moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
932 miliony za Pioruny

Już w przyszłym roku polscy żołnierze otrzymają pierwszą partię najnowszych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Do 2022 roku do naszej armii trafi w sumie 1300 rakiet oraz 420 zestawów startowych. Umowę na ich dostarczenie, wartą ponad 930 milionów złotych, podpisali dzisiaj przedstawiciele Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Kolejny, duży kontrakt na dostawę specjalistycznego uzbrojenia dla Wojska Polskiego zawarto w siedzibie PGZ. W obecności ministra Antoniego Macierewicza umowę podpisali płk Piotr Imański, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia, oraz Arkadiusz Siwko, prezes narodowego holdingu obronnego. Za ponad 1300 przeciwlotniczych rakiet Piorun i przeznaczonych do nich 420 zestawów startowych Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaci 932 miliony złotych.

Podczas uroczystości zawarcia tego lukratywnego kontraktu szef resortu obrony narodowej podkreślał, że nowa broń trafi już w 2017 roku do wyposażenia jednostek operacyjnych i tworzonych obecnie brygad Wojsk Obrony Terytorialnej. Antoni Macierewicz mocno podkreślał przy tym defensywny charakter kupowanego uzbrojenia. – To nie jest broń agresywna. To narzędzie będzie służyło wyłącznie do obrony, a nie do ataku – zaznaczył minister. Dodał, że zakup Piorunów za prawie miliard złotych wyczerpie tegoroczny budżet na zakupy modernizujące polską armię. – Po raz pierwszy od wielu, wielu lat ten budżet zostanie do końca zrealizowany i żadna złotówka, którą powierzyli nam obywatele na unowocześnienie armii, nie zostanie zmarnowana – mówił.

REKLAMA

Minister obrony poinformował również, że do MON dotarła dzisiaj propozycja rządu amerykańskiego dotycząca kontraktu na zakup rakiet manewrujących dalekiego zasięgu JASSM-ER. A w związku z tym nie jest wykluczone, iż umowa ta też zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Antoni Macierewicz nie chciał jednak zdradzić ani jej wartości, ani tego, ile rakiet chcemy kupić. – To wszystko zostanie ujawnione przy podpisywaniu kontraktu – zadeklarował szef resortu.

Następca Gromu

Przeciwlotnicze pociski Piorun pozwalają niszczyć statki powietrzne – samoloty, śmigłowce i drony – oddalone o maksymalnie 6 kilometrów i poruszające się na wysokości nie wyższej niż 4 kilometry. Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry. Są również znacznie skuteczniejsze od niego. – Operator Pioruna dzięki ulepszonemu systemowi celowania nie tylko szybciej zauważa nadlatujący obiekt, ale może również zaprogramować pocisk do niszczenia konkretnego rodzaju statku powietrznego. Widząc śmigłowiec, przełącza rakietę i jej głowicę na sygnaturę wiropłatu. Analogicznie robi, widząc samolot czy też bezzałogowiec – wyjaśnia Waldemar Skowron, prezes Meska.

Prace nad następcami używanych od 1995 roku pocisków Grom rodzimy przemysł rozpoczął w 2010 roku. MON wyłożyło wówczas 100 milionów złotych na program badawczy w tej sprawie, z terminem jego zakończenia do 2014 roku. Inżynierowie z Meska wykonali to zadanie, a przez półtora roku pociski przechodziły wojskowe próby i badania. Zakończyły się sukcesem, dzięki czemu możliwy stał się ich zakup i wprowadzenie do służby.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~sorbi
1482262980
"Rakiety te dysponują więc większym zasięgiem niż ich poprzednik Grom, którym można atakować cele oddalone o 4 kilometry." ??? Przecież Grom ma zasięg 5,5km i pułap 3,5 km zwalczania celów , a nie zasięg 4km.
BF-B5-B1-1D

Sukcesy sportowców w mundurach
 
Specjalsi świętują
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na zakupy do sklepu AMW
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
NATO walczy z koronawirusem
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zwiadowcy trenują na Mazurach
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
MBDA w walce o „Narew”
Pracowity tydzień flotylli
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Rubiny w walce z epidemią
Amerykanie odmładzają F-16
Obradowała Rada Gabinetowa
Army of Medics
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Patrioty z polskimi przyczepami
Widzieć i nie być widzianym
Przeciwlotnicza Sona
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Podchorążowie za sterami Bielików
Pilot F-16 oślepiony laserem
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Agent w generalskich szlifach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Co z tegorocznym MSPO?
Wojsko przeciw wirusowi
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie
Poszukiwania Magneto
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Gotowi na „Defendera”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowy wiceminister w MON
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Partyzanci rozgromili ubeków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO