moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON w Krynicy o zagrożeniach dla Europy

Chciałbym, aby przysposobienie wojskowe pojawiło się w szkołach po reformie szkolnictwa ogólnokształcącego, począwszy od 2018 roku. Warto o tym pomyśleć – powiedział Antoni Macierewicz w czasie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Wraz z szefami obrony państw Europy Środkowo-Wschodniej opowiadał o regionalnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

O trwających rozmowach na temat wprowadzenia przysposobienia wojskowego do szkół minister Antoni Macierewicz poinformował dziennikarzy, odpowiadając na pytania, po dyskusji odbywającej się w ramach Forum Bezpieczeństwa. To jeden z bloków tematycznych krynickiej imprezy. Ministrów państw naszego regionu zaproszono na panel zatytułowany: „Co łączy, a co dzieli? Współpraca państw Europy Środkowej i Wschodniej w dziedzinie bezpieczeństwa”.

Nasz region jest bardziej zjednoczony w sposobie postrzegania zagrożenia niż cała Europa. Jesteśmy czymś więcej niż pojęciem geograficznym. To społeczność, którą łączą podobne wartości i wyzwania, jakim musi sprostać – zgodzili się podczas panelu przedstawiciele środkowoeuropejskich państw, w tym dwaj ministrowie obrony: Polski i Estonii.

W czasie rozmowy pojawił się wątek utworzenia jednej armii europejskiej. Antoni Macierewicz stwierdził jednak, że na razie ważne jest jak najszybsze rozmieszczenie wojsk amerykańskich w ramach stałej rotacyjnej obecności NATO przy polskiej granicy wschodniej. Ma do tego dojść na przełomie roku.

Mocarstwa – zagrożenie

Odpowiadając na panelowe pytanie o relacje krajów Europy Środkowej i Wschodniej, szef resortu podkreślił: „Zbyt wiele nas łączy, a zróżnicowanie tematów i problemów na temat bezpieczeństwa jest zbyt poważne, by zastanawiać się jeszcze nad podziałami”. Jego zdaniem, istnieją trzy kwestie wspólne: kod kulturowy, budowa państwa narodowego oraz doświadczenia okupacji sowieckiej i niemieckiej.

– Łączy nas wspólny background chrześcijański. Nie musi się wyrażać w kulcie religijnym, ale jest zawarty w naszej roli cywilizacyjnej, chrześcijańskim kodzie kulturowym – tłumaczył Antoni Macierewicz. – Drugi element to budowa państwa narodowego, co nie znaczy, że nacjonalistycznego. Chodzi o państwo, w którym większość decyduje o kształcie aparatu państwowego.

Zdaniem ministra, trzecim elementem łączącym kraje Europy Środkowej jest traumatyczne doświadczenie dominacji sowieckiej przez ostatnich kilkadziesiąt lat, a dla wielu narodów także pamięć okupacji niemieckiej. Szef resortu obrony przypomniał przy tym o współdziałaniu radziecko-niemieckim, a zwłaszcza o pakcie Ribbentrop – Mołotow z 1939 roku, w którym ustalono rozbiór terytoriów suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii. Pamięć o tym jest, według ministra, ważna, bo jednym z podstawowych zagrożeń dla naszego regionu jest mocarstwowa polityka Rosji. Przywołał słowa Władimira Putina wypowiedziane podczas uroczystości na Westerplatte, związanych z wybuchem II wojny światowej. Prezydent Rosji w jednym z wywiadów stwierdził, że „ład europejski oparty na fundamencie UE musi zostać zastąpiony porozumieniami Rosja – mocarstwa”. – Nie można traktować Putina jak człowieka nieprzewidywalnego. Odwrotnie: on jest przewidywalny i skuteczny w realizowaniu celów. Jeśli powiedział, że będzie dążył do zniszczenia ładu europejskiego, to będzie to robił – stwierdził Macierewicz.

Niestety, według ministra „pomocne” w realizowaniu tego zamierzenia jest inne zagrożenie: chęć zbudowania przez biurokrację brukselską w UE jednego państwa i negowanie roli chrześcijańskiego kodu kulturowego w Europie. – Takie tendencje mają charter narastający po Brexicie. I przez to mamy trudności z odpowiedzią na zagrożenie rosyjskie – uważa szef resortu obrony. – Zagrożenie upatruję również w fali migracji z Afryki Północnej oraz Środkowego i Dalekiego Wschodu. Powinniśmy odrzucić cywilizację multikulturową, słusznie widząc także zagrożenie terrorystyczne. Źródłem tego wcale nie jest ucieczka migrantów przed wojną, tylko polityka Kremla dążąca do destabilizacji Europy. Łączy nas świadomość, że te wszystkie zagrożenia mogą być odparte tylko wtedy, gdy będziemy działali wspólnie, a nie przekształcając się w jedno państwo – konkludował Antoni Macierewicz.

Coś więcej niż pojęcie geograficzne

– Mamy wokół siebie Europę niemiecką i rosyjską. Europa Środkowa to coś więcej niż pojęcie geograficzne. To coś więcej niż region, to społeczność, która ma przesłanie dla Europy – dodawał Sebastian Huluban, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Rumunii. – Jesteśmy połączeni losem, wartościami. Region jest bardziej zjednoczony w sposobie postrzegania zagrożenia niż cała Europa – tłumaczył. Jego zdaniem, najpoważniejszym zagrożeniem dla Europy jest jej słabość, a metodą na poradzenie sobie z zagrożeniami jest nauczenie się zarządzania swoją sytuacją.

– Wspólnym mianownikiem są wartości, które nas łączą i wyzwania, przed którymi stoimy. Zagrożenia każą nam współpracować coraz skuteczniej. Zgadzamy się w sprawie zagrożeń, chociaż czuję się bardziej skandynawski niż środkowoeuropejski – przyznał Hannes Hanso, minister obrony Estonii. – Czy możemy zaufać Rosji? Niestety nie. Rosja odcięła dwie części suwerennego państwa: najpierw w Gruzji, potem był Krym, Donieck – trwająca agresja. Nie były to odizolowane zdarzenia. Nikt nie chce się stać kolejną ofiarą tego agresywnego zachowania. Zwrócił uwagę na to, że choć każdy kraj ma jakieś interesy gospodarcze z Rosją, to reżim sankcji wobec niej musi być skuteczniejszy i zdecydowany.

Perto Koci, wiceminister obrony narodowej Albanii, dodał do wypowiedzi przedmówców, że ważne jest, by mieszkańcy poszczególnych krajów zrozumieli wagę problemów: – Kraje z północy to, dlaczego ważny jest problem migracji, a Albańczycy powinni poznać powagę interwencji Rosji na Ukrainie.

Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~tramp
1473352320
Mówi się,że nie ma ludzi nie zastąpionych.Przykład Pana Ministra Prof. Macierewicza przeczy tej teorii.Mam dużo wątpliwości,czy kiedyś znajdzie się ktoś drugi(następca) z tej samej półki.
47-AC-92-BC

Nowy wiceminister w MON
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Kolejne kontrakty na Wisłę
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Iran uderza w USA
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Ważka bliżej
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
JWK z odznaką pamiątkową
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Rozpoznają skażenie Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Śmierć bohatera
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
We Are All Darfur
Symulatory strzelań Rosomaków
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
„Bolko” w służbie
Defense Without Politics
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Militaria na Zamku Królewskim
Darłowo czeka na śmigłowce
Polacy najlepsi w Hackathonie
Arsenał Iranu
Wojskowi eksperci o koronawirusie
Własne interesy Europy
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Security Game
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Klasy wojskowe po nowemu
They Train Together, They Fight Together
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Palmiry – miejsce kaźni
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pretorianie na Mazurach
„Defender Europe” – cykl spotkań informacyjnych
Krwawe walki o Monte Cassino
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Polowy „Brave Band”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO