moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czy wybuchnie wojna z Rosją? Pierwszy dzień Warsaw Security Forum

Rosja widzi w podziale NATO swój sukces – ostrzegał gen. Philip M. Breedlove , były dowódca sił Sojuszu w Europie. – Pogódźmy się z myślą, że wojna z Rosją może pewnego dnia wybuchnąć – dorzucił jego dawny zastępca, gen. rez. Richard  Shirreff. O zagrożeniach dla bezpieczeństwa dyskutowano podczas Warsaw Security Forum. Trzydniowa konferencja rozpoczęła się dzisiaj.


Pierwszy dzień WSF 2016 otworzyły panele dyskusyjne poświęcone nowoczesnym technologiom i programom modernizacyjnym realizowanym przez polską armię. Po południu zaś dominowała dyplomacja oraz europejska i światowa geopolityka. A pomiędzy tymi blokami uroczystej inauguracji obrad Warsaw Security Forum dokonali wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Wicepremier, który niedawno stanął na czele superresortu gospodarczego, podkreślał, że Polska i inne państwa regionu mierzą się z trzema rodzajami zagrożeń: zewnętrznymi, cybernetycznymi oraz terrorystycznymi. Aby im sprostać, muszą sporo zainwestować w nowoczesne technologie wojskowe.

Mateusz Morawiecki zaproponował więc, by dokonać umożliwiających te inwestycje zmian w unijnych przepisach. – Musimy się zastanowić, czy nie warto zmienić mechanizmów kryterium konwergencji z Maastricht, paktu o stabilności i paktu związanego z procedurą nadmiernego deficytu, tak żeby wydatki na politykę obronną były ujęte w jakąś inną formułę, były wzięte poza nawias – wyjaśniał minister. Jego zdaniem takie uwolnienie budżetów obronnych z obostrzeń unijnych pozwoliłoby państwom wspólnoty wydawać więcej na zbrojenia.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślał, że choć NATO wykonało ogromną pracę w celu wzmocnienia wschodniej i południowej flanki, to nie ubywa wyzwań, z którymi Sojusz musi się mierzyć. – Mamy problem erozji pewnych fundamentów bezpieczeństwa – ostrzegał Paweł Soloch. – Bardzo niebezpieczne jest podważanie przez Rosję międzynarodowych porozumień dotyczących kontroli nad zbrojeniami – mówił szef BBN.

Zagrożenia płynące z Rosji – nie tylko jej działania w Europie, ale również w Azji i na Bliskim Wschodzie – przywoływano w prawie każdej popołudniowej dyskusji. Mocnych akcentów nie brakowało. – Musimy pozbyć się złudzeń i pogodzić się z myślą, że to co nierealne, czyli wojna z Rosją, może pewnego dnia wybuchnąć – ostrzegał brytyjski generał rezerwy Richard Shirreff, były zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie (SACEUR).

Wtórował mu generał Philip M. Breedlove, który przez ostatnie trzy lata (2013-2016) był głównodowodzącym siłami Sojuszu w Europie. Amerykanin ostrzegał, że Rosja sprzymierzyła się z Turcją i dzięki niej chce doprowadzić do podziału w Sojuszu. – Rosja widzi w podziale NATO swój sukces, a w utrzymaniu jedności Sojuszu swoją porażkę – wyjaśniał niedawny naczelny dowódca SACEUR.

Uczestnicy trzydniowego Warsaw Security Forum zmierzą się jednak nie tylko z pytaniem, czy Rosja to kolos na glinianych nogach. Będą się także zastanawiać nad tym, czy Stany Zjednoczone Ameryki są jedynym supermocarstwem; jakie są wyzwania dla bezpieczeństwa w Europie i rola Unii Europejskiej dla światowego pokoju; czy da się rozsupłać bliskowschodni węzeł gordyjski, a także jakie będą kierunki rozwoju wojskowych technologii?

Fundacja im. Kazimierza Puławskiego, polski think-tank specjalizujący się w polityce zagranicznej, już po raz trzeci zorganizowała w Warszawie konferencję poświęconą zagrożeniom bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej, NATO oraz krajów partnerskich obu tych organizacji. Forum ruszyło dziś i potrwa do 28 października, a uczestniczą w nim przedstawiciele państw europejskich, urzędnicy UE, naukowcy, wojskowi, przemysłowcy oraz specjaliści od spraw międzynarodowych i bezpieczeństwa.

Na tegorocznym Warsaw Security Forum szczególnie widoczna jest reprezentacja Europy Środkowo-Wschodniej. W kilkunastu panelach dyskusyjnych poza wicepremier Ukrainy Ivanną Klympush-Tsintsadze udział wezmą minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Linas Linkevičius oraz wiceszefowie MSZ Rumunii Sebastian Dănuţ Neculăescu i Republiki Czeskiej Ivan Jest, a także byli prezydenci Estonii Toomas Hendrik Ilves i Łotwy Vaira Vike-Freiberga.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Nauka zimowego pływania
 
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Żyj zdrowiej
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Double Eagle po nowemu
For the Right Cause
Arsenał Iranu
Nowy wiceminister w MON
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Szturmani na Lipie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Klasy wojskowe po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Defense Without Politics
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Czerwoni w odwrocie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Krwawe walki o Monte Cassino
Stulatka hydrografia
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
We Are All Darfur
Symulatory strzelań Rosomaków
Centrum dla Viperów w Łodzi?
O Patriotach na WAT
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Podziemna potęga
Własne interesy Europy
Darłowo czeka na śmigłowce
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Rywalizacja strzelców wyborowych
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Rozpoznają skażenie Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO