moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
932 miliony za Pioruny

Już w przyszłym roku polscy żołnierze otrzymają pierwszą partię najnowszych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Do 2022 roku do naszej armii trafi w sumie 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Umowę na ich dostarczenie, wartą ponad 930 milionów złotych, podpisali dzisiaj przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Kolejny, duży kontrakt na dostawę specjalistycznego uzbrojenia dla Wojska Polskiego zawarto w siedzibie PGZ. W obecności ministra Antoniego Macierewicza umowę podpisali płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, oraz Arkadiusz Siwko, prezes narodowego holdingu obronnego. Za ponad 1300 przeciwlotniczych rakiet Piorun i przeznaczonych do nich 420 zestawów startowych Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 932 miliony złotych.

Podczas uroczystości zawarcia tego lukratywnego kontraktu szef resortu obrony narodowej podkreślał, że nowa broń trafi już w 2017 roku do wyposażenia jednostek operacyjnych i tworzonych obecnie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Antoni Macierewicz mocno podkreślał przy tym defensywny charakter kupowanego uzbrojenia. – To nie jest broń agresywna. To narzędzie będzie służyło wyłącznie do obrony, a nie do ataku – zaznaczył minister. Dodał, że zakup Piorunów za prawie miliard złotych wyczerpie tegoroczny budżet na zakupy modernizujące polską armię. – Po raz pierwszy od wielu, wielu lat ten budżet zostanie do końca zrealizowany i żadna złotówka, którą powierzyli nam obywatele na unowocześnienie armii, nie zostanie zmarnowana – mówił.

Minister obrony poinformował również, że do MON dotarła dzisiaj propozycja rządu amerykańskiego dotycząca kontraktu na zakup rakiet manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER. A w związku z tym nie jest wykluczone, iż umowa ta też zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Antoni Macierewicz nie chciał jednak zdradzić ani jej wartości, ani tego, ile rakiet chcemy kupić. – To wszystko zostanie ujawnione przy podpisywaniu kontraktu – zadeklarował szef resortu.

Następca Gromu

Przeciwlotnicze pociski Piorun pozwalają niszczyć statki powietrzne – samoloty, śmigłowce i drony – oddalone o maksymalnie 6 kilometrów i poruszające się na wysokości nie wyższej niż 4 kilometry. Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry. Są również znacznie skuteczniejsze od niego. – Operator Pioruna dzięki ulepszonemu systemowi celowania nie tylko szybciej zauważa nadlatujący obiekt, ale może również zaprogramować pocisk do niszczenia konkretnego rodzaju statku powietrznego. Widząc śmigłowiec, przełącza rakietę i jej głowicę na sygnaturę wiropłatu. Analogicznie robi, widząc samolot czy też bezzałogowiec – wyjaśnia Waldemar Skowron, prezes Meska.

Prace nad następcami używanych od 1995 roku pocisków Grom rodzimy przemysł rozpoczął w 2010 roku. MON wyłożyło wówczas 100 milionów złotych na program badawczy w tej sprawie, z terminem jego zakończenia do 2014 roku. Inżynierowie z Meska wykonali to zadanie, a przez półtora roku pociski przechodziły wojskowe próby i badania. Zakończyły się sukcesem, dzięki czemu możliwy stał się ich zakup i wprowadzenie do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1482262980
"Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry." ??? Przecież Grom ma zasięg 5,5km i pułap 3,5 km zwalczania celów , a nie zasięg 4km.
BF-B5-B1-1D

Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Nowi szturmani w JW Agat
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Rozdarty subkontynent
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
„Pułaski” wrócił do kraju
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Nowe nakolanniki
Rywalizacja na zamkniętym morzu
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
Sojusze na fali
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Zmiany w przepisach mundurowych
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Ankona – samodzielna polska operacja
Raki dla zawiszaków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
F-35 wylądowały w Powidzu
Gotowi na F-35?
„Dragon’19” od kuchni
Kierunek: Afganistan
Kolejne drony dla WOT-u
Kolejna szabla AFN zdobyta
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Sport nie dzieli, sport łączy
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Tak umierał Wołyń
Wkręceni w skoki
Formowanie 19 Brygady
Moja „bazówka”
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Brytyjska „pamiątka”
Stawiamy na rozwój
Od konfliktu do zgody
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
NATO silniejsze z rezerwistami
Obława pełna białych plam
Desant na czeskich spadochronach
The Chariots of Jihad
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Polsko-francuska szkoła uczuć
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Działalność firm na rzecz obronności
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO