moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
72. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

1 sierpnia o 17.00 zawyją w stolicy syreny, a mieszkańcy zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom warszawskim. Mijają 72 lata od największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. We wszystkich miejscach związanych z walkami powstańców pojawią się kwiaty i zapłoną znicze. Obchody jednej z najważniejszej z polskich rocznic potrwają cały tydzień.29 lipca – piątek

Warszawa, jak co roku, uczci pamięć powstańców nie tylko podczas państwowych uroczystości, lecz również koncertów, wystaw i spektakli. Dziś wieczorem w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się koncert „Smolik / Grosiak / Miuosh”. To premiera wydanej z okazji 72. rocznicy powstania warszawskiego płyty „Historie”, poświęconej wspomnieniom powstańców warszawskich. Inspiracją do powstania albumu były historie czterech osób: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer i Henryka Stefana Kaweckiego. – Już teraz można posłuchać opowieści „Alunia” o zakochanych rozdzielonych przez wichry historii. W końcu się spotkali, by spędzić ze sobą tylko trzy lata. Jak sami mówili: najpiękniejsze trzy lata życia. Wspomina o tym Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzykę do wspomnień skomponował Smolik, teksty napisali Natalia Grosiak i Miłosz „Miuosh” Borycki. Utworów można posłuchać w Internecie (informacje na fanpage’u Smolika), ale na żywo zabrzmią być może tylko raz – dzisiaj wieczorem. Bilety można kupić online na https://bilety.1944.pl, w kasie Muzeum PW lub bezpośrednio przed koncertem.

30 lipca – sobota

W sobotę o godzinie 11.00 w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego z powstańcami spotkają się prezydent RP Andrzej Duda i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Weteranom zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Minister Macierewicz uhonoruje ich również pamiątkowymi medalami. Na tę uroczystość mogą przyjść osoby, które dostały zaproszenie. O godzinie 18.00 w Parku Wolności zostanie odprawiona otwarta dla wszystkich msza święta. Wezmą w niej udział powstańcy.

31 lipca – niedziela

– Od godziny 15.00 do Muzeum Powstania Warszawskiego zapraszamy najmłodszych z opiekunami. Nasi pracownicy opowiedzą dzieciom o tym, jak wyglądało codzienne życie podczas powstania – mówi Anna Konotowicz.
Dzieci dowiedzą się m.in., jak warszawiacy radzili sobie z brakiem jedzenia, z chorobami i pożarami. Ci, którzy wezmą udział w spotkaniu, upieką placki w polowej kuchni, przejdą ścieżkę sprawnościową strażaków, dostarczą pocztę przez kanałowy labirynt i poznają trudy pracy sanitariuszki w powstańczym szpitalu.

O godzinie 19.00 na placu Krasińskich zostanie odprawiona msza polowa, podczas której zostanie odczytany apel pamięci. W uroczystościach mają wziąć udział m.in. prezydent Andrzej Duda i minister Antoni Macierewicz.

1 sierpnia – poniedziałek

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie „Godzina W”. O 17.00 w całej Warszawie zawyją 54 syreny, a mieszkańcy stolicy zatrzymają się na chwilę, by w ciszy uczcić pamięć wydarzeń sprzed 72 lat. O godzinie 19.30 na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zostanie odmówiona modlitwa ekumeniczna.

Wcześniej – w południe – odbędzie się zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Odczytana zostanie odezwa wzywająca do uczczenia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. W uroczystości weźmie udział m.in. minister Antoni Macierewicz.

O godzinie 20.00 na placu Piłsudskiego warszawiacy zaśpiewają „(nie)zakazane piosenki”, czyli piosenki powstańcze. – To spotkanie, które organizujemy od lat – mówi Anna Konotowicz. – Wszyscy, którzy przyjdą, otrzymają śpiewniki, teksty piosenek będą też wyświetlane na telebimach.

Mieszkańcy wspólnie z chórem warszawiaków (stworzonym specjalnie na tę okazję) i orkiestrą Warszawy zaśpiewają takie utwory, jak „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla” czy „Warszawo ma”. – Spotkajmy się wieczorem na placu Piłsudskiego, by w ten wzruszający sposób oddać hołd powstańcom warszawskim – zaprasza rzeczniczka Muzeum.


5 sierpnia – piątek

O godzinie 19.00 po raz drugi w historii odbędzie się Marsz Pamięci o mieszkańcach Warszawy – cywilach, którzy zginęli podczas powstania. Jego uczestnicy przejdą spod pomnika „Pamięci 50 tys. mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w trakcie powstania warszawskiego 1944 r.” (rozwidlenie ulicy Leszno i alei Solidarności) w kierunku parku Powstańców Warszawy. Każdy otrzyma od organizatorów świecę oraz biogram cywilnych ofiar powstania warszawskiego. Po marszu, w Parku Wolności, uczestnicy zapalą świece pod słupami, na których są wypisane nazwiska poległych lub zaginionych bez wieści. – Wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” to próba przywrócenia pamięci o mieszkańcach Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w czasie powstania – wyjaśnia Anna Konotowicz. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 60 tys. nazwisk warszawiaków. Pojawią się również dodatkowe informacje: data urodzenia i ostatnie miejsce pobytu. To największy dostępny zbiór danych dotyczących osób, które zginęły w czasie powstania warszawskiego. – Mamy już więcej informacji niż w ubiegłym roku. Zgłaszają się do nas rodziny i przyjaciele tych, którzy zginęli. Baza więc ciągle się powiększa – dodaje rzeczniczka.

5 sierpnia będzie też ostatnim dniem, w którym można zobaczyć inscenizację teatralną „Gdzie ty idziesz, dziewczynko” w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Widowisko składa się z przeróżnych form artystycznych: poezji, muzyki, tańca, spektaklu teatralnego. Agnieszka Glińska oparła swoją opowieść na wspomnieniach kobiet – uczestniczek powstania. W inscenizacji występują młodzi aktorzy teatralni, m.in. Małgorzata Biela, Karolina Burek, Izabela Chlewińska i Zuzanna Czerniejewska. Przedstawienie można oglądać od 2 do 5 sierpnia trzy razy dziennie: o 20.00, 20.45 i 21.30.

6 sierpnia – sobota

W sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na 10. edycję gry „Twoja klisza z powstania – POZA KADREM”. – To fotograficzna gra miejska. Z niektórymi uczestnikami, którzy co roku biorą w niej udział, znamy się już z widzenia – mówi Konotowicz.

Gracze mają do wykonania określone zadania w miejscach, które są związane z powstaniem warszawskim. Chodzi o przestrzenie sfotografowane przez powstańców, m.in. najbardziej znanego powstańczego fotografa Eugeniusza Lokajskiego. W tym roku gra będzie rozgrywana w okolicach Śródmieścia Południowego.

Zadaniem graczy będzie kontynuowanie sytuacji ze zdjęcia powstańczego, stąd nazwa „poza kadrem”. Jeśli więc na zdjęciu będą szły kobiety, gracz będzie musiał wymyślić, co działo się wcześniej, albo kogo kobiety za chwilę mogłyby spotkać. – Powstańczy kadr zostanie „ożywiony”, dzięki czemu gracz będzie mógł uchwycić wszystko, co w oryginale nie zmieściło się na zdjęciu – wyjaśniają organizatorzy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed zawodnikami 5-kilometrowa trasa, a na niej miejsca zwykle niedostępne dla zwiedzających.

Aby wziąć udział w grze, trzeba się wcześniej zarejestrować na stronie: www.rejestracja.1944.pl.

Ostatnim wydarzeniem będzie przejazd ulicami Warszawy rowerzystów z Masy Powstańczej. Będzie to 10., jubileuszowa edycja tego wydarzenia. Start o 17.00. – Trasa ma aż 17 km. Będzie biegła przez miejsca, w których Jan Nowak-Jeziorański, legendarny kurier z Warszawy, stacjonował wraz z Biurem Informacji i Propagandy – mówi rzeczniczka Muzeum. Rowerzyści rozpoczną Masę Powstańczą przy ulicy Przyokopowej, potem pojadą Grzybowską, aleją Jana Pawła II, przez plac Bankowy, Marszałkowską, Nowym Światem, przez plac Konstytucji, aleję Niepodległości, rondo Czterdziestolatka, plac Zawiszy, rondo Tybetu, aż do mety przy Przyokopowej. Aby wziąć udział w Masie Powstańczej, trzeba zarejestrować się na stronie: www.rejestracja.1944.pl lub w dniu wydarzenia od godziny 14.30 w Parku Wolności.

 

KE

autor zdjęć: mon.gov.pl

dodaj komentarz

komentarze


Stan poszkodowanych saperów jest poważny
 
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Raki strzelały na Bałkanach
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Życie po zdjęciu munduru
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rescue Like You Would in a War
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Niezwyciężeni znowu trenują
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Rozpoczynamy nową erę
Fort zagłady
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Sosnkowski przywrócony
Wsparcie dla saperów
68W Means Lifesaver
Iranian Chess Game
Wojskowe szkolenie dla studentów
Wabik z WAT-u
„Albatros” już na wodzie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Wypadek saperów
W drodze po zwycięstwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Lotem przeciw bolszewikom
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kolejne Raki dla wojska
Nowa misja i nowy sprzęt
Maraton po bieszczadzkich szlakach
Groty i VIS-y dla armii
Gavia na Atlantyku
Bożeny do modyfikacji
Cienka niebieska linia
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
„Operacja Wuhan”: Lekka atletyka
Zmarł trzeci z rannych saperów
Na strzelnicy w szczytnym celu
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
68W znaczy ratownik
„Operacja Wuhan”: Pływanie
Snajper walczy także z wiatrem
Osa na patrole
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Niechciany traktat
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wyjątkowa operacja minerów
Jani, cudem ocalony
Trening medyczny przed misją
Nowy wiceminister w MON
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO