moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trwa konkurs na innowacje dla wojska

Koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototypy i wyroby gotowe – w takich kategoriach rozgrywany będzie konkurs na innowacyjne rozwiązania techniczne w dziedzinie obronności. Zgłoszenia można nadsyłać do końca listopada. Szef MON Antoni Macierewicz objął wydarzenie patronatem honorowym. W zeszłych edycjach nagrodzono m.in. symulator szkoleń dla załogi KTO Rosomak, kamerę termowizyjną KLW-1 Asteria oraz system obrony przeciwminowej Głuptak.

Organizatorem konkursu jest Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO), jednostki podległej ministrowi obrony narodowej.

– Chcemy poznać kolejne ciekawe pomysły dotyczące obronności, a także nowoczesne produkty i technologie, które w przyszłości mogłyby być zastosowane w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki temu poznajemy nowe rozwiązania wynikające z postępu technologicznego – mówi ppłk Maciej Sławiński z I3TO. Organizator dodaje, że konkurs to również okazja do popularyzowania wiedzy o możliwościach współpracy z resortem obrony narodowej w dziedzinie rozwoju technologii obronnych.

Wydarzenie adresowane jest do szerokiego grona odbiorców: ośrodków i instytucji naukowych, przedstawicieli przemysłu, wojska, a także osób prywatnych. Na zgłoszenia Inspektorat czeka do 30 listopada 2016 roku.

W nowych kategoriach

Prace można składać w trzech nowych kategoriach: koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe oraz prototyp lub wyrób gotowy. To nowość, bo podczas dwóch wcześniejszych edycji nadesłane wnioski rozpatrywane były z podziałem na „naukę”, „przemysł” i kategorię indywidualną.– Stwarzało nam to jednak pewien problem przy ocenie. Trudno było bowiem porównywać ze sobą prace będące na różnym poziomie realizacji. Dlatego po opiniach osób oceniających, jak i samych uczestników, postanowiliśmy zmienić kategorie i oceniać nie według tego, kto przygotował pracę, a zgodnie z jej poziomem zaawansowania – tłumaczy Robert Jaremek z I3TO.

Kryteria oceny będą jednak takie same. – Uwzględnimy innowacyjność oraz to, czy dana praca wpisuje się w potrzeby wojska i czy projekt może zostać zastosowany w całych Siłach Zbrojnych, czy tylko w wybranym ich rodzaju lub specjalności – tłumaczy ppłk Sławiński. Kapituła oceni również prace pod kątem: przewidywanego czasu wdrożenia (w przypadku koncepcji), pochodzenia komponentów sprzętu (w przypadku projektów badawczych), a także relacji przewidywanych kosztów do efektów.

Przyjęte do oceny wnioski konkursowe zostaną sklasyfikowane, a 18 najwyżej ocenionych (do 6 zgłoszeń w każdej kategorii) otrzyma status nominowanych do nagrody w konkursie.

Innowacje po raz trzeci

To już trzecia edycja konkursu. – Zachęcamy do wzięcia z nim udziału. Konkurs nie ma żadnych obostrzeń wiekowych i – co niezwykle ważne – nie rościmy sobie żadnych praw do zgłoszonych przez twórców pomysłów. Chodzi nam przede wszystkim o zebranie ciekawych pomysłów i rozwiązań technicznych wynikających z postępu technologicznego. Wzorem lat ubiegłych liczymy na duże zainteresowanie – podkreśla Robert Jaremek.

W pierwszej edycji konkursu swoje pomysły na nowoczesne rozwiązanie technologiczne zgłosiło w sumie 45 uczestników, w drugiej było ich już 67. Nagrodzono m.in. pracę poświęconą wykorzystaniu łączności troposferycznej do zwiększenia zasięgu bezpilotowych środków latających (Andrzej Lewandowski), symulator szkoleń dla załogi KTO Rosomak Jaskier/Tasznik (firma ROSOMAK S.A.), kamerę termowizyjną KLW-1 Asteria (firmy PCO SA.), system obrony przeciwminowej Głuptak (Politechnika Gdańska) oraz dedykowane służbom specjalnym bezzałogowe platformy zwiadowcze UAV (Maciej Matyjasiak).

Na razie nagrodzone projekty nie są stosowane w wojsku. – Nie oznacza to bynajmniej, że zapomnieliśmy o zwycięskich pracach. Dyskutujemy nad każdym pomysłem, organizujemy spotkania laureatów z przedstawicielami przemysłu, w tym Polskiej Grupy Zbrojeniowej, gdzie szczegółowo omawiane są konkretne rozwiązania, a także możliwość kontynuacji prac wdrożeniowych. Trzeba mieć świadomość, że implementacja danego pomysłu czy produktu jest długotrwałym procesem, a w wojsku musi być dodatkowo uwzględniona w wieloletnich planach modernizacyjnych – tłumaczy Robert Jaremek.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Gali Finałowej 22 marca 2017 roku. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe w łącznej wysokości 99 tysięcy złotych (nagroda I stopnia to 20 tysięcy, II stopnia – 10 tys., III stopnia – 3 tys.)

Patronat honorowy nad konkursem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Komitetowi Honorowemu przewodniczy sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym wydarzenia.

Wnioski konkursowe można składać w kancelarii jawnej I3TO lub przesłać na adres Inspektoratu, ul. Krajewskiego 3/5, 00-909 Warszawa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Deputowani z USA murem za NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Kontrakt na HIMARS-y podpisany
Zwiad w miejskiej dżungli
Podwójne zamrożenie
Breakdown? Do not panic
Posłowie podsumowali ostatnie trzy lata działalności MON
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Dowództwo wielonarodowej dywizji w nowej siedzibie
Polscy nurkowie ćwiczyli w Pakistanie
Peaceful Pretexts of Putin
HIMARS: broń dalekiego zasięgu
Nurkowie ćwiczą pod lodem
Harcerz zwany Flo
O honor Polski walczącej
Diabły po Żelaznych Koniach
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Krew na śniegu – początek bitwy o Monte Cassino
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
IPN zidentyfikował ofiary UPA
Szer. rez. Kamila Żuk wicemistrzynią świata juniorek w biatlonie
Ramię w ramię z pogranicznikami
Macedonia Północna w drodze do NATO
19 medali żołnierzy
Cel – bezpieczna Europa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Sukces kaprala Marcina Lewandowskiego
Jubileuszowy Półmaraton Komandosa z rekordami
Podchorążowie na zimowym survivalu
Zadbają o groby polskich żołnierzy na Wschodzie
„Pułaski” wraca do zespołu NATO
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Obrady NATO w Brukseli
Mike Pompeo spotkał się z żołnierzami NATO
WOT na szklanym ekranie
Interoperacyjność Jaśmina
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Pokonać strach przed ogniem
Pożegnanie żołnierzy przed wyjazdem do Iraku
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Prof. Odziemkowski: Polska była skazana na wojnę z bolszewicką Rosją
Triumf szpadzistek w zawodach o Puchar Świata
Więcej Polski w Eurokorpusie
Spotkanie ministrów obrony państw NATO
Neptuny wchodzą do służby
The holy mission
Rozejm w Trewirze zakończył wielkopolski zryw
Polowanie na zbrodniarzy
Kampania wyborcza poza armią
Polska i Litwa wzmacnia współpracę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Zgrupowanie bojowe pancerniaków
W środę kontrakt na dostawę HIMARS-ów
Więcej miejsc dla przyszłych cyberżołnierzy
Na wyciągnięcie ręki
Panie bez taryfy ulgowej
Akcja antynarkotykowa żandarmów
W Brukseli o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO