moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Escape room, czyli znasz historię, jesteś na dobrej drodze

Drogę do wyjścia z tego pokoju znajdą ci, którzy rozwiążą wszystkie zadania. Wystarczy znać dzieje podziemia niepodległościowego. Escape room, czyli pomieszczenie do gry zespołowej poświęconej żołnierzom wyklętym, tworzy Instytut Pamięci Narodowej. W pokoju zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB, a gracze będą musieli przeprowadzić akcję odbicia więźnia.


– Chcemy przybliżać historię Polski na wiele sposobów, także dzięki inteligentnej rozrywce i nauce przez zabawę – mówi Karol Madaj z Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, koordynator projektu escape roomu poświęconego żołnierzom wyklętym. Pracownicy IPN sięgnęli po tę formę gry edukacyjnej, aby zainteresować młodzież historią polskiego podziemia. Podczas zabawy typu „escape the room” (uciekaj z pokoju) uczestnicy wchodzą do tajemniczego pomieszczenia, które mogą opuścić dopiero wówczas, gdy rozwiążą szereg zagadek.

Główne zadanie: odbić więźnia

W pokoju, który powstaje w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN, gracze na godzinę przeniosą się do Polski II połowy lat 40. i wcielą w żołnierzy niezłomnych stawiających opór sowieckiej okupacji.

Główne zadanie brzmi: odbić więźnia ze stalinowskiego aresztu. Zamknięci w pokoju gracze muszą wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Informacje o żołnierzach wyklętych mogą uzupełniać przechodząc przez kolejne pomieszczenia.

Pokój budowany przez IPN nie tylko będzie wyposażony w eksponaty historyczne, lecz także zostanie w nim wykorzystana nowoczesna technologia odwołująca się do gier komputerowych. W pomieszczeniu zostanie zaaranżowany m.in. areszt UB. – Znajdą się w nim na przykład drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 roku przez oddział Stanisława Łaneckiego „Przelotnego”– mówi koordynator projektu. Inne przedmioty, jak broń czy elementy umundurowania, zostaną wiernie zrekonstruowane.

Prace nad projektem dobiegają już końca. – Mamy gotowy scenariusz gry i zaczynamy ostatni etap realizacji, czyli budowę samego pokoju – mówi Madaj. Jak wyjaśnia, nad technicznym wykonaniem pomieszczenia pracują specjaliści z firmy, która jest pionierem pokoi zagadek na polskim rynku. Wszystko powinno być gotowe do końca roku.

Kto będzie mógł odwiedzić escape room? Gra jest skierowana przede wszystkim do uczniów gimnazjów i liceów. Jednak poziom trudności zagadek będzie dostosowywany do poziomu wiedzy gości. – Podczas pobytu w pokoju uczestnicy będą obserwowani przez animatora. Jeżeli zauważy on, że nie są w stanie wykonać zadania, podsunie im podpowiedzi – wyjaśnia pracownik IPN.

Historia inaczej

Pracownicy IPN podkreślają, że podczas gry uczestnicy poznają realia życia w Polsce czasów stalinowskich, a także zdobędą wiedzę o bohaterach podziemia, oddziałach partyzanckich, ich akcjach i uzbrojeniu. Przed rozpoczęciem zabawy wyświetlany będzie film przybliżający historię żołnierzy wyklętych, a po wyjściu z pokoju pracownicy IPN omówią grę i uzupełnią wiedzę o dziejach tego okresu. – Zależy nam, aby zachęcić młodych ludzi do samodzielnego szukania informacji, sięgania do opracowań naukowych – podkreśla Madaj.

W Polsce działają już pokoje zagadek o tematyce historycznej, jednak powstający projekt jest pierwszym poświęconym żołnierzom wyklętym. Jeżeli formuła się sprawdzi, IPN będzie chciał wybudować w Łodzi centrum edukacyjne z kilkoma takimi pokojami. Ich scenariusze będą dotyczyć m.in. strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku i działalności konspiracyjnej drukarni z lat 70.

Instytut Pamięci Narodowej od lat prowadzi działalność edukacyjną dla młodzieży. Ucząc historii poprzez zabawę, wydaje np. gry planszowe, m.in.: „Pamięć ’39”, poświęconą kampanii wrześniowej, „7. w obronie Lwowa", dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej, „Awans – zostań marszałkiem Polski”, przybliżającą przedwojenne stopnie wojskowe. A także komiksy, np. cykl „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”.

AD

dodaj komentarz

komentarze


Igrzyska dla Polonusów
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Śladami Pierwszej Pancernej
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Wozy amunicyjne do Raków
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Przez krew zdobyty Śląsk
F-35 wylądowały w Powidzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Cienka niebieska linia
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Sprawdzają Brutusa
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
„Pułaski” wrócił do kraju
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zielonka dla Patriotów
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Rozdarty subkontynent
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Warszawa walczy, wracamy
Rivalry on Closed Sea
Śląskie obchody wojskowego święta
Irańskie szachy
A Torn Subcontinent
Piknik ze smakiem
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Wojna wywiadów
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wielofunkcyjny scyzoryk
Czarny odchodzi do cywila
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
A Wave of Alliances

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO