moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z akcją „Upamiętniaj godnie”

„Nie noszę jej, idąc do sklepu ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy” – mówi z ekranu żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów. W kilkudziesięciosekundowym filmie – poświęconym akcji społecznej „Upamiętniaj godnie” – komandosi przypominają, jakie wartości niesie symbol Polski Walczącej i sprzeciwiają się wykorzystywaniu go przez osoby dopuszczające się chuligaństwa i agresji.


Inicjatorem akcji jest Antoni Ferency, reżyser teatralny, warszawiak. – Na pomysł wpadłem, gdy pewnego dnia wychodziłem do sklepu. Wrzuciłem na siebie bluzę ze znakiem Polski Walczącej i po chwili... poczułem, że muszę ją zdjąć. Nie chciałem, by ktokolwiek utożsamiał mnie z agresywnymi ludźmi, którzy demolują miasto podczas przeróżnych „marszów”, a na koszulkach mają znak PW – mówi Antoni Ferency. – Akcja „Upamiętniaj godnie” powstała, by sprzeciwić się wykorzystywaniu tego symbolu do promowania agresji i bezmyślności.

W projekt reżysera zaangażowali się żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. – Symbol Polski Walczącej uosabia wartości, w które wierzymy i którym służymy. Dlatego wsparliśmy kampanię społeczną „Upamiętniaj godnie” – mówi płk Wiesław Kukuła, dowódca komandosów.

Jednostka dziedziczy tradycje batalionów AK: „Parasola”, „Zośki” i „Miotły”. Na mundurach komandosów widnieje znak Polski Walczącej, a sami żołnierze utrzymują na co dzień kontakt z powstańcami i dbają o tradycje związane z warszawskim zrywem. Współpracują między innymi ze Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”. Co roku 1 sierpnia komandosi oddają hołd przy grobach powstańców na Powązkach.


Źródło: Film Produkcja

Cały klip będzie można oglądać w Internecie od 1 sierpnia. Teraz jednak dostępny jest 20-sekundowy zwiastun. Jego akcja dzieje się na parkingu przed supermarketem. Bohaterem jest komandos, który właśnie wyszedł ze sklepu i pakuje do samochodu zakupy. „Nie noszę jej, idąc do sklepu ani w barze. Nie noszę jej dla zabawy” – mówi żołnierz. W kolejnych kadrach widać ćwiczących komandosów, którzy mają na sobie mundury ze znakiem Polski Walczącej, są wyposażeni w broń. – Dla komandosów znak Polski Walczącej jest szczególnie ważny, nie traktują go jak ozdoby. Mają go na ramieniu, gdy idą wykonywać najtrudniejsze misje specjalne – podkreśla Antoni Ferency.

Zarówno reżyser, jak i żołnierze podkreślają, że nie mają nic przeciwko używaniu symbolu PW na przykład na koszulkach czy bluzach. – Dzisiaj patriotyzm staje się wyznacznikiem postawy obywatelskiej i wiele osób chce go uzewnętrznić w słowach, czynach, a nawet sposobie ubierania. Jesteśmy wobec tego pełni szacunku, bo to wspaniałe i godne naśladowania. To wyraz hołdu dla polskich bohaterów – mówi płk Kukuła. – Zdecydowana większość osób noszących ten znak ma swój niepisany kodeks zachowań i doskonale wie, co przystoi. Jest jednak grupa osób, która próbuje wykorzystać ten symbol, gdy dopuszcza się aktów niegodnych, chuligaństwa i agresji. Temu się sprzeciwiamy – dodaje dowódca JWK.

Zwiastun klipu można oglądać na stronie symbol-pw.pl. – Całość pojawi się w sieci w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Być może uda nam się dystrybuować film także w kinach – mówi Ferency.

Producentem klipu jest Konrad Mikołajczyk z Film Produkcji (odpowiedzialny za dystrybucję m.in. filmu „Chemia” Bartka Prokopowicza). Antoni Ferency odpowiadał za reżyserię i scenariusz, autorem zdjęć jest Maciej Sobieraj. Klip zmontował Marcin Piątkowski, a muzykę skomponował Filip Kuncewicz. Sceny z udziałem komandosów z Lublińca były kręcone podczas ćwiczeń. Głównym bohaterem jest były operator JWK, który brał udział w kilkunastu misjach, jest też wicemistrzem Polski w kick boxingu.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Mariusz - sygnety resortowe
1481265060
to prawda - jakieś grupy faszyzujących bezmózgich małolatów profanują ten znak. Powinien być wprowadzony obligatoryjnie ABSOLUTNY ZAKAZ używania takich elitarnych emblematów przez osoby nieuprawnione. Zajmujemy się wytwarzaniem dla służb mundurowych Elitarnych Pierścieni - i nie ma takiej opcji, żeby zakupił ja od nas ktoś, kto uprzednio nie udowodni przynależności do odpowiedniej formacji. Pozdrawiam.
2A-BD-0B-EF

Groty z granatnikiem
 
F-16 kończą misję w Estonii
Odznaka dla ratowników pola walki
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Defender” – pracowity poligon saperów
Prezydent Duda jedzie do USA
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kolejne Groty dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Współzawodnictwo rozwija
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Brawurowe zagony motorowe
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Powstaną kolejne strzelnice
Wojsko przeciw wirusowi
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Ochotnicy na ratunek
Laserowa artyleria US Army
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ofensywa Tuchaczewskiego
Ułańska szarża
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie porty bardziej otwarte
PGZ będzie obecna na MSPO
Krwawy Wołyń
Most do współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wojsko ma ofertę dla cywili
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ogromne zainteresowanie Soną
Żołnierze w sztafecie pomocy
Oficer jak biała karta...
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Mały Katyń pod Augustowem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rakiety z Mesko w F-35
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Kraby w Bolesławcu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na misjach święta inne niż zwykle
Zbiegowie z innego świata
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO