moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na czas Światowych Dni Młodzieży drony zostają na ziemi

Wyjątkowe środki ochrony wprowadziło wojsko podczas Światowych Dni Młodzieży. W powietrze do 1 sierpnia nie mogą wzbić się m.in. drony, motolotnie, szybowce czy balony. Zakaz obowiązuje m.in. w promieniu 100 kilometrów od Krakowa i 50 km od Częstochowy. Dowództwo Operacyjne nie wydaje zgody na filmowanie z dronów uroczystości takich jak śluby.


– Ograniczenia w ruchu lotniczym wprowadzono po to, żeby zapewnić maksimum bezpieczeństwa papieżowi Franciszkowi oraz pielgrzymom, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży – podkreśla płk Robert Stachurski, szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Tych, którzy złamią zakaz, spotkają surowe kary. Grozi im grzywna, a nawet kara do pięciu lat pozbawienia wolności. – Jest to złamanie prawa lotniczego. Jeśli do tego dojdzie, przekażemy tę informację organom ścigania – mówi płk Stachurski. – Podobne ograniczenia obowiązywały podczas szczytu NATO w Warszawie – dodaje.

Przypomnijmy więc: zakaz poruszania się w powietrzu dotyczy lotnictwa sportowego, aeroklubowego i rekreacyjnego. Obowiązuje od 25 lipca do 1 sierpnia. Ograniczone są loty w promieniu 100 kilometrów od Krakowa, 50 km od Częstochowy oraz 5 km od Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia. Aby ustalić, gdzie dokładnie obowiązuje zakaz lotów, wystarczy sprawdzić na mapach, na przykład internetowych, odległość w linii prostej od danej miejscowości.

Pułkownik Stachurski apeluje, aby do 1 sierpnia nie planować używania dronów podczas uroczystości takich jak śluby czy wesela. Zabronione jest również filmowanie za pomocą bezzałogowych statków pielgrzymów przebywających na Światowych Dniach Młodzieży.

Tak jak podczas szczytu NATO, tak i teraz zostanie uruchomiony system obezwładniania bezzałogowców klasy mini i mikro, które wbrew zakazom wzbiją się w powietrze. Systemy takie zakłócają łączność operatora drona z maszyną i co za tym idzie – uniemożliwiają sterowanie nią.


W obszarach objętych zakazem będą mogły latać wyłącznie samoloty oraz śmigłowce wojska, policji, straży pożarnej i granicznej oraz pogotowia ratunkowego i TOPR-u. Będą one mogły wykonywać loty HEAD, czyli z Ojcem Świętym, członkami delegacji watykańskiej lub najważniejszymi osobami w państwie na pokładzie. Ponadto odbywały się będą loty poszukiwawcze i ratownicze (czyli o statusie HOSP i SAR) oraz związane z przywracaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego (zatem o statusie STATE i GARDA).

Na małopolskim niebie pojawią się również dodatkowe wojskowe śmigłowce, które będą  patrolowały przestrzeń powietrzną 24 godziny na dobę. Kontrole wesprze natowski system ostrzegania i kontroli – AWACS (skrót od ang. Airborne Warning and Control System). Służy on do wczesnego wykrywania statków powietrznych i może być mobilnym centrum zarządzania prowadzonymi operacjami.

Ponieważ papież Franciszek będzie korzystał z wojskowej części lotniska w Balicach, loty rejsowe z lotniska cywilnego nie zostały wstrzymane, choć kontrole są znacznie wzmocnione.

Ewa Korsak

autor zdjęć: chor. Jacek Grześkowiak

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Gavia na Atlantyku
68W znaczy ratownik
Bożeny do modyfikacji
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Cienka niebieska linia
Thin Blue Line
Silesian Life Pictures
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze dzieciom
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Groty i VIS-y dla armii
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Trening medyczny przed misją
Niezwyciężeni znowu trenują
Lotem przeciw bolszewikom
Kolejne Raki dla wojska
„Albatros” już na wodzie
Rescue Like You Would in a War
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Klasy wojskowe po nowemu
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Sosnkowski przywrócony
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozpoczynamy nową erę
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Życie po zdjęciu munduru
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Snajper walczy także z wiatrem
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nóż komandosa zdobyty
Raki strzelały na Bałkanach
Fort zagłady
Jani, cudem ocalony
68W Means Lifesaver
Wypadek saperów
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Ostatni bój wojny obronnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO