moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Antoni Macierewicz „Patriotą Roku 2016”

Środowisko związane z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk po raz pierwszy przyznało Nagrodę imienia Kazimierza Odnowiciela. Tytułem Patrioty Roku 2016 wyróżniono ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

– Patriotyzm, patriota, to jedne z największych słów, jakie występują w języku polskim. Czy jest coś piękniejszego od miłości ojczyzny? To nie jest żadne poświęcenie, to nie jest żaden wysiłek, to jest wielki przywilej, o którym marzyłem całe życie. Móc służyć niepodległej Polsce to największe, wymarzone przeze mnie zadanie – dziękował Antoni Macierewicz podczas gali w Operze Krakowskiej. Wręczenie nagrody przyznanej przez środowisko związane z wydawnictwem Biały Kruk odbyło się 22 października w ramach II Dnia Patrioty.

Statuetkę przedstawiającą orła z czasów Księstwa Warszawskiego wręczył Leszek Sosnowski. Założyciel wydawnictwa Biały Kruk wyjaśnił, że ma ona przypominać o chwilach, w którym starano się odbudować Polskę. Szef MON natomiast podkreślił, że ma świadomość wielkiej wagi nagrody przyznawanej z tą intencją. – Nie ma takich niebezpieczeństw i nie ma takich przeszkód, których nie byłoby warto przezwyciężyć, jeżeli służy to ojczyźnie. Jestem przekonany, że dzisiaj od nas wszystkich wymagana jest odwaga, aby myśleć o Polsce jak o wielkim narodzie i państwie, które ma przed sobą wielką misję – powiedział minister. Antoni Macierewicz w swej przemowie dziękował rodzinie i podkreślił, że ważną rolę odegrali w jego życiu także bracia Kaczyńscy – św. pamięci prezydent Lech i prezes PiS, były premier Jarosław – oraz były szef rządu Jan Olszewski.


Film: MON

„Nie dla nagród pełnił służbę Polsce”

Podczas gali mowę pochwalną wygłosił profesor Janusz Kawecki, inżynier, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, publicysta związany m.in. z Radiem Maryja i telewizją Trwam. Przypomniał życiorys Antoniego Macierewicza oraz podkreślił, że obecny szef MON postawę patriotyczną kształtował w sobie od najmłodszych lat. – Przywołam słowa wielkiego polskiego hetmana, który podobno tak zwrócił się do swoich żołnierzy przed ważną bitwą: „ani mnie ust natura formowała z miodu, ani tu oracji trzeba i wywodu, gdzie Bóg, Ojczyzna swoje skarby święte w archiwach piersi waszych konają zamknięte”. Wiem, o kim mówię – stwierdził profesor Kawecki. Przypomniał, że Antoni Macierewicz był przeciwnikiem Okrągłego Stołu, a po 1989 roku pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego oraz szefa Służb Kontrwywiadu Wojskowego w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. – Nie dla nagród laureat pełnił swoją służbę Polsce. Traktował ją i wciąż traktuje jako spłacenie długu wobec ojczyny – zaznaczył profesor Janusz Kawecki.

Kapituła pod przewodnictwem profesora Andrzeja Nowaka – historyka, wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesora Polskiej Akademii Nauk – argumentowała swoją decyzję wieloletnią walką Antoniego Macierewicza o polską niepodległość. Środowisko Białego Kruka podkreśliło jego rolę jako współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników, redaktora niezależnego miesięcznika „Głos” oraz sygnatariusza deklaracji założycielskiej Klubów Służby Niepodległości. Kapituła nawiązała również do działalności Antoniego Macierewicza w Ministerstwie Obrony Narodowej: „zainicjował budowę sił obrony terytorialnej [...], objął ministerialnym nadzorem zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z sukcesem zorganizował szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie, na którym ustalono rozmieszczenie na wschodniej flance NATO wojsk amerykańskich i natowskich. Zapowiedział zwiększenie liczebności Wojska Polskiego do 150 tys. żołnierzy w przyszłym roku”.

– Bohater tego święta w szczególności jeden składnik patriotyzmu reprezentuje najgodniej spośród wszystkich czynnych polityków. Jest nim odwaga, bez której nie ma patriotyzmu ani w tradycyjnym, ani w nowoczesnym pojęciu – podsumował decyzję profesor Andrzej Nowak.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1477307580
GRATULACJE polityka polityka !!!! a emeryci MONu dalej czekaja na zabrane prawa do korzystania z obiektow sportowych tego resortu
24-4C-21-F0

Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Klucz do dobrych relacji
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Błyskawiczna reakcja
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Gotowi na misję
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Artyleryjska interoperacyjność
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Głosuj na wojskowego sportowca roku
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kontenery dla Wisły
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Nowe laboratorium WAT
Szwedzki baypass przed „Orką”
Z archiwum „Szarego”
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Ostre strzelanie artylerzystów
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
The Army Enters the Frame
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Trudna droga
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Leopardy na Podkarpaciu
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Kto zostawia ślady w sieci
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Unwanted Treaty
Defense Without Politics
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Razem się szkolą, razem walczą
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Polska pod kontrolą armii
Paczki dla kresowiaków
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Los Polski naszym losem
Gorące obrady NATO w Londynie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
Amunicja i miny dla armii
Jak Polacy wyzwalali Bredę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO