moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Safety Forum Szczecin”

Program budowy nowych okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej pomoże rozwinąć przemysł stoczniowy – to wniosek z debaty, która odbyła się w Szczecinie. – Do końca 2017 roku MON wybierze dostawcę nowych jednostek podwodnych i nawodnych – zapewniał Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas dyskusji poświęconej wyzwaniom przemysłu stoczniowego.

Niemiecka jednostka typu 212A.

Tematem trzeciego w tym roku spotkania w cyklu „Safety Forum Szczecin” był „Polski Przemysł Stoczniowy – Technologiczne i Organizacyjne Wyzwania”. Dyskusję zdominował problem zakupu nowoczesnych okrętów dla marynarki wojennej.

Co dla marynarki wojennej?

REKLAMA

– Jeszcze 5-6 lat potrwa budowa pierwszego okrętu podwodnego, a „Miecznika” i „Czapli” około czterech – mówił Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W ramach programu „Miecznik” mają powstać trzy jednostki obrony wybrzeża, natomiast „Czapla” dotyczy zakupu trzech okrętów patrolowych. Zakup trzech nowoczesnych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym (nieatomowym) zakłada program „Orka”. Sprawa staje się coraz pilniejsza, ponieważ jeszcze w tym roku pierwszy z czterech ponad 50-letnich okrętów typu Kobben ma zostać wycofany ze służby.

Procedura zakupu nowych jednostek już trwa. Choć przetargi jeszcze formalnie nie ruszyły, MON przeprowadził już tzw. dialog techniczny, znani są też potencjalni wykonawcy. Do projektu „Orka” zgłosiły się trzy firmy. Niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems proponuje Polsce okręty typu 212A lub 214 wykorzystywane przez wiele armii na świecie. Francuski DCNS oferuje jednostkę typu Scorpene, a szwedzki Saab – typu A26, której pierwszy egzemplarz dopiero powstaje na zamówienie rządu Szwecji.

W „Safety Forum” w Szczecinie wzięli udział przedstawiciele dwóch z trzech koncernów oferujących naszej armii okręty podwodne.

Okręt typu Scorpene chilijskiej marynarki wojennej. 

Wyścig o miliardy

Francuski DCNS reprezentował Janusz Przyklang, dyrektor tego koncernu w Polsce. – Budowa pierwszego z trzech okrętów dla Polski może się odbyć we Francji, gdzie jednocześnie polscy pracownicy stoczni i inżynierowie przejdą szkolenie – mówił Przyklang. – Dwa kolejne okręty powstałyby już w Polsce. To da tysiąc miejsc pracy przy budowie i 300 miejsc przy eksploatacji jednostek – zapewniał. – Jeśli DCNS zdobędzie kontrakt, partnerem w jego realizacji będą stocznie Polskiej Grupy Zbrojeniowej – dodawał Przyklang.

Scorpene to średniej wielkości okręt podwodny. Zamówiły go marynarki wojenne Brazylii, Malezji, Chile i Indii. Francuzi proponują wyposażyć jednostkę w rakiety manewrujące i system AIP, czyli napęd niezależny od powietrza.

Swoją ofertę przedstawiali także starający się o zamówienie Niemcy. – Wszystkie trzy okręty dla Marynarki Wojennej RP mogą powstać w Polsce – deklarował Janusz Drelichowski, prezes zarządu IMS Griffin, oficjalnego przedstawiciela niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems. TKMS proponuje Polsce okręty typu 212 lub 214 o napędzie AIP niezależnym od powietrza. – W stoczni HDW w Kilonii polscy pracownicy mogliby szkolić się w budowaniu tych okrętów na jednostkach, które właśnie powstają dla innego zamawiającego. W ten sposób zdobyliby doświadczenie, by budować w Polsce – zapowiadał Drelichowski.

Okręt typu A26 szwedzkiego Saaba.

TKMS zadeklarował, że większość prac, poza produkcją elementów tzw. kadłuba mocnego, można przeprowadzić w polskich stoczniach. Holding zapewnia, że polskie stocznie będą mogły produkować w przyszłości podzespoły okrętów nie tylko dla Polski, ale także dla innych kontrahentów ThyssenKrupp Marine Systems. Stocznia w Szczecinie miałaby np. wytwarzać części do okrętów sprzedawanych przez TKMS za granicę. Niemiecki rząd – by wesprzeć ofertę TKMS – zadeklarował, że jest gotów przekazać w leasing polskiej armii dwie jednostki typu 212A, dopóki nie kupi ona nowych okrętów.

212A to jednostki – jak podkreśla producent – zaprojektowane specjalnie do działań na Bałtyku, choć sprawdzają się także na wodach oceanicznych. Mają napęd typu AIP działający na zasadzie ogniw paliwowych. W okręty podwodne TKMS wyposażone są marynarki m.in. Niemiec, Grecji, Włoch, Portugalii, a także Korei Południowej czy Izraela.

Poseł Michał Jach zapewnia, że do końca 2017 roku MON wybierze dostawcę. – Kluczowe w ocenie ofert będzie jak największe zaangażowanie polskiego przemysłu w budowę nowych jednostek – podkreśla Jach. – Musimy osiągnąć skok technologiczny i organizacyjny polskiego przemysłu zbrojeniowego – dodaje poseł.

Zakup trzech okrętów w ramach programu „Orka” będzie kosztować ok. 7-8 mld zł.

Marcin Górka

autor zdjęć: comcam.pl, Saab Group, DCNS Group

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1482436020
,,ja ,,dobrze pisze...niestety nas nie stac nawet na obiekty sportowe MONu dla emerytow tego resortu zabrali nam prawo do korzystania i trzymania sprawnosci fizycznej ,...stop ,,kiepskim ,,
AC-8F-9B-8C
~Luke
1482413280
A26 i Scorpene kture moga byc wyposażone w rakiety manewrujące czago Polska chce i potrzebuje. A Niemiecki 212A albo 214 nie moga i niemcy nie proponuja tego. Polska bedzie musiala wybrac miedzy A26 i Scorpene bo te dwie jednostki podwyszaja dzialania bojow Polski i bespieczenstwo Polski! Ja jestem personalnie za A26 bo to jest nowy produkt ktury bedziw mial wszytko now i nikt na swiecie jeszcze nie zna odglosu jaki bedzie produkowal podwoda i ta cisza jest przewaga dla Polski na baltyku i swiecie!
89-B5-6E-3D
~ja
1482408180
Niemiecka propozycja odpada z uwagi że Niemcy były zawsze naszym wrogiem. Francuska propozycja odpada bo Francuzi nigdy nie przekażą choćby części technologii swoich produktów. Pozostaje szwedzki Saab – typu A26 bo to okręty trudno wykrywalne i ze Szwedami można się najlepiej dogadać. Chcieli nam sprzedaż samoloty Gripen na bardzo dobrych warunkach. Wybraliśmy F 16 na złych warunkach.
05-7E-F4-E7

Wyjątkowy Vis
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
War Starts on Thursday
Opłatek u kombatantów
Polska zaangażuje się w misję ONZ w Libanie
Pancerniacy na symulowanym polu walki
Testament geopolityczny prezydenta
Klątwa czarnego złota
Cel – bezpieczna Europa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Playing the World
Ocalejemy tylko razem
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Nowe Bieliki dla polskich pilotów
Rząd za kluczowymi zmianami
Our efforts passed muster
W Brukseli o bezpieczeństwie
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
WOT szuka zaginionego
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Lekkie moździerze dla wojska
Świąteczna paczka dla powstańca
Bojowe wyzwania dla lotników
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Nothing Can Stop Our Tanks
Wyślij paczkę do PKW
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Centrum w zawieszeniu
Ważka. Drugie podejście
Przetrwać na wrogim terenie
Stępka pod „Albatrosa”
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
„Projekt Wojownik”: przystanek Kraków
Projekt Afgan w Zabrzu
Zmiany w ustawie o weteranach
Droga do WOT-u przez Internet
Not Without My Sister
Curse of the Black Gold
Powstańcy warszawscy dostali ponad 290 tys. kartek z życzeniami
Wojna zaczyna się w czwartek
Kawalerzyści na górskich trasach
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Polska Casa nad Irakiem
Centrum Szkolenia WOT stawia na mobilność
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
„Remontowcy” wrócili do szczecińskiej dywizji
Okręty NATO w polskich portach
Jakie zmiany w kształceniu podoficerów?
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO