moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Safety Forum Szczecin”

Program budowy nowych okrętów dla polskiej Marynarki Wojennej pomoże rozwinąć przemysł stoczniowy – to wniosek z debaty, która odbyła się w Szczecinie. – Do końca 2017 roku MON wybierze dostawcę nowych jednostek podwodnych i nawodnych – zapewniał Michał Jach, szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podczas dyskusji poświęconej wyzwaniom przemysłu stoczniowego.

Niemiecka jednostka typu 212A.

Tematem trzeciego w tym roku spotkania w cyklu „Safety Forum Szczecin” był „Polski Przemysł Stoczniowy – Technologiczne i Organizacyjne Wyzwania”. Dyskusję zdominował problem zakupu nowoczesnych okrętów dla marynarki wojennej.

Co dla marynarki wojennej?

– Jeszcze 5-6 lat potrwa budowa pierwszego okrętu podwodnego, a „Miecznika” i „Czapli” około czterech – mówił Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. W ramach programu „Miecznik” mają powstać trzy jednostki obrony wybrzeża, natomiast „Czapla” dotyczy zakupu trzech okrętów patrolowych. Zakup trzech nowoczesnych okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym (nieatomowym) zakłada program „Orka”. Sprawa staje się coraz pilniejsza, ponieważ jeszcze w tym roku pierwszy z czterech ponad 50-letnich okrętów typu Kobben ma zostać wycofany ze służby.

Procedura zakupu nowych jednostek już trwa. Choć przetargi jeszcze formalnie nie ruszyły, MON przeprowadził już tzw. dialog techniczny, znani są też potencjalni wykonawcy. Do projektu „Orka” zgłosiły się trzy firmy. Niemiecki koncern ThyssenKrupp Marine Systems proponuje Polsce okręty typu 212A lub 214 wykorzystywane przez wiele armii na świecie. Francuski DCNS oferuje jednostkę typu Scorpene, a szwedzki Saab – typu A26, której pierwszy egzemplarz dopiero powstaje na zamówienie rządu Szwecji.

W „Safety Forum” w Szczecinie wzięli udział przedstawiciele dwóch z trzech koncernów oferujących naszej armii okręty podwodne.

Okręt typu Scorpene chilijskiej marynarki wojennej. 

Wyścig o miliardy

Francuski DCNS reprezentował Janusz Przyklang, dyrektor tego koncernu w Polsce. – Budowa pierwszego z trzech okrętów dla Polski może się odbyć we Francji, gdzie jednocześnie polscy pracownicy stoczni i inżynierowie przejdą szkolenie – mówił Przyklang. – Dwa kolejne okręty powstałyby już w Polsce. To da tysiąc miejsc pracy przy budowie i 300 miejsc przy eksploatacji jednostek – zapewniał. – Jeśli DCNS zdobędzie kontrakt, partnerem w jego realizacji będą stocznie Polskiej Grupy Zbrojeniowej – dodawał Przyklang.

Scorpene to średniej wielkości okręt podwodny. Zamówiły go marynarki wojenne Brazylii, Malezji, Chile i Indii. Francuzi proponują wyposażyć jednostkę w rakiety manewrujące i system AIP, czyli napęd niezależny od powietrza.

Swoją ofertę przedstawiali także starający się o zamówienie Niemcy. – Wszystkie trzy okręty dla Marynarki Wojennej RP mogą powstać w Polsce – deklarował Janusz Drelichowski, prezes zarządu IMS Griffin, oficjalnego przedstawiciela niemieckiego koncernu ThyssenKrupp Marine Systems. TKMS proponuje Polsce okręty typu 212 lub 214 o napędzie AIP niezależnym od powietrza. – W stoczni HDW w Kilonii polscy pracownicy mogliby szkolić się w budowaniu tych okrętów na jednostkach, które właśnie powstają dla innego zamawiającego. W ten sposób zdobyliby doświadczenie, by budować w Polsce – zapowiadał Drelichowski.

Okręt typu A26 szwedzkiego Saaba.

TKMS zadeklarował, że większość prac, poza produkcją elementów tzw. kadłuba mocnego, można przeprowadzić w polskich stoczniach. Holding zapewnia, że polskie stocznie będą mogły produkować w przyszłości podzespoły okrętów nie tylko dla Polski, ale także dla innych kontrahentów ThyssenKrupp Marine Systems. Stocznia w Szczecinie miałaby np. wytwarzać części do okrętów sprzedawanych przez TKMS za granicę. Niemiecki rząd – by wesprzeć ofertę TKMS – zadeklarował, że jest gotów przekazać w leasing polskiej armii dwie jednostki typu 212A, dopóki nie kupi ona nowych okrętów.

212A to jednostki – jak podkreśla producent – zaprojektowane specjalnie do działań na Bałtyku, choć sprawdzają się także na wodach oceanicznych. Mają napęd typu AIP działający na zasadzie ogniw paliwowych. W okręty podwodne TKMS wyposażone są marynarki m.in. Niemiec, Grecji, Włoch, Portugalii, a także Korei Południowej czy Izraela.

Poseł Michał Jach zapewnia, że do końca 2017 roku MON wybierze dostawcę. – Kluczowe w ocenie ofert będzie jak największe zaangażowanie polskiego przemysłu w budowę nowych jednostek – podkreśla Jach. – Musimy osiągnąć skok technologiczny i organizacyjny polskiego przemysłu zbrojeniowego – dodaje poseł.

Zakup trzech okrętów w ramach programu „Orka” będzie kosztować ok. 7-8 mld zł.

Marcin Górka

autor zdjęć: comcam.pl, Saab Group, DCNS Group

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1482436020
,,ja ,,dobrze pisze...niestety nas nie stac nawet na obiekty sportowe MONu dla emerytow tego resortu zabrali nam prawo do korzystania i trzymania sprawnosci fizycznej ,...stop ,,kiepskim ,,
AC-8F-9B-8C
~Luke
1482413280
A26 i Scorpene kture moga byc wyposażone w rakiety manewrujące czago Polska chce i potrzebuje. A Niemiecki 212A albo 214 nie moga i niemcy nie proponuja tego. Polska bedzie musiala wybrac miedzy A26 i Scorpene bo te dwie jednostki podwyszaja dzialania bojow Polski i bespieczenstwo Polski! Ja jestem personalnie za A26 bo to jest nowy produkt ktury bedziw mial wszytko now i nikt na swiecie jeszcze nie zna odglosu jaki bedzie produkowal podwoda i ta cisza jest przewaga dla Polski na baltyku i swiecie!
89-B5-6E-3D
~ja
1482408180
Niemiecka propozycja odpada z uwagi że Niemcy były zawsze naszym wrogiem. Francuska propozycja odpada bo Francuzi nigdy nie przekażą choćby części technologii swoich produktów. Pozostaje szwedzki Saab – typu A26 bo to okręty trudno wykrywalne i ze Szwedami można się najlepiej dogadać. Chcieli nam sprzedaż samoloty Gripen na bardzo dobrych warunkach. Wybraliśmy F 16 na złych warunkach.
05-7E-F4-E7

Więcej pieniędzy dla armii!
Nothing Can Stop Our Tanks
Zmiany w dodatkach służbowych
Wyślij paczkę do PKW
Inspektorat wrócił nad Bałtyk
Chętni na dostawę Mustanga
16–31 października 1918 roku – Polacy tworzą regularną armię
Polska Casa nad Irakiem
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Plut. Krzysztof Polusik
Drugie życie BWR-ów
Kargil – pierwsza wojna nuklearnych mocarstw
Poznaj stuletnie dzieje Sztabu Generalnego
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
The United States of America Have It Their Way
„Patrol ‘18”: atak na lotnisku
„Lalek”, czyli pół życia w konspiracji
Jastrzębie w Albacete
Krwiodawcy nie tylko w mundurach
Our efforts passed muster
Operacja Tannenberg
Prezydent Duda w Białym Domu
Zmiany w ustawie o weteranach
Prezydent w ONZ: wszyscy musimy przestrzegać prawa międzynarodowego
Komitet Wojskowy NATO w Warszawie
Stalowa nowoczesność
Weterani rozpoczęli swoje igrzyska
Minister obrony z wizytą w Łuczniku
Współpraca terytorialsów z pogranicznikami
USA w hołdzie gen. Pułaskiemu
MON sfinansuje budowę szpitala w Legionowie
Kleszcze zamiast BRDM-ów
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Reach for More
Ratownicy – zawsze na służbie
Nowoczesny schron nie tylko dla saperów
Rząd za kluczowymi zmianami
Kpr. Jakub Tynka
Odkryto kolejne miejsce pochówku na Rakowieckiej
Rozbudowa bydgoskiego szpitala wojskowego
Kawalerzyści na górskich trasach
Saperzy na start, czyli łotewskie ćwiczenia „Detonator”
Nowy inspektor sił powietrznych
St. chor. sztab. Marek Stosio
Kpr. Mariusz Mańczak
Afgańska zmiana gotowa do misji
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Żołnierze na podium Pucharu Świata w kolarstwie torowym
„Patrol” walczy ze skażeniami
Na macie z mistrzem
Po Bieszczadach dla Berdychowskiego
Broń nie tylko dla mundurowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Razem dla bezpieczeństwa
Minister zaprasza w szeregi armii

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO