moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Air Policing” nad Bułgarią

Dziś dwa amerykańskie myśliwce F-15C i dwa bułgarskie samoloty MiG-29 rozpoczną wspólną misję. Będą patrolować przestrzeń powietrzną Bułgarii, w pobliżu której coraz bardziej aktywne jest rosyjskie lotnictwo. Bułgarskie MON poinformowało niedawno, że w ciągu miesiąca samoloty sił powietrznych Rosji dziesięć razy wtargnęły w przestrzeń nad państwem.

– Rząd przyjął decyzję o wspólnej ochronie naszej przestrzeni powietrznej ze Stanami Zjednoczonymi. Misja potrwa od 9 do 16 września – powiedział kilka dni temu Nikołaj Nenczew, bułgarski minister obrony.

Operacja „Air Policing” będzie podobna do lotów NATO prowadzonych nad Estonią, Litwą i Łotwą. Przez tydzień przestrzeń powietrzną Bułgarii będą patrolować dwa amerykańskie myśliwce F-15C i dwa bułgarskie MiG-i-29. Samoloty będą stacjonować w bazie Graf Ignatiewo. Decyzje dotyczące ich działań podejmować będzie Centrum Połączonych Operacji Powietrznych (Combined Air Operation Center) w hiszpańskiej bazie Torrejon koło Madrytu.

REKLAMA

Bułgarskie myśliwce w remoncie

Władze Bułgarii z prośbą o wsparcie zwróciły się do NATO na początku roku. Przyczyną są rosyjskie samoloty, które naruszają przestrzeń powietrzną tego kraju. 24 lipca minister Nenczew poinformował, że w ciągu poprzedniego miesiąca odnotowano dziesięć wtargnięć rosyjskich maszyn, co ma związek z pogorszeniem relacji między Rosją i NATO. Tymczasem Bułgarzy mają problemy ze sprzętem lotniczym. Z powodów technicznych do działań nadają się zaledwie dwa z ich myśliwców MiG-29. Silniki pozostałych maszyn wymagają naprawy. Sytuacja ma się poprawić dzięki umowie z Polską, w ramach której silniki do sześciu bułgarskich myśliwców będą remontowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy. W listopadzie Bułgarzy mają dostać pierwsze wyremontowane silniki do MiG-a-29.

Tamtejszy resort obrony planuje także zakup samolotów produkcji zachodniej. – Mam nadzieję, że nowa umowa będzie podpisana w ciągu roku – podkreślał szef resortu obrony. Wojsko miałoby dostać nowe myśliwce pod koniec 2018 roku. Na początek Bułgaria zamierza kupić osiem maszyn.

Polskie samoloty nad Bułgarią?

Niewykluczone jednak, że do tego czasu Bułgaria będzie chciała podpisać umowę dotyczącą „Air Policing” także z Polską. Wspomniał o tym minister Nenczew, podkreślając, że pod uwagę brane są kraje, z którymi Bułgarzy blisko współpracują lub te, które mają podobny sprzęt. Dotychczas Bułgaria podpisała dwa porozumienia o transgranicznych operacjach „Air Policing”. Oba ze swoimi sąsiadami, członkami Sojuszu. Pierwsze w listopadzie 2010 roku z Grecją, a drugie cztery lata temu z Rumunią, którą NATO także wspiera lotniczo. Jednak sytuacja tego państwa jest nieco lepsza. Rumuńskie lotnictwo wojskowe ma bowiem dwie eskadry myśliwców MiG-21 LanceR. Poza tym Rumuni kupili w 2013 roku od Portugalii 12 używanych myśliwców F-16A/B Block 15 i zlecili ich modernizację firmie Lockheed Martin. Dostawy zmodernizowanych maszyn mają rozpocząć się w tym miesiącu. Co więcej, w przyszłym roku Bukareszt zamierza dokupić kolejnych 12 używanych F-16.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: USAF

dodaj komentarz

komentarze

~sojer
1473795600
Hmm. W lipcu informowano, że Polska podpisała z Bułarią umowę o wspólnej ochronie bułgarskiej przestrzeni powietrznej (http://www.tvn24.pl) - wypominał też o tym Macierewicz i Duda, że polskie MiG-29 na początku września polecą na Bułgarię. Zapewne poszło o pieniądze, a Amerykanie zaoferowali bezpłatnie dwa F-15. Ta misja wygląda na taką Icealand Air policing - różne kraje będą wysyłać po 2 samoloty na czas, gdy bułgarskie migi przechodzą przeglądy, a operacyjne są ledwie dwie sztuki.
5C-B0-8D-35

Program kosmiczny dla wojska
 
Kierunek: misja
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Laserowa artyleria US Army
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Wojsko przeciw wirusowi
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowy Hot450Challenge
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Lato z czerwonym terrorem
Online z mistrzami sportu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wymiana podwodnych doświadczeń
PGZ będzie obecna na MSPO
Druga kadencja prezydenta Dudy
Chwała powstańcom
Na misjach święta inne niż zwykle
Kurs dla saperskich ekspertów
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Łączność: fundament operacji specjalnej
Cud Piłsudskiego
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Hekatomba na Woli
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polsko-amerykańska współpraca
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Skok na głęboką wodę
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Not Contaminated With Routine
Strzelnice dla terytorialsów
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO