moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg upamiętniający poległego żołnierza

To nie jest zwykły bieg. Trzeba się nie tylko wspinać, wykonać serię pompek czy czołgać się w błocie. Tu można przegrać, gdy nie zna się odpowiedzi na pytanie o historię Polski albo wojska. – Chcemy, żeby to nie był kolejny ekstremalny bieg, tylko by zawodnicy wynieśli z niego coś więcej – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski, organizator Warriors Run.

17 września w Wierchomli Małej odbędzie się już druga edycja biegu poświęconego pamięci sierż. Pawła Ordyńskiego, który zginął w Afganistanie podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił narzeczoną i trzymiesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać. – Jechałem wtedy razem z Pawłem. Był moim dobrym kolegą, dlatego organizuję bieg jego imienia. Choć chcę podkreślić, że cześć należy się każdemu żołnierzowi, który zginął na misji – zaznacza st. kpr. Wiśniewski.

Pierwsza edycja Warriors Run odbyła się 28 maja w Gdańsku. Organizatorzy założyli sobie wtedy, że nad zawodnikami będą czuwać instruktorzy. To ludzie, którzy nadzorują imprezę, stawiają zadania, sprawdzają, czy zostały prawidłowo wykonane. Zadają również pytania związane z historią Polski i jednostkami, z których pochodzą, czyli z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej i z GROM-em (instruktorzy są byłymi żołnierzami tej jednostki specjalnej). – Chcemy, by zawodnicy byli bardziej świadomi tego, w czym biorą udział. Część z nich cieszy się po prostu, że instruktorem będzie były żołnierz GROM-u, ale niech wiedzą też, co to za jednostka, kiedy powstała, kto ją założył – wyjaśnia organizator. Uspokaja jednocześnie, że pytania zostaną wcześniej udostępnione na stronie internetowej Warriors Run i będzie się można do nich przygotować.

Trasa biegu ma około 9,5 km i prowadzi przez malownicze tereny Wierchomli Małej – wsi położonej w Beskidzie Sądeckim. Organizatorzy podzielili ją na dwie części. – Pierwszy etap będzie trudniejszy. Przed zawodnikami jest na przykład 168 schodów. Na szczycie – kilka pytań od instruktora. Nie odpowiedzą? Będą musieli pokonywać schody raz jeszcze – zapowiada st. kpr. Wiśniewski.

Gdy zawodnicy już porządnie się zmęczą, będą na nich czekać strzelnica i zawody na celność. Potem zadania, które wymagają skupienia i koncentracji. Ważne będzie zapamiętywanie szczegółów. Każdy detal ma znaczenie. – Trzeba będzie na przykład ułożyć puzzle. Brzmi jak zabawa, ale dodajmy do tego zmęczenie i wymóg zapamiętania jak największej liczby elementów z ułożonego obrazka, bo instruktorzy zapytają o szczegóły – mówi „Diabeł”. – Jeśli zawodnik nie odpowie, zrobi zadanie raz jeszcze – dodaje.

Druga część trasy będzie zdecydowanie przyjemniejsza. Zawodnicy pobiegną z górki, a wokół będą mieć przepiękne widoki.

Kto może wziąć udział w biegu? – Każdy. Nie trzeba być zawodowcem – zachęca organizator. Ale proponuję zrobić kilkanaście solidnych treningów przed startem, bo choć to zabawa, a nie poważne zawody, nie warto się narażać na kontuzje – mówi.

Dla tych, którzy nie wiedzą, jak takie treningi zacząć, organizatorzy przygotowali wskazówki. Można je znaleźć na stronie biegu.

Aby wystartować, trzeba wypełnić odpowiedni formularz, który również znajduje się na stronie biegu, a następnie opłacić pakiet startowy (do 15 września można skorzystać ze zniżki). Zawodnicy ruszą 17 września o godzinie 11 sprzed hotelu Wierchomla SKI7SPA Resort.

Ewa Korsak

autor zdjęć: materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
 
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Nauka zimowego pływania
Ważka bliżej
We Are All Darfur
Szturmani na Lipie
Double Eagle po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Rozpoznają skażenie Rosomaków
USA nie zacznie wojny z Iranem
For the Right Cause
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Klasy wojskowe po nowemu
Iran uderza w USA
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
They Train Together, They Fight Together
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Czerwoni w odwrocie
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Krwawe walki o Monte Cassino
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Własne interesy Europy
Nowy wiceminister w MON
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Arsenał Iranu
Stulatka hydrografia
Obradowała Rada Gabinetowa
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Żyj zdrowiej
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
O Patriotach na WAT
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Symulatory strzelań Rosomaków
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Chciałem walczyć z Niemcami
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO