moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwa konkurs na innowacje dla wojska

Koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototypy i wyroby gotowe – w takich kategoriach rozgrywany będzie konkurs na innowacyjne rozwiązania techniczne w dziedzinie obronności. Zgłoszenia można nadsyłać do końca listopada. Szef MON Antoni Macierewicz objął wydarzenie patronatem honorowym. W zeszłych edycjach nagrodzono m.in. symulator szkoleń dla załogi KTO Rosomak, kamerę termowizyjną KLW-1 Asteria oraz system obrony przeciwminowej Głuptak.

Organizatorem konkursu jest Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO), jednostki podległej ministrowi obrony narodowej.

– Chcemy poznać kolejne ciekawe pomysły dotyczące obronności, a także nowoczesne produkty i technologie, które w przyszłości mogłyby być zastosowane w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki temu poznajemy nowe rozwiązania wynikające z postępu technologicznego – mówi ppłk Maciej Sławiński z I3TO. Organizator dodaje, że konkurs to również okazja do popularyzowania wiedzy o możliwościach współpracy z resortem obrony narodowej w dziedzinie rozwoju technologii obronnych.

REKLAMA

Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: ośrodków i instytucji naukowych, przedstawicieli przemysłu, wojska, a także osób prywatnych. Na zgłoszenia Inspektorat czeka do 30 listopada 2016 roku.

W nowych kategoriach

Prace można składać w trzech nowych kategoriach: koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototyp lub wyrób gotowy. To nowość, bo podczas dwóch wcześniejszych edycji nadesłane wnioski rozpatrywane były z podziałem na „naukę”, „przemysł” i kategorię indywidualną.– Stwarzało nam to jednak pewien problem przy ocenie. Trudno było bowiem porównywać ze sobą prace będące na różnym poziomie realizacji. Dlatego po opiniach osób oceniających, jak i samych uczestników, postanowiliśmy zmienić kategorie i oceniać nie według tego, kto przygotował pracę, a zgodnie z jej poziomem zaawansowania – tłumaczy Robert Jaremek z I3TO.

Kryteria oceny będą jednak takie same. – Uwzględnimy innowacyjność oraz to, czy dana praca wpisuje się w potrzeby wojska i czy projekt może zostać zastosowany w całych Siłach Zbrojnych, czy tylko w wybranym ich rodzaju lub specjalności – tłumaczy ppłk Sławiński. Kapituła oceni również prace pod kątem: przewidywanego czasu wdrożenia (w przypadku koncepcji), pochodzenia komponentów sprzętu (w przypadku projektów badawczych), a także relacji przewidywanych kosztów do efektów.

Przyjęte do oceny wnioski konkursowe zostaną sklasyfikowane, a 18 najwyżej ocenionych (do 6 zgłoszeń w każdej kategorii) otrzyma status nominowanych do nagrody w konkursie.

Innowacje po raz trzeci

To już trzecia edycja konkursu. – Zachęcamy do wzięcia z nim udziału. Konkurs nie ma żadnych obostrzeń wiekowych i – co niezwykle ważne – nie rościmy sobie żadnych praw do zgłoszonych przez twórców pomysłów. Chodzi nam przede wszystkim o zebranie ciekawych pomysłów i rozwiązań technicznych wynikających z postępu technologicznego. Wzorem lat ubiegłych liczymy na duże zainteresowanie – podkreśla Robert Jaremek.

W pierwszej edycji konkursu swoje pomysły na nowoczesne rozwiązanie technologiczne zgłosiło w sumie 45 uczestników, w drugiej było ich już 67. Nagrodzono m.in. pracę poświęconą wykorzystaniu łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających (Andrzej Lewandowski), symulator szkoleń dla załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik (firma ROSOMAK S.A.), kamerę termowizyjną KLW-1 Asteria (firmy PCO SA.), system obrony przeciwminowej Głuptak (Politechnika Gdańska) oraz dedykowane służbom specjalnym bezzałogowe platformy zwiadowcze UAV (Maciej Matyjasiak).

Na razie nagrodzone projekty nie są stosowane w wojsku. – Nie oznacza to bynajmniej, że zapomnieliśmy o zwycięskich pracach. Dyskutujemy nad każdym pomysłem, organizujemy spotkania laureatów z przedstawicielami przemysłu, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdzie szczegółowo omawiane są konkretne rozwiązania, a także możliwość kontynuacji prac wdrożeniowych. Trzeba mieć świadomość, że implementacja danego pomysłu czy produktu jest długotrwałym procesem, a w wojsku musi być dodatkowo uwzględniona w wieloletnich planach modernizacyjnych – tłumaczy Robert Jaremek.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali Finałowej 22 marca 2017 roku. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe w łącznej wysokości 99 tysięcy złotych (nagroda I stopnia to 20 tysięcy, II stopnia – 10 tys., III stopnia – 3 tys.)

Patronat honorowy nad konkursem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Komitetowi Honorowemu przewodniczy sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wydarzenia.

Wnioski konkursowe można składać w kancelarii jawnej I3TO lub przesłać na adres Inspektoratu, ul. Krajewskiego 3/5, 00-909 Warszawa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Nothing Can Stop Our Tanks
One step ahead of the enemy
Przetrwać na wrogim terenie
Pomoc dla bohaterów
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Opłatek u kombatantów
Who Reaps the Whirlwind
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Shows from the backstage
Kawalerzyści na górskich trasach
Orliki kupione
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Kompania pełna braci
Wyjątkowy Vis
Cel – bezpieczna Europa
Curse of the Black Gold
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Zmiany w ustawie o weteranach
Homar wyceniony
Polska Casa nad Irakiem
Our efforts passed muster
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Wyślij paczkę do PKW
Miła sercu epoka Periniego
Stępka pod „Albatrosa”
Krew na wagę zwycięstwa
Świąteczna paczka dla powstańca
Nowy etap programu „Cross Attachment”
Rząd za kluczowymi zmianami
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Klątwa czarnego złota
Natowska dywizja gotowa do działania
Nominacje generalskie
Testament geopolityczny prezydenta
Nagroda dla medyka GROM-u
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Okręty NATO w polskich portach
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Pokazy od kuchni
W Brukseli o bezpieczeństwie
Wojna zaczyna się w czwartek
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Centrum w zawieszeniu
Playing the World
Fly Eye dla terytorialsów
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Więcej pieniędzy dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO