moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kalendarium 2016: styczeń – marzec

Pentagon zapowiada ulokowanie brygady pancernej US Army na wschodniej flance NATO, rząd znosi 12-letni limit służby szeregowych, polsko-litewsko-ukraińska brygada rozpoczyna działalność, rosną pensje żołnierzy – to najważniejsze wydarzenia pierwszego kwartału mijającego 2016 roku.

STYCZEŃ 2016

Baza bezzałogowców

Działalność rozpoczęła 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych. – W Mirosławcu tworzy się historia. Tu będą najnowsze systemy uzbrojenia, które zamierzamy wprowadzić do sił zbrojnych – mówił gen. broni Mirosław Różański, ówczesny dowódca generalny, podczas oficjalnego rozpoczęcia działalności jednostki.

fot. Dariusz Gorajski

12 Baza wyposażona jest w bezzałogowce klasy mini, ale przygotowuje się do przyjęcia nowocześniejszego sprzętu rozpoznawczego, a w przyszłości także uderzeniowego. Jednostką dowodzi płk dypl. pil. Łukasz Andrzejewski-Popow.


Grupa V4

Wyszehradzka Grupa Bojowa rozpoczęła półroczny dyżur w Unii Europejskiej. W razie kryzysu była gotowa prowadzić operacje w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. W skład Grupy weszło niemal 4 tys. żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Polska wystawiła do dyżuru najwięcej wojskowych.

fot. arch. 12 BZ

– Moi żołnierze przygotowani są do działania zarówno w Afryce, jak i w strefie podbiegunowej – zapewniał gen. bryg. Dariusz Górniak, dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina.


Nowy rektor WSOWL

Płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka został nowym rektorem-komendantem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Jego priorytetem jest przekształcenie WSOWL w Akademię Wojsk Lądowych.

fot. st. chor. sztab. Marek Kańtoch

– Będziemy wzorować się na doświadczeniach Uniwersytetu Harvarda i Instytutu Technologicznego w Massachusetts. Chciałbym nawiązać współpracę także z Akademią Wojskową Stanów Zjednoczonych w West Point – mówił nowy komendant WSOWL.


Wielonarodowa Brygada z Lublina

Działalność rozpoczęła polsko-litewsko-ukraińska brygada. Zgodnie z zapowiedziami MON, jednostka ma w przyszłości liczyć 4 tys. żołnierzy. Pełną gotowość bojową osiągnie w 2017 roku. Brygadę tworzą trzy bataliony narodowe i oddział specjalny. Kwatera główna LITPOLUKRBRIG jest w Lublinie, natomiast pododdziały z Litwy, Polski i Ukrainy pozostają na terenie swoich jednostek.

fot. mjr Robert Siemaszko / CO MON

Głównym zadaniem wielonarodowej brygady ma być utrzymanie międzynarodowego pokoju, udział w zagranicznych operacjach stabilizacyjnych organizowanych przez Unię Europejską, NATO i ONZ, zacieśnianie regionalnej współpracy wojskowej, a także pomoc Ukrainie w reformowaniu sił zbrojnych.


Korzystne zmiany w wojskowych wynagrodzeniach

Kwota 300 zł wypłacana żołnierzom w ramach dodatku stażowego została włączona do wynagrodzenia zasadniczego. Dzięki temu wzrosły inne świadczenia wypłacane żołnierzom, naliczane od podstawy pensji, np. nagrody i zapomogi. – Poprawa warunków finansowych żołnierzy była jedną z moich pierwszych decyzji, które podjąłem rozpoczynając kadencję – mówił „Polsce Zbrojnej” minister Antoni Macierewicz.


LUTY

Mundury dla niezłomnych

Minister obrony narodowej zdecydował o wprowadzeniu mundurów honorowych dla żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski po 1944 roku. – Podjąłem tę decyzję, abyście nie tylko mogli z dumą ten mundur nosić, ale by każdy polski żołnierz oddawał wam honory i cześć, bo na to zasłużyliście swoją walką, przelaną krwią i determinacją – mówił Antoni Macierewicz.

fot. mjr Robert Siemaszko / CO MON

Mundur honorowy żołnierzy wyklętych jest wzorowany na przedwojennym mundurze oficerskim. Na jego rękawach będą umieszczone znaki wyróżniające daną formację.


Nowe granatniki

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę 200 sztuk rewolwerowych 40-milimetrowych granatników RPG-40 dla żołnierzy wojsk lądowych. Dwuletni kontrakt z Zakładami Mechanicznymi Tarnów wart jest prawie 9 mln zł.

fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów

Nowa broń waży ok. 6 kg i może wystrzelić sześć 40-milimetrowych granatów w ciągu kilkudziesięciu sekund. Zasięg RPG-40 waha się od 400 do 800 metrów w zależności od użytego rodzaju amunicji.


Nowa komisja do zbadania katastrofy smoleńskiej

Minister Antoni Macierewicz podpisał rozporządzenie umożliwiające wznowienie badań dotyczących katastrofy rządowego Tu-154 z 10 kwietnia 2010 roku. Przyczyny tragedii bada podkomisja, na czele której stanął dr inż. Wacław Berczyński.

fot. Jarosław Wiśniewski

Rozporządzenie MON dotyczy organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Przewiduje ono, że ministerstwo będzie mogło wznowić badanie wypadku lub incydentu lotniczego w sytuacji, gdy zostaną ujawnione „nowe okoliczności” lub dowody mogące mieć istotny wpływ na wyjaśnienie przyczyn zdarzenia.


Spotkanie ministrów obrony NATO

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów obrony Sojuszu. – Dziś NATO stawia czoła ogromnym zagrożeniom: niepokój na Ukrainie, trudna sytuacja na południu, a także rozprzestrzenianie się terroryzmu i największy kryzys migracyjny od czasów II wojny światowej – mówił Jens Stoltenberg, szef NATO.

fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Najważniejsze ustalenia obrad dotyczyły zwiększenia rotacyjnej obecności żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO, większej liczby wojskowych ćwiczeń, inwestycji infrastrukturalnych.


MARZEC

Program MON do walki z korupcją

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało profilaktyczny program przeciwdziałania korupcji na lata 2016–2019. To pierwszy tak kompleksowy plan kierowany do żołnierzy i pracowników cywilnych. Program został opracowany przez Oddział Profilaktyki Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej oraz Biuro ds. Procedur Antykorupcyjnych MON. W armii szczególnie zagrożona korupcją jest działalność dotycząca zamówień sprzętu i wyposażenia o znacznej wartości, inwestycji budowlanych, usług ochrony i zaopatrywania jednostek na przykład w żywność.


Buzdygany 2015

Redakcja „Polski Zbrojnej” po raz kolejny przyznała Buzdygany osobom zasłużonym dla Wojska Polskiego.

fot. Jarosław Wiśniewski

Laureatami zostali: dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. bryg. (obecnie gen. dyw.) prof. Grzegorz Gielerak, zastępca komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Andrzej Woltmann, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów „Gałus”, kierownik Zespołu Rozpoznania i Dowodzenia w Instytucie Dowodzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych ppłk Andrzej Demkowicz, oficer CIMIC (współpraca cywilno-wojskowa), który wielokrotnie uczestniczył w misjach zagranicznych, mjr Marcin Matczak, pilot F-16 ppłk Paweł Marcinkowski. Nagrodę Buzdygana Internautów, otrzymał dziennikarz Interia.pl Sławomir Zagórski.


Muzeum Polaków Ratujących Żydów

W Markowej na Podkarpaciu uroczyście otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. – Polska, a także sprawiedliwość dziejowa takiego pomnika potrzebowała – mówił w wystąpieniu prezydent Andrzej Duda. Dodał, że Polacy ratujący Żydów są takimi samymi bohaterami jak ci, którzy z bronią w ręku walczyli o niepodległość kraju.


Ulmowie podczas II wojny światowej udzielali schronienia Żydom, za co cała rodzina – w tym sześcioro dzieci – została w 1944 roku rozstrzelana.


Szeregowi dłużej w służbie

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę likwidującą ograniczenie służby kontraktowej do 12 lat. Dzięki nowym przepisom szeregowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1 stycznia 2013 roku, mogą pozostać w armii dłużej i uzyskać po 15 latach minimalne uprawnienia emerytalne. Ci z kolei, którzy trafili do wojska po 1 stycznia 2013 roku, takie uprawnienia nabędą po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat. Nowelizacja umożliwiła także żołnierzom rezerwy, którzy zostali zwolnieni przed upływem 12 lat służby, ponowne ubieganie się o powołanie do armii.

fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

W sumie na likwidacji przepisu zyskało ponad 30 tysięcy żołnierzy. – Te zmiany są po to, aby z doświadczenia, wiedzy i pracy żołnierzy, armia nadal mogła korzystać, aby nie zostawali oni na bruku, gdy są w pełni aktywni – mówił minister Antoni Macierewicz w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.


Nowi generałowie w Wojsku Polskim

Pułkownik Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, otrzymali na wniosek szefa MON nominacje generalskie.

fot. BBN

Oficerowie odebrali awans z rąk prezydenta Andrzeja Dudy podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Nowa polityka historyczna MON

Minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział rozpoczęcie kampanii „Polskie drogi do niepodległości”. Jej celem jest promocja wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem faktów, o których do tej pory nie mówiono.

fot. Maciej Nędzyński/CO MON

Kampania ma być realizowana w latach 2016-2020. Przez ten czas będą przypominane ważne wydarzenia historyczne, a do programu nauczania w szkołach oficerskich i podoficerskich zostanie wprowadzony przedmiot historia Polski. – Przyszedł czas, by mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego – mówił szef MON.


US Army na wschodniej flance

Pentagon zapowiedział, że w 2017 roku na wschodniej flance NATO ulokowana zostanie nowoczesna brygada pancerna US Army. 4,5 tys. żołnierzy oraz kilkaset sztuk ciężkiego sprzętu będzie stacjonować na terenie siedmiu państw – Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Polski. – To demonstracja naszych działań, aby uspokoić natowskich sojuszników w obliczu agresywnej polityki Rosji w Europie Wschodniej – mówił gen. Philip Mark Breedlove, naczelny dowódca Sił Sojuszniczych w Europie.


Zamachy w Brukseli

Terroryści zaatakowali w stolicy Belgii. Zamachowcy zdetonowali ładunki na lotnisku Zaventem oraz w metrze. Doszło do sześciu wybuchów. Zginęły co najmniej 34 osoby, a około 200 zostało rannych, w tym trzech Polaków. W Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego.

Jutro kolejna część kalendarium mijającego 2016 roku.

Paulina Glińska, Magdalena Kowalska-Sendek

dodaj komentarz

komentarze


Los Polski naszym losem
 
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Terytorialsi za oceanem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Klasy wojskowe po nowemu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostre strzelanie artylerzystów
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wrocław czeka na Amerykanów
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Defense Without Politics
Klucz do dobrych relacji
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
The Army Enters the Frame
Nowe maszyny w LAW
Nowe laboratorium WAT
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Leopardy na Podkarpaciu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pierwszy poległy pilot Września ’39
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Z archiwum „Szarego”
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kto zostawia ślady w sieci
Kontenery dla Wisły
Paczki dla kresowiaków
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Unwanted Treaty
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Razem się szkolą, razem walczą
Volhynian Lion Hearts
Trudna droga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Gorące obrady NATO w Londynie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO