moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
ORP „Kościuszko” na Morzu Czarnym

Marynarze z ORP „Gen. T. Kościuszko” i załoga śmigłowca SH-2G, który stacjonuje na jej pokładzie, prowadzili na Morzu Czarnym symulowaną walkę z tureckim okrętem podwodnym. – Kilka razy udało nam się szybko namierzyć nieprzyjacielską jednostkę – mówi dowódca fregaty. Zadanie było częścią międzynarodowych ćwiczeń „Sea Shield-16”.
Polska fregata wraz ze śmigłowcem i żołnierzami wojsk specjalnych od początku lipca biorą udział w misji na południu Europy. Wspólnie z okrętami SNMG2, czyli Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2, monitorują sytuację w okolicach Grecji i Turcji. W ten sposób mają pomóc w rozładowaniu kryzysu migracyjnego w tej części świata. Polacy wykonali już pierwsze zadania.

Kilkanaście dni temu ORP „Gen. T. Kościuszko” opuścił port we włoskiej Auguście i skierował się na Morze Egejskie. – Przeszliśmy w okolicach greckich wysp ku cieśninie Bosfor – mówi kmdr por. Maciej Matuszewski, dowódca fregaty. Przyznaje, że na akwenach, przez które przeszedł polski okręt, panował spokój. – Nie trafiliśmy na żadne łodzie z emigrantami – zaznacza. Po przejściu przez Bosfor ORP „Kościuszko” dołączył do międzynarodowych ćwiczeń pod kryptonimem „Sea Shield-16”. Brały w nich udział siły morskie Rumunii, Turcji i Kanady. Fregata i śmigłowiec realizowali zadania ZOP-owskie. Innymi słowy: toczyli symulowaną walkę z okrętem podwodnym. – Naszym przeciwnikiem była turecka jednostka typu 209 – informuje kmdr por. Matuszewski i dodaje, że z udziału w ćwiczeniach jest bardzo zadowolony. – Kilka razy udało nam się dość szybko namierzyć nieprzyjacielski okręt, co na pewno jest dużym sukcesem załogi – podkreśla.

Tymczasem polski śmigłowiec podczas operacji ZOP współpracował nie tylko z ORP „Kościuszko”, lecz także z fregatami HMCS „Charlottetown” z Kanady oraz ROS „Regina Maria” z Rumunii. – Było to na pewno bardzo ciekawe doświadczenie – zaznacza por. Krzysztof Rak, nawigator SH-2G. Żołnierze mieli okazję poćwiczyć lądowanie na pokładzie ROS „Regina Maria”. – Operacja różni się trochę od tych, które wykonujemy na co dzień. Przede wszystkim tym że do lądowiska podchodzi się od strony rufy, podczas gdy do naszej fregaty zbliżamy się od burty – tłumaczy por. Rak.

Na Morzu Czarnym Polacy ćwiczyli przez pięć dni. Potem fregata zawinęła do rumuńskiej Konstancy. W sobotę przedstawiciele załogi wzięli udział w przyjęciu dyplomatycznym organizowanym przez polską ambasadę w Bukareszcie. Mieli tam okazję spotkać m.in. ambasadorów USA, Wielkiej Brytanii, Francji, dowódców rumuńskiej marynarki oraz oficerów ze Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO. W Rumunii nastąpiła też częściowa wymiana komponentu lotniczego. Niektórzy lotnicy wrócili do kraju na pokładzie wojskowej Bryzy, która przywiozła z Gdyni ich następców.


Dziś ostatni dzień wizyty w Rumunii. Potem ORP „Kościuszko” i HMCS „Charlottetown” pozostaną na Morzu Czarnym, żeby dołączyć do morskiej części manewrów „Sea Breeze”. Zgodnie z planem powinno w nich wziąć udział 25 jednostek z USA, Ukrainy, Rumunii i Turcji. Kolejnym przystankiem polskiego okrętu będzie jeden z portów na Krecie.

Misja ORP „Kościuszko” w ramach SNMG2 potrwa do końca sierpnia. Dla Polaków nie jest ona pierwszą w tej części świata. W 2006 i 2008 roku w ramach zespołu SNMG1 na Morzu Śródziemnym i Czarnym operowała fregata ORP „Gen. K. Pułaski”. Jej także towarzyszył śmigłowiec SH-2G. Marynarze i lotnicy brali udział w przedsięwzięciu pod kryptonimem „Active Endeavour”. Misja miała zapobiec przemytowi broni i ludzi.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ORP „Kościuszko”, ppor. nawig. Kamil Grzyb

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Umarły dla świata
Nowa misja i nowy sprzęt
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na wysokościach
Warszawa – miasto nieujarzmione
„Robot” w akcji
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Gen. Reudowicz doradcą prezydenta
Historia Liberatora wyjaśniona
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowy wiceminister w MON
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Thin Blue Line
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Defendery 2019 – część 3
Niszczyciele czołgów z PGZ
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Jedna misja, jeden zespół
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
DSEI dla ludzi morza
Śląskie sceny z życia
Zapal światło dla ofiar Katynia
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Walka i dyplomacja
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Polskie firmy na targach w Londynie
Rok Żelaznej Dywizji
Kosmiczny gość
Defendery 2019
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Defendery 2019 – część 4
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
A Torn Subcontinent
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Wrzesień ’39 na południu Polski
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Oko na Europę
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Przetrwać do świtu
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awaryjny most gotowy
Chorwacki test polskich kadetów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Defendery 2019 – część 2
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Rozpoczynamy nową erę
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Podstawa silnego przemysłu
Iranian Chess Game
Większe dotacje na budowę strzelnic

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO