moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe buty dla wojska

Mają być komfortowe, funkcjonalne i bezpieczne – resort obrony zlecił opracowanie nowego wzoru letnich butów dla żołnierzy. Przy projektowaniu obuwia zostaną wykorzystane nowoczesne materiały i rozwiązania stosowane w armiach NATO. Jeśli buty pomyślnie przejdą wszystkie testy, trafią „do służby” za dwa lata.

Wzór „trzewików letnich”, które obecnie noszą żołnierze, został wprowadzony dziewięć lat temu, jednak serc użytkowników nie podbił. Wojskowi skarżą się, że buty są niewygodne i słabej jakości, co jest szczególnie odczuwalne podczas szkoleń na poligonie. Sygnały o mankamentach obuwia docierały do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, a więc instytucji, która zajmuje się m.in. zmianami umundurowania. – Zdaniem żołnierzy, buty mają zbyt twardą podeszwę i sztywne cholewy – przyznaje ppłk Marek Chmiel, rzecznik prasowy IWspSZ. Na liście zarzutów znalazły się także uwagi (głównie od uczestników misji w Iraku i Afganistanie), że w wysokich temperaturach noga „nie oddycha”, tak jak powinna w obuwiu noszonym przez tyle godzin, oraz że czarny kolor butów utrudnia maskowanie.

– Znam ten problem z czasów, gdy jeszcze służyłem w mundurze – mówi Paweł Szramka, poseł Kukiz-15, były żołnierz zawodowy, a dziś parlamentarzysta. – Wiem, że wielu żołnierzy za własne pieniądze kupuje buty wygodniejsze, które w niewielkim tylko stopniu różnią się wyglądem od tych otrzymywanych z wojska. Niestety, nie jest to dobrze odbierane przez dowódców. Postanowiłem więc skierować w tej sprawie interpelację do resortu obrony narodowej – dodaje.

Okazuje się jednak, że resort obrony już zajął się tą sprawą. Krytyczne uwagi na temat letnich butów trafiały do MON-u już wcześniej, za pośrednictwem dowódców PKW, we wnioskach dowódców RSZ. Były też przekazywane do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz w ramach systemu wymiany doświadczeń (SWD), a także w „Meldunkach o nastrojach…”. Jednak o podjęciu prac nad nowym obuwiem dla wojska przesądziły nie tylko opinie żołnierzy. Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON-u, dodaje, że wynikało to także „z rozwoju technologicznego, umożliwiającego opracowanie lepszych rozwiązań konstrukcyjnych oraz obserwacji tego, jakie zmiany wprowadzają inne armie”.

Nowy wzór za dwa lata

Za opracowanie wzoru nowego obuwia odpowiada Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Obecnie trwa przygotowanie „wstępnych założeń taktycznych i technicznych”. – Głównym celem zmian ma być poprawa komfortu użytkownika oraz odejście od barwy czarnej, co zwiększy skuteczność maskowania żołnierzy – mówi ppłk Chmiel.

Podczas projektowania nowego modelu zostaną wykorzystane najnowocześniejsze rozwiązania konstrukcyjne i nowoczesne materiały, także te, które są wykorzystywane w innych armiach NATO. Nowe buty mają być dostosowane do służby w różnych warunkach pogodowych, zachowywać dobrą przyczepność na rozmaitych rodzajach terenu i podłoża oraz amortyzować wstrząsy. Obuwie ma też zapewnić stabilność stopy użytkownika oraz w sposób szczególny osłaniać jej najważniejsze elementy: palce, kostkę i piętę. Nowy model ma być wodoszczelny, ale jednocześnie gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza i „oddychalność”.  – Po opracowaniu już nowego wzoru „trzewików letnich” obuwie będzie testowane przez użytkowników – mówi Misiewicz.

Prace projektowe mają się zakończyć w drugiej połowie 2017 roku. Dopiero wtedy będzie można oszacować koszty. Płk Chmiel zapewnia jednak, że wdrożenie nowego wzoru trzewików nie spowoduje wzrostu wydatków resortu obrony narodowej. – Po prostu zastąpią one obowiązujący model – mówi.
Według planów, żołnierze dostaną nowe buty w 2018 roku.

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. MNC NE

dodaj komentarz

komentarze

~bastek
1539753000
Czy wiadomo coś na temat akceptacji i wdrozenia przedmiotowego obuwia dla Wojska Polskiego ???
BB-C9-5E-89
~stopy
1469286720
Nie wiem czy moje stopy tego doczekają...
D6-30-54-3D

Polska nie pozostanie osamotniona
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Ostatni bój wojny obronnej
„Albatros” już na wodzie
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
68W znaczy ratownik
68W Means Lifesaver
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowe spojrzenie na 1939 rok – debata historyków
Raki strzelały na Bałkanach
Rozpoczynamy nową erę
Silesian Life Pictures
Nowy wiceminister w MON
Thin Blue Line
Rescue Like You Would in a War
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Trening medyczny przed misją
Żołnierze dzieciom
Wypadek saperów
Groty i VIS-y dla armii
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Niechciany traktat
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowa misja i nowy sprzęt
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Kolejne Raki dla wojska
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gavia na Atlantyku
Fort zagłady
Nóż komandosa zdobyty
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
Niezwyciężeni znowu trenują
Iranian Chess Game
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Życie po zdjęciu munduru
Bożeny do modyfikacji
Rusza budowa szpitala w Legionowie
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Jani, cudem ocalony
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Sosnkowski przywrócony
Snajper walczy także z wiatrem
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
Lotem przeciw bolszewikom
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO