moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko inwestuje w Bydgoszczy

Właśnie ruszyła budowa nowego obiektu warsztatowo-magazynowego oraz remont dwóch starych budynków dla 3 Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy. Z kolei na terenie Centrum Szkolenia Sił Połączonych powstają polowe stanowisko dowodzenia i magazyn. W najbliższych latach Polska wraz z Sojuszem zainwestują prawie 50 mln zł w wojskową infrastrukturę w mieście nad Brdą.

W bydgoskim garnizonie ulokowano większość instytucji i jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego obecnych w naszym kraju: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO (3 NSB), Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Jednostkę Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units – NFIU). Łącznie to kilkuset oficerów ze wszystkich państw NATO i z krajów współpracujących z paktem, np. w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, jak Szwecja czy Ukraina.

Żołnierze Sojuszu korzystają z różnej infrastruktury. Najnowocześniejszym kompleksem dysponuje bydgoskie JFTC – wybudowano go w 2009 roku za ponad 200 mln zł. Budynki szkoleniowe Centrum umożliwiają zbudowanie, na potrzeby ćwiczeń, sieci dowodzenia o NATO-wskiej klauzuli secret. Znajduje się w nich aż 500 stanowisk, większą liczbą nie dysponuje żaden inny NATO-wski ośrodek szkoleniowy. Rocznie w Bydgoszczy trenuje więc prawie 4000 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

Równie nowoczesny budynek mają Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO. Obie instytucje wiosną tego roku przeniosły się do koszarowca przy ulicy Szubińskiej, wyremontowanego i dostosowanego do restrykcyjnych NATO-wskich wymogów bezpieczeństwa.

W najgorszych warunkach pracuje 3 Batalion Łączności NATO, który obecnie stacjonuje w byłych budynkach sił powietrznych. Kilka lat temu zostały one jedynie odświeżone: ocieplono je, odmalowano, wymieniono okna i stolarkę wewnętrzną. Dla jednostki dysponującej nowoczesnym sprzętem łączności to nieco za mało. Szczególnie uciążliwy jest brak infrastruktury warsztatowo-magazynowej, w której można byłoby przechowywać specjalistyczne wozy, naprawiać je oraz serwisować. Jednak już wkrótce to się zmieni. – Dwa budynki przy ulicy Szubińskiej, z których obecnie korzystamy, zostaną przebudowane, a obok nich powstanie zupełnie nowy obiekt garażowo-techniczny z pomieszczeniami magazynowymi – wyjaśnia major Paweł Szymański z 3 NSB.

Koszt inwestycji to ponad 43 mln zł, a obejmuje on również zmianę układu drogowego, budowę ogrodzenia i biura przepustek. Pieniądze te wyłoży polski rząd oraz NATO. Zgodnie z harmonogramem prac wykonawca ma oddać obiekt do użytku w połowie 2019 roku (za 31 miesięcy).

Modernizacja kompleksu koszarowego, z którego korzystają łącznościowcy, to nie jedyna inwestycja Sojuszu w wojskową infrastrukturę w Bydgoszczy. Kilka tygodni temu ruszyła również rozbudowa JFTC. Centrum wybuduje polowe stanowisko dowodzenia oraz niewielki magazyn, a znajdą się one na placu obecnie wykorzystywanym jako ogromny parking wewnętrzny. Powstający mobilny sztab wyposażony zostanie w końcówki najważniejszych NATO-wskich sieci łączności i dowodzenia. – Dzięki temu sztaby przyjeżdżające do nas na ćwiczenia będą mogły rozwinąć własne stanowiska dowódcze i szkolić się z użyciem systemów oraz sprzętu, których używają na co dzień – mówi ppłk Goran Pijetlovic, rzecznik prasowy JFTC. Polowe stanowisko dowodzenia, które kosztować będzie kilka milionów złotych, ma zostać oddane do użytku w przyszłym roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Selekcja w pigułce
 
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Umowa na Feniksy
Wojsko wraca do Łomży
W Indiach mieli swój drugi dom
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Thin Blue Line
Polscy weterani i książę Harry
GROM Challenge
„Górale” zdobywają miasto
Agresja sowieckiego kolosa
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Irańskie szachy
Polscy nurkowie na Islandii
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Z maratonu programowania do wojska
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Śląskie sceny z życia
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Sprawdzają Brutusa
Dead to the World
Iranian Chess Game
Modernizacja starów 266
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Głos (z) płonącej Warszawy
Jedna misja, jeden zespół
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Chorwacki test polskich kadetów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
A Torn Subcontinent
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Walka i dyplomacja
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Stalin czekał i kalkulował
Pamięć o tragedii
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Nowy wiceminister w MON
Debiuty MSPO: Mistrz misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO