoją misję w godne ręce. Witam Pana generała Surawskiego jako szefa Sztabu Generalnego WP, który będzie miał ten przywilej, ale i wielkie wyzwanie, by uczynić sztab tym, czym zawsze powinien być dla polskiej armii: kuźnią myśli i kuźnią czynu, decyzji, które później będą realizowane przez całe wojsko – podkreślił minister obrony.

Sztab Generalny to najstarsza instytucja Wojska Polskiego, a jednocześnie główny organ planowania operacyjnego i dowodzenia, powstała 25 października 1918 r., a pierwszym jej szefem został gen. Tadeusz Rozwadowski. Gdy w 2013 roku wprowadzono reformę systemu kierowania i dowodzenia armią, zmieniła się rola Sztabu. Wcześniej jego szef dowodził i kierował siłami zbrojnymi w czasie pokoju w imieniu ministra obrony.

Teraz część kompetencji szefa SGWP przejęli dowódcy: generalny i operacyjny, a Sztab stał się organem doradczym i planistycznym. Instytucja zajmuje się planowaniem strategicznym użycia sił zbrojnych i opracowywaniem wieloletnich programów ich rozwoju, jest też organem doradczym m.in. dla ministra obrony. W myśl reformy, którą zapowiada minister Antoni Macierewicz, rola sztabu będzie większa, a „pierwszym żołnierzem” w wojsku zostanie szef Sztabu Generalnego WP.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz, ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze


Chciałem walczyć z Niemcami
 
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nauka zimowego pływania
Rywalizacja strzelców wyborowych
Palmiry – miejsce kaźni
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Double Eagle po nowemu
Arsenał Iranu
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Stulatka hydrografia
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Darłowo czeka na śmigłowce
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Ważka bliżej
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Krwawe walki o Monte Cassino
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Security Game
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
Śmierć bohatera
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Militaria na Zamku Królewskim
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Własne interesy Europy
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
USA nie zacznie wojny z Iranem
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Bolko” w służbie
Iran uderza w USA
They Train Together, They Fight Together
Pretorianie na Mazurach
Klasy wojskowe po nowemu
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Symulatory strzelań Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
JWK z odznaką pamiątkową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO