moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Escape room, czyli znasz historię, jesteś na dobrej drodze

Drogę do wyjścia z tego pokoju znajdą ci, którzy rozwiążą wszystkie zadania. Wystarczy znać dzieje podziemia niepodległościowego. Escape room, czyli pomieszczenie do gry zespołowej poświęconej żołnierzom wyklętym, tworzy Instytut Pamięci Narodowej. W pokoju zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB, a gracze będą musieli przeprowadzić akcję odbicia więźnia.


– Chcemy przybliżać historię Polski na wiele sposobów, także dzięki inteligentnej rozrywce i nauce przez zabawę – mówi Karol Madaj z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator projektu escape roomu poświęconego żołnierzom wyklętym. Pracownicy IPN sięgnęli po tę formę gry edukacyjnej, aby zainteresować młodzież historią polskiego podziemia. Podczas zabawy typu „escape the room” (uciekaj z pokoju) uczestnicy wchodzą do tajemniczego pomieszczenia, które mogą opuścić dopiero wówczas, gdy rozwiążą szereg zagadek.

Główne zadanie: odbić więźnia

W pokoju, który powstaje w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, gracze na godzinę przeniosą się do Polski II połowy lat 40. i wcielą w żołnierzy niezłomnych stawiających opór sowieckiej okupacji.

Główne zadanie brzmi: odbić więźnia ze stalinowskiego aresztu. Zamknięci w pokoju gracze muszą wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Informacje o żołnierzach wyklętych mogą uzupełniać przechodząc przez kolejne pomieszczenia.

Pokój budowany przez IPN nie tylko będzie wyposażony w eksponaty historyczne, lecz także zostanie w nim wykorzystana nowoczesna technologia odwołująca się do gier komputerowych. W pomieszczeniu zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB. – Znajdą się w nim na przykład drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 roku przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”– mówi koordynator projektu. Inne przedmioty, jak broń czy elementy umundurowania, zostaną wiernie zrekonstruowane.

Prace nad projektem dobiegają już końca. – Mamy gotowy scenariusz gry i zaczynamy ostatni etap realizacji, czyli budowę samego pokoju – mówi Madaj. Jak wyjaśnia, nad technicznym wykonaniem pomieszczenia pracują specjaliści z firmy, która jest pionierem pokoi zagadek na polskim rynku. Wszystko powinno być gotowe do końca roku.

Kto będzie mógł odwiedzić escape room? Gra jest skierowana przede wszystkim do uczniów gimnazjów i liceów. Jednak poziom trudności zagadek będzie dostosowywany do poziomu wiedzy gości. – Podczas pobytu w pokoju uczestnicy będą obserwowani przez animatora. Jeżeli zauważy on, że nie są w stanie wykonać zadania, podsunie im podpowiedzi – wyjaśnia pracownik IPN.

Historia inaczej

Pracownicy IPN podkreślają, że podczas gry uczestnicy poznają realia życia w Polsce czasów stalinowskich, a także zdobędą wiedzę o bohaterach podziemia, oddziałach partyzanckich, ich akcjach i uzbrojeniu. Przed rozpoczęciem zabawy wyświetlany będzie film przybliżający historię żołnierzy wyklętych, a po wyjściu z pokoju pracownicy IPN omówią grę i uzupełnią wiedzę o dziejach tego okresu. – Zależy nam, aby zachęcić młodych ludzi do samodzielnego szukania informacji, sięgania do opracowań naukowych – podkreśla Madaj.

W Polsce działają już pokoje zagadek o tematyce historycznej, jednak powstający projekt jest pierwszym poświęconym żołnierzom wyklętym. Jeżeli formuła się sprawdzi, IPN będzie chciał wybudować w Łodzi centrum edukacyjne z kilkoma takimi pokojami. Ich scenariusze będą dotyczyć m.in. strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i działalności konspiracyjnej drukarni z lat 70.

Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi działalność edukacyjną dla młodzieży. Ucząc historii poprzez zabawę, wydaje np. gry planszowe, m.in.: „Pamięć ’39”, poświęconą kampanii wrześniowej, „7. w obronie Lwowa", dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej, „Awans – zostań marszałkiem Polski”, przybliżającą przedwojenne stopnie wojskowe. A także komiksy, np. cykl „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”.

AD

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Paczki dla kresowiaków
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Los Polski naszym losem
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gotowi na misję
Terytorialsi za oceanem
Gorące obrady NATO w Londynie
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Defense Without Politics
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Trudna droga
Nowe laboratorium WAT
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Sojusznicy przy wigilijnym stole
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Volhynian Lion Hearts
Kontenery dla Wisły
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Razem się szkolą, razem walczą
The Army Enters the Frame
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Nowe maszyny w LAW
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Leopardy na Podkarpaciu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Klucz do dobrych relacji
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Klasy wojskowe po nowemu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kto zostawia ślady w sieci
Ostre strzelanie artylerzystów
Unwanted Treaty
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wrocław czeka na Amerykanów
Z archiwum „Szarego”
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Jak gra dowódca, grają wszyscy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO