moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najpierw musztra. Proobronni walczą o paszporty

Stu członków organizacji proobronnych oraz uczniów klas mundurowych rozpoczęło cykl szkoleń przygotowanych przez MON. Podczas pierwszych zajęć ćwiczyli musztrę. – Jesteście łącznikiem, który przywraca wojsko narodowi – mówił do uczestników minister obrony Antoni Macierewicz. Ci, którzy ukończą szkolenia dostaną paszport umożliwiający współpracę z wojskiem.


– Rozpoczynamy nowy rok szkolenia tak, abyście byli gotowi do podjęcia służby w oddziałach obrony terytorialnej kraju, ale przede wszystkim, abyście byli zdolni do współdziałania z wojskiem – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas inauguracji zajęć w ramach programu „Paszport”. Minister podkreślał, że ci, którzy stawili się na szkoleniu, są bardzo dobrze przygotowani do tego typu działań, bo od lat ćwiczą działania proobronne. – To dzięki nim do programu PiS został dopisany program obrony terytorialnej. Oni w przyszłości będą stanowili fundament WOT – mówił Macierewicz. – Armia zawodowa nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, który znajduje się w takiej sytuacji geopolitycznej jak Polska – podkreślał szef MON.

Inauguracja roku szkoleniowego organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych odbyła się w Warszawie w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Na zajęcia stawiło się około 100 osób. Jak podkreślał Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON, które zorganizowało szkolenie, na ćwiczenia stawili się sami ochotnicy. Utworzone podczas szkolenia komponenty składały się z przedstawicieli różnych organizacji. Wszystko po to, aby ich członkowie nauczyli się współdziałania. Wśród nich byli przedstawiciele między innymi Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Legii Akademickiej, Gwardii Narodowej oraz Stowarzyszenia FIA. – Podczas tego szkolenia reprezentuje nas 12 osób – mówił Mariusz Sybilski, wiceprezes FIA. – To oni później przekażą zdobytą wiedzę pozostałym członkom naszej organizacji – podkreślał.

Zanim uczestnicy szkolenia przystąpili do ćwiczeń otrzymali „Vademecum Strzelca” przygotowane przez Biuro do spraw Proobronnych. – To będzie podstawowy podręcznik dla klas mundurowych i członków organizacji proobronnych – wyjaśnił Waldemar Zubek. – Będą się szkolili z łączności, medycyny pola walki oraz logistyki – mówił. Vademecum zawiera także informacje na temat Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podstawowe definicje wojskowe, opisy sprzętu, a także zagadnienia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, nawigacji, terenoznawstwa, oraz psychologii.

Podczas pierwszych z 12 zajęć proobronni uczyli się musztry i regulaminów. Kolejne zajęcia będą poświęcone łączności i odbędą się Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, następne – o tematyce chemicznej – w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Potem uczestnicy rozpoczną bardziej zaawansowane ćwiczenia. Program obejmuje zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy, taktyką, terenoznawstwem, rozpoznaniem, ochroną obiektów i strzelaniem. Ostatnim etapem szkolenia będzie egzamin. Wszystkie osoby, które go zdadzą, otrzymają paszport, czyli zaświadczenie potwierdzające, że zdobyte umiejętności umożliwiają im współpracę z Wojskiem Polskim.

Do przygotowanego przez MON „Programu ewaluacji komponentów organizacji proobronnych” mogła zgłosić się każda organizacja pozarządowa o charakterze proobronnym, która jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Magdalena Miernicka , Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
 
Śmierć bohatera
Nauka zimowego pływania
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Własne interesy Europy
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Darłowo czeka na śmigłowce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Pretorianie na Mazurach
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
JWK z odznaką pamiątkową
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Symulatory strzelań Rosomaków
Palmiry – miejsce kaźni
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Stulatka hydrografia
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chciałem walczyć z Niemcami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Obradowała Rada Gabinetowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ważka bliżej
Iran uderza w USA
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Klasy wojskowe po nowemu
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Militaria na Zamku Królewskim
„Bolko” w służbie
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Security Game
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Arsenał Iranu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO