moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg upamiętniający poległego żołnierza

To nie jest zwykły bieg. Trzeba się nie tylko wspinać, wykonać serię pompek czy czołgać się w błocie. Tu można przegrać, gdy nie zna się odpowiedzi na pytanie o historię Polski albo wojska. – Chcemy, żeby to nie był kolejny ekstremalny bieg, tylko by zawodnicy wynieśli z niego coś więcej – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski, organizator Warriors Run.

17 września w Wierchomli Małej odbędzie się już druga edycja biegu poświęconego pamięci sierż. Pawła Ordyńskiego, który zginął w Afganistanie podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił narzeczoną i trzymiesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać. – Jechałem wtedy razem z Pawłem. Był moim dobrym kolegą, dlatego organizuję bieg jego imienia. Choć chcę podkreślić, że cześć należy się każdemu żołnierzowi, który zginął na misji – zaznacza st. kpr. Wiśniewski.

Pierwsza edycja Warriors Run odbyła się 28 maja w Gdańsku. Organizatorzy założyli sobie wtedy, że nad zawodnikami będą czuwać instruktorzy. To ludzie, którzy nadzorują imprezę, stawiają zadania, sprawdzają, czy zostały prawidłowo wykonane. Zadają również pytania związane z historią Polski i jednostkami, z których pochodzą, czyli z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej i z GROM-em (instruktorzy są byłymi żołnierzami tej jednostki specjalnej). – Chcemy, by zawodnicy byli bardziej świadomi tego, w czym biorą udział. Część z nich cieszy się po prostu, że instruktorem będzie były żołnierz GROM-u, ale niech wiedzą też, co to za jednostka, kiedy powstała, kto ją założył – wyjaśnia organizator. Uspokaja jednocześnie, że pytania zostaną wcześniej udostępnione na stronie internetowej Warriors Run i będzie się można do nich przygotować.

Trasa biegu ma około 9,5 km i prowadzi przez malownicze tereny Wierchomli Małej – wsi położonej w Beskidzie Sądeckim. Organizatorzy podzielili ją na dwie części. – Pierwszy etap będzie trudniejszy. Przed zawodnikami jest na przykład 168 schodów. Na szczycie – kilka pytań od instruktora. Nie odpowiedzą? Będą musieli pokonywać schody raz jeszcze – zapowiada st. kpr. Wiśniewski.

Gdy zawodnicy już porządnie się zmęczą, będą na nich czekać strzelnica i zawody na celność. Potem zadania, które wymagają skupienia i koncentracji. Ważne będzie zapamiętywanie szczegółów. Każdy detal ma znaczenie. – Trzeba będzie na przykład ułożyć puzzle. Brzmi jak zabawa, ale dodajmy do tego zmęczenie i wymóg zapamiętania jak największej liczby elementów z ułożonego obrazka, bo instruktorzy zapytają o szczegóły – mówi „Diabeł”. – Jeśli zawodnik nie odpowie, zrobi zadanie raz jeszcze – dodaje.

Druga część trasy będzie zdecydowanie przyjemniejsza. Zawodnicy pobiegną z górki, a wokół będą mieć przepiękne widoki.

Kto może wziąć udział w biegu? – Każdy. Nie trzeba być zawodowcem – zachęca organizator. Ale proponuję zrobić kilkanaście solidnych treningów przed startem, bo choć to zabawa, a nie poważne zawody, nie warto się narażać na kontuzje – mówi.

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak takie treningi zacząć, organizatorzy przygotowali wskazówki. Można je znaleźć na stronie biegu.

Aby wystartować, trzeba wypełnić odpowiedni formularz, który również znajduje się na stronie biegu, a następnie opłacić pakiet startowy (do 15 września można skorzystać ze zniżki). Zawodnicy ruszą 17 września o godzinie 11 sprzed hotelu Wierchomla SKI7SPA Resort.

Ewa Korsak

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
Szukamy następcy Herculesa
High Confidence Operations
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Preselekcja u komandosów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Pułaski” wrócił do kraju
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
Brunatno-czerwona zmowa
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Najpierw „Sonda”, później promocja
Od sojusznika do kata
Przysięga śląskich terytorialsów
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Wielofunkcyjny scyzoryk
A Torn Subcontinent
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Bohaterowie jadą na wakacje
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wędrówka dla Dwóch Serc
Sprawdzają Brutusa
Zielonka dla Patriotów
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Cienka niebieska linia
Desant z transportowca-giganta
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Obrady Rady Unii Europejskiej
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
A Wave of Alliances
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Irańskie szachy
Czarny odchodzi do cywila
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Strzelać nauczyłem się sam
Rivalry on Closed Sea
Przez krew zdobyty Śląsk
Amerykańska przyszłość WZL
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Wojsko wróciło do Lublina
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO